دوشنبه, ۶ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار
15 اکتبر 2015 ، ساعت 13:33 1,914 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :4531

آستانه‌اشرفیه در برنامه ششم توسعه به‌عنوان چهارمین شهرمذهبی گنجانده شود.

نماینده مردم شهرهای آستانه‌اشرفیه پس از نشست در شورای اداری استان که با حضور لاریجانی برگزارشده بود گفت: سه درخواست استانی در این نشست از سوی مجمع نمایندگان طرح شد که یکی از آن‌ها درخواست برای گنجاندن شهر آستانه‌اشرفیه به‌عنوان چهارمین شهرمذهبی کشور در برنامه ششم توسعه بود
به گزارش جلال شرق ، دکتر محمدحسین قربانی ظهر امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما در خصوص برنامه‌های دکتر لاریجانی به گیلان اظهار کرد: بااینکه سفر لاریجانی به استان گیلان یک سفر فشرده ۴ الی ۵ ساعته برای دو برنامه پیش‌بینی‌شده یکی حضور در مراسم پدر شهیدان تامینی در لیچا لشت نشا و دیگری شهدای نیروی انتظامی در لنگرود بود دو برنامه دیگر را در سفرش گنجاندیم.
وی بابیان اینکه ما از ایشان درخواست کردیم با توجه به مشغله زیادی که در تهران و درباره بحث برجام دارند با توجه به علاقه‌مندی وی، زیارت حرم مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف (ع) و جلسه شورای اداری استان را در برنامه سفر خود داشته باشند که پذیرفتند.
رئیس مجمع نمایندگان گیلان افزود: شایسته نبود که رئیس قوه مقننه به گیلان سفر کند و ما جلسه شورای اداری نداشته باشیم و از ظرفیت ایشان استفاده نکنیم علی‌رغم عدم آمادگی استان و شخص رئیس مجلس، پیشنهاد مجمع نمایندگان را پذیرفتند و استاندار گیلان هم برای این کار کمک کرد و جلسه خوبی برگزار شد
وی با اشاره به طرح مشکلات گیلان از سوی دکتر نجفی و نمایندگان گیلان از حوزه‌های انتخابیه خود و خاطرنشان کرد: همه خواص و ملت ایران می‌دانند که در بودجه منابع خارج از قانون متصور نیست و در آمدهای مالی دولت هم مشخص است مجمع نمایندگان سه ا درخواست را از ایشان مطالبه کردند.
قربانی با تصریح این نکته که دولت و مجلس دو وظیفه مهم و خطیر قانون بودجه ۹۵ و قانون برنامه ششم توسعه را در پیش روی دارند که به‌زودی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد تأکید کرد:. برنامه ششم توسعه یکی از سندهای راهبردی اداره کشور است و ممکن است این مجلس یا این دولت در طول شش سال آینده نباشد ولی سند راهبردی کشور که می‌تواند محوریت توسعه ازجمله گیلان باشد.

نماینده مردم شهرهای آستانه‌اشرفیه به درخواست مجمع نمایندگان اشاره کرد و افزود: محور بحث مجمع نمایندگان با رئیس مجلس که در تهران هم مطرح شد اینکه دولت با اذن رهبری مجوز برداشت ۵/۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی مجوز برای کنترل آب‌های مرزی سه استان دریافت کرده است که ر سه استان هزینه کند.
وی بابیان اینکه در این جلسه یادآوری شد که استان گیلان جز استان‌های مرزی است و سالانه بین یک هزارتا یک هزار و ۳۰۰ میلی‌متر ریزش باران‌داریم خاطرنشان کرد: اکثریت این باران پایین سد سفیدرود انجام می‌گیرد و همه این نزولات روانه دریا می‌شود و هیچ‌گونه بهره‌وری از این باران نداریم.
وی ادامه داد: اگر ما بتوانیم از ظرفیت آن سه استان مرزی که از آن ۵/۸ میلیارد دلار بهره‌مند‌می شوند استفاده کنیم و آب‌های استان گیلان را به‌عنوان آب‌های مرزی تبیین شود باور داریم که از این ظرفیت می‌توانیم هم آب شرب، هم آب کشاورزی و هم سیستم فاضلاب استان را برطرف کنیم.
قربانی به مصوبه سفر ریاست جمهوری به گیلان درباره تردد خودرو منطقه آزاد اشاره کرد و گفت: ما ۱۳ هزار تاکسی در ناوگان شهری گیلان داریم و درصدد هستیم که ناوگان تاکسی‌های درون‌شهری ما از ظرفیت منطقه آزاد استفاده کنند و نوسازی شوند و این ظرفیتی است که ما از آن بهره نمی‌بریم و استان‌های دیگر بهره‌مند هستند.
وی افزود: در آن مصوبه دولت، این محدوده ۵۰ کیلومتری منطقه آزاد انزلی به مجلس ابلاغ نشد و از این منظر، ظرفیت اجرایی قانونی ندارد که از آقای لاریجانی درخواست شد که با نگاه ویژه بپذیرند و به دولت ابلاغ کنند تا مجریان ما مشکلی نداشته باشند.
نماینده مردم گیلان با اشاره به دستور کار برنامه توسعه ششم در مجلس گفت: با توجه به قانون ششم توسعه، درخواست همه نمایندگان، استاندار و نماینده ولی‌فقیه در استان است که انشا الله در قانون برنامه ششم توسعه کشور، شهر مذهبی و ولایتمدار آستانه‌اشرفیه را به‌عنوان چهارمین شهر مذهبی کشور گنجانده شود.

کانال تلگرام جلال شرق