یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
20 دسامبر 2019 ، ساعت 08:04 408 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :56985

آزاد سازی یک قطعه پرنده مهاجر و یک بهله پرنده شکاری سارگپه در آستانه اشرفیه

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه  از آزاد سازی یک قطعه پرنده مهاجر« تنجه »و یک بهله پرنده شکاری «سارکپه » در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، جعفر میرزایی با اعلام این خبر گفت آقای مهدی قربانی از علاقمندان و دوستداران حیات وحش طی تماس تلفنی با این اداره اظهار کرد که یک قطعه پرنده مهاجر از گونه تنجه را که توسط شکارچیان در بازار محلی عرضه شده بود در ازای دو قطعه اردک محلی خریداری کرده تا با کمک اداره محیط زیست در طبیعت زها سازی کند.
رییس اداره محیطزیست ضمن تشکر از حس مسئولیت پذیری این دوستدار محیط زیست افزود: از اواسط پاییز با افزایش محسوس مهاجرت پرندگان به آبگیر ها و مناطق تالابی گیلان عرضه پرندگان شکار شده در بازارهای محلی نیز زیادتر می شود هرچند شکار پرندگان یا زنده گیری آنها تابع قوانین شکار سازمان حفاظت محیط زیست است ولی گاهی مشاهده می شود عده ای سودجو در روزهای غیر شکار نیز اقدام به زنده گیری یا شکار پرندگان مهاجر می کنند که قطعا مامورین یگان حفاظت محیط زیست با این پدیده برخورد خواهند کرد و در این بین دوستانی همچون آقای قربانی با روحیه ای سرشار از عشق به طبیعت اقدام به خرید پرندگان شکار شده به منظور رها سازی در طبیعت می کنند.

 

وی هم چنین درباره آزاد سازی  یک بهله( واحد شمارش پرندگان شکاری) سارگپه که توسط یکی از دوستداران حیات وحش زنده گیری شده بود گفت: یکی از علاقمندان حیات وحش طی تماسی تلفنی اظهار کرد، یک قطعه پرنده وحشی را در حالی که قادر به پرواز نبوده اطراف روستای کیسم آستانه اشرفیه پیدا کرده است.

میرزایی ادامه داد: با اطلاع از این موضوع  مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان با مراجعه به محل اعلام شده پرنده را تحویل گرفتند وپس ازاطمینان از صحت سلامت، آن را در یکی از زیستگاه های شهرستان آن را  رها سازی کردند .

گفتنی است سارگَپه پرنده‌ای شکاری است کوچک‌تر ازعقاب با جثه‌ای متوسط و تو پُر، سری کوچک و گرد روی گردنی کلفت، بال‌های پهن و دم کوتاه. رنگ پر و بال بسیار متنوعی دارد. طرح کلی بدنش قهوه‌ای رنگ با خال‌های سفید، قهوه‌ای تیره و سیاه بر روی سطح پشتی، کمر و بال و خال‌های متراکم‌تر بر روی سطح شکمی و سینه‌هایش است.سارگپه از راستهٔ شاهین‌ سانان است و از حیوانات کوچک نظیر خرگوش و پرندگان کوچک‌تر تغذیه و نقش مهمی در کنترل جوندگان در طبیعت ایفا می‌کند.سارگپه قلمرو طلب و اغلب تک همسر است و معمولاً تا پایان عمر همسرش با او می‌ماند. این ویژگی در پرنده‌های شکاری ایران کم پیش می‌آید.

 

تنجه پرنده‌ای است از خانواده اردک ها با جثه بزرگ و غاز مانند که از دور سیاه و سفید بنظر می‌آید. به وسیله سر و گردن سیاه مایل به سبز، بدن سفید، نوار سینه‌ای پهن بلوطی رنگ، و یک نوار طولی تیره در وسط سطح شکمی تشخیص داده می‌شود.

در فصل بهار که هنگام جفت‌گیری اردک هاست، اردک نر بسیار زیبا می‌گردد. یک نوار قهوه‌ای خوش رنگ از ناحیه پشت سر تا دم ادامه دارد. سر آن‌ها سیاه و دارای جلای سبز رنگ است. یک نوار قهوه‌ای رنگ دیگر دور سینه حلقه زده و بقیه بدن سفید رنگ است. نوک دارای یک برجستگی انتهایی بوده و رنگ آن سرخ پر رنگ می‌باشد.قسمت جلوی نوک برجسته و به سوی بالا برگشته است. این اردک خوب راه می‌رود و به راحتی شنا می‌کند و از گیاهان آبزی، کرم‌ها و نرم‌تنان تغذیه می‌کند. تنجه را در زمستان‌ها می‌توان در مرداب انزلی و سواحل دریاچه ارومیه دید.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است