چهارشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین اخبار
25 ژوئن 2016 ، ساعت 17:57 1,389 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :16702

آخرین تحولات سوریه؛ عملیاتی طوفانی ارتش سوریه در حلب/ برقراری آتش بس در ۱۶۲ شهر/ هلاکت دسته جمعی سرکرده های جبهه النصره

عملیات گسترده و طوفانی ارتش سوریه در غرب حلب آغاز شد.
به گزارش جلال شرق به نقل از  خبرگزاری آریا، ارتش سوریه و مقاومت لبنان، عملیات جدیدی در غرب حلب علیه مواضع تروریست ها آغاز کرده‌ اند که در صورت موفقیت، تحول مهمی در عرصه میدانی شهر ایجاد خواهد کرد.
از ساعت ۱۲ شب به وقت محلی سوریه، بعد از سخنان سید حسن نصرالله جنگنده‌ ها عملیات وسیعی را علیه مواضع تروریست‌ ها در مناطق «بنی زید، اللیرمون و کفرحمره» واقع در غرب حلب آغاز کردند.
شدت حملات جنگنده‌ ها به حدی بود که تعداد زیادی از گروه های تروریستی از ترس جانشان مقرهای خود را در منطقه «بنی زید» خالی کردند و به اطراف کفرحمره متواری شدند.
طبق اطلاعات به دست آمده از درون مواضع تروریست‌ ها، گروهی از تروریست ها به فرماندهی «احمد رجب» و گروه‌های دیگری به فرماندهی «احمد قدور سوادی» و ده ها گروه دیگر از منطقه متواری شده‌اند.
گروهی دیگر از تروریست‌ ها هم که در ارتفاع «العلم» واقع در منطقه بنی زید بودند به مکان نامعلومی فرار کرده‌ اند.
طبق اطلاعات رسیده درهمان نیم ساعت اولیه حملات با هدف قراردادن گروهی ازعناصر تروریستی «نورالدین زنکی»، نزدیک به ۱۷ عنصر گروه کشته شده‌اند.
گروهی دیگر از تروریست‌ های حاضر در منطقه مسکونی «الشبابی» واقع در شمال شهر اقدام به نصب ده‌ ها خمپاره و موشک انداز کرده‌ اند و خود را برای هدف قرار دادن مردم شهر آماده می‌کنند.
درگیری‌های شدید بین نیروهای جبهه مقاومت با تروریست‌ ها در محور مسجد رسول الاعظم واقع در منطقه جمعیه الزهراء در غرب شهر حلب گزارش شده است.
همچنین محورهای عملیات از سمت مناطق، جمعیه الزهراء، اللیرمون، السکن الشبابی، بنی زید و الخالدیه در غرب حلب است.
بنا براین گزارش، حملات هوایی با نزدیک به ۱۵ جنگنده آغاز شده که البته گروه‌های مسلح در صفحات خود در فضای مجازی تعداد آن را  حدود دو برابر ذکر کردند و توپخانه و یگان موشکی به شدت مواضع تروریست‌ها را هدف قرار میدهد.
تعداد خیلی زیادی از نیروهای سوری و جبهه مقاومت به سمت مناطق عربی و شمالی حلب اعزام شده‌ اند و در حال قرار گرفتن در مکان‌های مشخص شده برای شروع عملیات اند.
طبق اطلاعات به دست آمده از اهداف مهم عملیات پاک سازی منطقه بسیار مهم «بنی زید» واقع در غرب حلب است، زیرا گروه‌های مسلح طی پنج سال گذشته با شلیک ده‌ ها موشک و خمپاره از طریق همین محله علیه مردم حلب بیش از ۱۵ هزار تن از اهالی شهررا شهید و زخمی کرده‌ اند.
مناطق بنی زید، کفرحمره، الخالدیه، پیرامون جمعیه الزهراء و اللیرمون که همگی در مسیر جاده مهم و راهبردی «الکاستیلو» اند، به شدت توسط جنگنده‌ ها مورد هدف قرار گرفته، چرا که از تنها راه ارسال تجهیزات و نیرو توسط تروریست‌ ها به درون شهر محسوب می‌ گردد و به اردوگاه حندرات و مزارع الملاح متصل می‌ شود.
شدت حملات به حدی است که جاده ارتباطی تروریست‌ ها یعنی الکاستیلو قطع شده است.
خبر دیگر اینکه نیروهای سوری و مقاومت موفق شدند تعدادی مجتمع مسکونی و کارگاه را در منطقه جمعیه الزهراء، الخالدیه و حد فاصل بین خالدیه تا اللیرمون را پاک سازی کنند.

حملات تروریستها  به ریف دمشق
گروه های تروریستی با نقض آتش بس و حملات موشکی به روستای برکه الدم در جنوب غربی ریف دمشق سوریه ۴ کودک را کشتند و هفت زن سالخورده را زخمی کردند.
به گزارش خبرگزاری سوریه سانا ، یک منبع پزشکی در بیمارستان شهید ممدوح اباظه در قنیطره اعلام کرد در پی حملات  موشکی گروه های تروریستی به روستای برکه الدم وابسته به ناحیه سعسع در جنوب غربی ریف دمشق پیکر چهار کودک و هفت زخمی از جمله چند زن سالخورده را به این بیمارستان منتقل کرده اند.
همچنین در حملات خمپاره ای گروه های تروریستی به روستاهای برد ، المجیمر ، تل الکلمه در جنوب غربی سویداء نیز هشت نفر از جمله یک زن زخمی شدند.
در حملات موشکی تروریست ها به منطقه السبیل در حلب نیز یک نفر کشته و ۱۳ تن زخمی شدند.
یک منبع فرماندهی پلیس استان حلب گفت تروریست ها منطقه السبیل را با چند موشک هدف قرار دادند که بیشتر این موشک ها به اطراف مسجد الرحمان و همزمان با خارج شدن نمازگزاران از مسجد اصابت کرد که به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن شش تن و وارد آمدن خساراتی به خانه های مردم در این منطقه منجر شد.
منابع محلی اعلام کردند گروه های تروریستی منطقه شیخ مقصود را نیز با موشک هدف قرار دادند که به زخمی شدن هفت تن منجر شد.
گفتنی است این گروه ها توافق آتش بس در سوریه را از آغاز اجرا تا کنون ۷۰۹ بار  آن هم بیشتر در حلب و ریف دمشق نقض کرده اند.

پیشروی نیروهای ارتش سوریه در حلب و حماه
نیروهای ارتش سوریه در ادامه پیشروی‌های خود علیه گروه‌های تکفیری، کنترل مناطقی در استان حلب و حماه را بازپس گرفته‌اند.
به گزارش پایگاه خبری سوریه الان، نیروهای ارتش سوریه در مناطق محالج، شبیب و سرحیل در اطراف خالدیه در غرب حلب به پیشروی‌هایی دست یافتند.
نیروهای ارتش سوریه همچنین در منطقه المفکر در سلمیه در حومه شرقی استان حماه پیشروی کردند.
نیروهای سوری در این حملات تعدادی از تروریست‌ها را به هلاکت رساندند و مقادیری سلاح و تجهیزات نظامی از آنان به دست آوردند.
نیروهای ارتش سوریه همچنین دو پایگاه فرماندهی داعش در روستای ملولح در منطقه حمراه در استان حماه را از بین بردند.
بعلاوه هواپیماهای ارتش سوریه با پشتیبانی روسیه مواضع تروریست‌ها را در حومه شمالی حلب منهدم کردند.
این گزارش می‌افزاید همچنین یگانی از ارتش سوریه چندین تانکر حامل سوخت سرقت شده از چاه‌های نفت را در بادیه و تعدادی از خودروهای آنان را در روستای شعب در مناطق شرقی استان سویدا در جنوب سوریه هدف قرار دادند و منهدم کردند.

حملات تروریستی در استان سویدا
گروه های تروریستی با شلیک خمپاره مناطق مسکونی در روستاهای برد، المجیمر و کلمه در جنوب غرب سویدا را هدف قرار دادند.
گزارش‌ها حاکی است، در این حملات دست‌کم ۴ غیرنظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند.

برقراری آتش بس در ۱۶۲ شهر سوریه
مرکز آشتی روسیه مستقر در پایگاه “حمیمیم” در لاذقیه ، غرب سوریه ، از برقراری آتش بس در ۱۶۲ شهر این کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری مصری الیوم السابع ؛ مرکز آشتی روسیه مستقر در پایگاه «حمیمیم» لاذقیه روز جمعه در بیانیه‎ای اعلام کرد درپی امضای توافقنامه با نمایندگان شهری در استان حمص سوریه ، آتش بس تاکنون در ۱۶۲ شهر سوریه برقرار شده است.
مرکز آشتی روسیه مستقر در پایگاه حمیمیم با اشاره به ادامه مذاکره با گروه‎های مسلح در حماه (غرب)، حمص و درعا (جنوب) سوریه برای پیوستن به آتش بس ، اعلام کرد سیستم آتش بس در اکثر استان‎های سوریه حکم‎فرما است.
آتش بسی که در سوریه از فوریه ۲۰۱۶ برقرار شده است ، شامل گروه‎های داعش و جبهه النصره نمی‎شود که با حمایت‎های گسترده مالی، اطلاعاتی و تسلیحاتی چند کشور غربی و عربی به ویژه آمریکا و عربستان شکل گرفتند و مبارزه با این گروه‎های تروریستی در سوریه ادامه دارد.

هلاکت دسته جمعی سرکرده های جبهه النصره
شماری از سرکرده های جبهه النصره از جمله سرکرده مرموز این گروه تروریستی، در عملیاتی دقیق، همگی کشته شدند.
به گزارش “شام تایمز” شماری از سرکرده های جبهه النصره، پس از جلسه ای که در یکی از پایگاه های جبهه النصره در منطقه عندان در حومۀ شمالی حلب داشتند، سوار یک وانت شده و قصد ترک پایگاه را داشتند.
در میان این سرکرده های جبهه النصره، نام “ابوعبدالله الجبل” سرکردۀ مرموز، “ابوطه العسکری”، “ابومجاهد الاردنی”، “ابوعبدالله الازبکی” حضور داشتند.
خودروی حامل این سرکرده ها، در یک دوراهی ناچار به کم کردن سرعت کرد و در همان لحظه، انفجار بمب بسیار قوی، خودرو را منفجر کرد و همه سرکرده های جبهه النصره، درجا کشته شدند.
یک منبع بومی به وبگاه “المدن” گفت: سرنشینان این وانت، هفت تن بودند که شماری از آنان جلو و شماری نیز در عقب وانت نشسته بودند و همگی در این انفجار بزرگ کشته شدند.
داده های اطلاعاتی حاکی از آن است که یک گروه اطلاعاتی بزرگ، مجری این عملیات بوده است. افراد این گروه، هدف را به دقت می شناختند و مسیر حرکت او را به دقت پیگیری کرده بودند و خروج و ورود او را زیر نظر داشتند و حتی می دانستند که بدون همراهان و محافظان همیشگی سوار خودروی وانت شده است. این موضوع نشان می دهد گروه اطلاعاتی مزبور تا داخلی ترین لایه های امنیتی و محرمانۀ جبهه النصره نفوذ کرده است، لایه های امنیتی که به ویژه در محافظت از سرکرده ها، تدابیری بسیار سخت و غیرقابل نفوذ دارد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است