شنبه, ۳ آبان ۱۳۹۹
آخرین اخبار
5 مارس 2016 ، ساعت 13:31 1,948 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :11701

آستانه‌اشرفیه رویشگاه مادری درخت “سفید پلت”

به گزارش سرویس تحلیلی جلال شرق، حاشیه‌های رودخانه سفیدرود در آستانه‌اشرفیه ذخیره‌گاه منحصربه‌فرد گونه حفاظتی و حمایتی درخت سفید پلت که رویشگاه مادری واصلی این‌گونه درخت در خاک‌های حاصل خیز آستانه‌اشرفیه است.
آستانه‌اشرفیه با مساحتی بالغ‌بر ۴۰ هزار هکتار است که از این میزان حدود ۱۱ هزار هکتار آن را اراضی ملی اعم از جنگل و جنگل‌کاری و اراضی ساحلی و حدود ۶۰۰ هکتار اراضی موات و استخر و مشجر است.
با توجه به پتانسیل موجود و خدادادی در خاک حاصلخیز این شهرستان و نوع اقلیم حاکم در منطقه ،  در حال حاضر صنعت زراعت چوب صنوبر و تولید قلمه در کل کشور حائز اهمیت بوده و در منطقه می‌تواند برای جذب سرمایه‌های ملی و استانی جهت توسعه و رونق این صنعت باهدف تولید چوب و رونق وضعیت معیشت مردم مورد توجهی بیشتر قرار گیرد.
وجود ذخیره‌گاه منحصربه‌فرد گونه حفاظتی و حمایتی درخت سفید پلت که رویشگاه مادری واصلی این‌گونه در شهرستان و خاک‌های حاصلخیز حاشیه سفیدرود می‌تواند با اندکی توجه خاص و تهیه طرح های تحقیقاتی و مطالعاتی این منطقه را در نوع خود پایگاه مطالعات علمی دانشگاه های کشاورزی و گیاه شناسی و منابع طبیعی کشور نماید.
وجود پارک ملی جنگلی در منطقه صفرا بسته به مساحت ۱۳۵۴ هکتار در این شهرستان یکی از بهترین مزیت‌های جذب سرمایه‌گذاری برای رونق طبیعت‌گردی و ترویج و ارتقای صنعت گردشگری و جذب توریسم در منطقه است.
در سنوات گذشته جهت جلوگیری از تصرفات اراضی ساحلی و تثبیت شن‌های روان منابع طبیعی اقدام به جنگل‌کاری با انواع گونه‌های سوزنی‌برگ در نوار ساحلی به مساحت حدود ۱۱۸۹ هکتار را نموده که این امر مهم باعث ایجاد فضای سبز در منطقه شده و زیبایی خاصی را در نوار ساحلی حاشیه دریای خزر در منطقه به وجود آورد که در صنعت اکو توریسم بسیار حائز اهمیت است.

محمد اکبری پور

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها
  1. محمدحسین :

    درودفراوان خیلی خوبه که همچنین اطلاعات مفید دراختیاربازدیدکنندگان قراربگیره وقدرشناس نعمت خدادادی باشند ممنون از اطلاع رسانی شما