چهارشنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۷
آخرین اخبار
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ، ساعت ۲۱:۳۳ 1,136 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :40298
بعد از گذشت 10 روز از رها سازی آب ،

آب زراعی به روستاهای پایین دست شهرستان آستانه اشرفیه رسید .

بعد از گذشت ۱۰ روز از رها سازی آب سد سفید رود ،  آب زراعی به مزارع روستاهای  پایین دست شهرستان آستانه اشرفیه  رسید .

به گزارش جلال شرق ، امام جمعه آستانه اشرفیه از آغازین ساعات صبح امروز  از نزدیک با کشاورزان ، مردم ، میراب روستایی و دهیاران و اعضای شورا  روستاهای پایین دست  از نزدیک مسیر آبرسانی را رصد و بازدید کرده بود  بعد از نشست با فرماندار و مسئول توزیع آب شهرستان به خبرنگار جلال شرق گفت: اگر چه تدبیر  استاندار گیلان مبنی بر رها سازی آب در ۸ اردیبهشت کارخوبی بود ولی با توجه به رها سازی آب  به مدت ۱۰ روز ، بازهم به روستاهای پایین دست شهرستان مثل روستاهای لوخ ، گیلده ، دستک  نگرانی های وجود داشت  که از نزدیک با مشکلات  حوزه آبرسانی بازدید کردیم .

حجت الاسلام محمد ساجدی در خصوص ارزیابی وی از بازدید میدانی  از مراحل آبرسانی به روستاهای پایین دست اظهار کرد: برداشت ما این است که تا حدود زیادی  نگرنی زارعین پایین دست برطرف شده  است منطقه امیرهنده نسبتا برطرف شده ولی بخشی از گیلده  و دستک با اینکه آب به این مناطق رسیده است  و بعضی ها نشا را شروع کردندولی نگرانی هایی داشتند.

وی با بیان اینکه عمده خواسته مردم پایین دست ادامه رها سازی آب تا پایان اردیبهشت  است افزود :  اگر این خواسته مردم روستا تامین بشود با تاخیری که در آبرسانی برای مزارع آن ها بود  مشکل روستاهای پایین دست حل خواهدشد.

امام جمعه آستانه اشرفیه ادامه داد: به نظر من در گفتگو یی که با مردم ، کشاورزان و مدیران شهرستان داشتم دریافت من این است که امسال ولو با حجم کمتر ی زمان زودتری آب را رها می کردند شاید ما تا این حد هم مشکلی نداشته باشیم

وی در ادامه بیان کرد : بهر حال تاخیر در رها سازی آب به خاطر نگرانی  از بحران آینده خودش تا حدودی یک بحران روانی  میان کشاورزان دامن زد .

ساجدی افزود :    به نظر می آید که واقعا بیش از اینکه کمبود آب  باشد دو مسئله وجود دارد  یکی مدیریت توزیع آب است  که خیلی باید دقیق و جدی و موثر توسط مسئولان سازمان و توزیع با کمک مسئولین محلی ، دهیاران و شوراهای  روستاها آب دنبال شود .

وی ادامه داد: نکته دوم احساس نگرانی است و یک عدم نگران روانی است که بیش از  مشکل واقعی ، ایجاد مشکل کرده است اگر این دونکته مورد  توجه قرار گیرد از جمله رها سازی آب تا پایان اردیبهشت و نظارت مدیریت بیشتر توزیع آبی برای ایجاد امنیت روانی کمک خوبی برای آرامش روستائیان خواهد کرد.

حجت الاسلام ساجدی به بعضی دیگر از مشکلات حوزه آبرسانی اشاره کرد و اظهار کرد: گاهی بعضی از  مسائلی که در این منطقه دیدیم مربوط به مدیریت توزیع آب می شود دربعضی از روستاهای مسیر با لا دست ،  آب بند  و سدهای دستی ایجاد می کنند که جریان آب را تغییر دهند و یاانباشت آب را برای خودشان بیشتر می کنند .

وی ادامه داد: در بعضی از موارد گفته شد از این موانع حتی برای تغذیه  آب بندها و استخرهای محلی استفاده می کنند و اگر این مسئله  از سوی مدیریت توزیع آب کنترل شود  به نظر می آید مشکل روستا های پایین دست کمتر و با اطمینان بیشتری نسبت به توزیع عادلانه آب  در روستاهای پایین دست انجام می گیرد

ساجدی با بیان اینکه باید در توزیع آب سنتی  و سیستم های جدید و کانال های ساخته شده و تغییراتی ایجاد شده باید یک بازنگری شود خاطر نشان کرد:  بخشی از مشکلات  آبرسانی هم شاید مربوط به همین قسمت باشد که اخلال در توزیع آب کرده است  و طبعا مشکلات مدیریتی توزیع آب را بیشتر می کند.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است