شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۱۷ آبان ۱۳۹۷ ، ساعت ۲۰:۱۰ 1,155 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :45405

آئین علم واچینی روستای ماشک تهرانچی آستانه اشرفیه برگزار شد + تصاویر

در آخرین روز ماه صفر و همزمان با سالروز شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا (ع) ، آئین مذهبی علم واچینی در روستای ماشک تهرانچی آستانه اشرفیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ،  بقعه آقا سید احمد یمنی ( ع) روستای ماشک  تهر انچی از صبح امروز میزبان مشتاقان و عاشقان خاندان اهل بیت (ع) و عزاداران رضوی از سراسر نقاط شهرستان استانه اشرفیه  بود.
در این آئین سنتی که با مداحی و نوحه خوانی جمعی از مداحان اهل بیت (ع) همراه بود ، سوگواران سیاهپوش با شرکت در دستجات سینه زنی و زنجیر زنی در غم شهادت حضرت امام رضا (ع) اشک ماتم ریختند و به عزاداری پرداختند.
جمعی از کرنی نوازان روستای ماشک تهرانچی نیز به رسم یک آیین سنتی و قدیمی ، با نواختن کرنی در مصیبت شهادت امام هشتم شیعیان عالم به سوگ نشستند.
همچنین در ادامه این آئین سنتی ، علمی که به نشانه آغاز آئین های عزاداری ایام ماه محرم و صفر در مکانی از بقعه متبرکه آقا سید احمد یمنی ماشک تهرانچی بسته شده بود ، توسط یکی از خادمان و عاشقان اهل بیت (ع) در میان حزن و اندوه عزاداران باز شد.
امروز مردم متدین ماشک تهرانچی به مناسبت شهادت امام رضا و پذیرایی از زائران  با پخت انواع غذاهای نذری از  عزاداران شرکت کننده در این آیین پذیرایی کردند.
گفتنی است آئین سنتی ، مذهبی علم واچینی ماشک تهرانچی آستانه اشرفیه که همه ساله در آخرین روز ماه صفر در بقعه متبرکه آقا سید احمد یمنی (ع) این روستا ( از نوادگان امام موسی کاظم (ع) ) و با حضور پرشور عزاداران و عاشقان خاندان اهل بیت (ع) برگزار می شود، بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

تصاویر زیر توسط محمد اکبری پور از این آئین ثبت و ضبط شده است


کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است