سه شنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ، ساعت ۰۹:۳۳ 515 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :54397

آئین نمادین و سنتی « دفن شهدا» در آستانه اشرفیه برگزارشد+ تصاویر

آئین  نمادین به خاک‌سپاری شهدای کربلا توسط قوم بنی اسد شامگاه دیروز در شهر مذهبی آستانه‌اشرفیه وبا به حرکت درآوردن دسته‌های عزاداری   برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جلال شرق ، این آئین که به روایتی یک‌شب بعد از شام غریبان در شهر آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود،  عزاداران درحالی‌که ادواتی به صورت نمادین مانند پاروی چوبی را بر دوش دارند و سروصورت خود را با چفیه و لباس عربی پوشیده اند در صفوف منظم با شعرخوانی و سینه‌زنی ، نوعی از مراسم دفن شهدای کربلا را به نمایش می‌گذارند.

بنا بر برخی اقوال، پس از رفتن ابن سعد ویارانش، جماعتی از بنی اسد که در نزدیکی کربلا منزل داشتند به صحنه کربلا وارد شدند و چون بدن‌های پاک و مقدس را به آن وضع دیدند دانستند که این بدن‌ها، اجساد مطهر حسین(ع) و یاران اوست، پس صدا به شیون و زاری بلند کردند و در شب موقعی که ایمن از دشمن بودند بر امام حسین(ع) ویارانش نماز گذاردند و آن‌ها را دفن نمودند. امام(ع) را در موضع فعلی آن و علی‌اصغر را پایین پای آن حضرت(ع) دفن کردند، قبری هم برای اهل‌بیت امام(ع) حفر نمودند و قبری نیز برای یاران امام(ع) در پایین پای حضرت(ع) در نظر گرفتند و آنان را در آنجا به خاک سپردند. بدن مبارک عباس(ع) را نیز در همان قبری که فعلاً قبر او شناخته می‌شود و در همان‌جایی که به شهادت رسیده بود دفن نمودند.

تصاویر زیر توسط عکاس و سردبیر جلال شرق  پارسا ذرعی   ثبت و ضبط‌شده است

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است