یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
26 نوامبر 2019 ، ساعت 07:23 647 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :56391
سرپرست فرمانداری آستانه

آستانه اشرفیه رتبه نخست تولید نهال صنوبر و دومین کانون زراعت چوب صنوبر است

سرپرست فرمانداری آستانه اشرفیه در جلسه کارگروه طرح زراعت چوب این شهرستان گفت: آستانه اشرفیه رتبه نخست تولید نهال صنوبر و دومین کانون زراعت چوب صنوبر است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، یونس محمودی    با بیان اینکه از سرمایه گذاران بخش خصوصی و کلیه متقاضیان به منظور توسعه صنعت زراعت چوب در این شهرستان حمایت می شود اظهارکرد: با تقویت ظرفیت های بخش خصوصی ، شاهد تحولات خوبی در زمینه توسعه زراعت چوب در آینده خواهیم بود.

وی با تاکید بر توسعه زراعت چوب در استان و شهرستان آستانه اشرفیه افزود : گیلان از جمله استان های مستعد در زمینه تولید چوب  بوده  و  از جایگاه ویژه ای در این صنعت برخوردار است.

محمودی با اشاره به تاکیدات و سیاست های دولت در خصوص توجه به توسعه این صنعت تصریح کرد: ایجاد اشتغال ، کاهش نرخ بیکاری ، ایجاد فرصت های شغلی متناسب ، رونق اقتصادی و…از مهمترین اهداف اجرای طرح زراعت چوب به شمار می رود.

وی شناسایی و تقویت اراضی مستعد را در اجرای چنین طرح هایی ضروری عنوان و تصریح کرد: پرداخت تسهیلات مناسب و  توزیع رایگان نهال صنوبر می تواند در توسعه این صنعت موثر باشد.

محمودی همچنین  به ظرفیت های شهرستان آستانه اشرفیه در این بخش نیز  اشاره و خاطرنشان کرد: این شهرستان به جهت وجود خاک مناسب و شرایط آب و هوایی مساعد به دومین کانون زراعت چوب ( تولید صنوبر ) بعد از شهرستان صومعه سرا در کشور تبدیل شده است، ضمن آنکه این منطقه در زمینه تولید نهال صنوبر رتبه نخست کشور را دارد.

وی اراضی ملی روستای نبی دهکاء بخش بندرکیاشهر را بستری مناسب برای توسعه زراعت چوب در این شهرستان دانست و اظهار داشت: توسعه طرح زراعت چوب  به حمایت کلیه مسئولان و متولیان امر نیازمند است .

محمودی خاطرنشان کرد:توجه به آموزش تولیدکنندگان و بهره گیری از نظرات کارشناسان در توسعه بخش زراعت چوب  ضروری بوده  و نیاز است تا بخشداران و دهیاران نسبت به شناسایی اراضی مستعد در این شهرستان اقدام  کنند.

در ادامه این جلسه  با حضور جمعی از کارشناسان استانی و شهرستانی ادارات منابع طبیعی ، مراتع و آبخیزداری ، جهاد کشاورزی ، محیط زیست ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، اوقاف و امور خیریه ، بنیاد مستضعفان، شرکت آب منطقه ای ، نحوه استفاده از ظرفیت های معطل مانده این شهرستان  در راستای توسعه پرورش چوب صنعتی مورد بررسی قرار گرفت.

شهرستان آستانه اشرفیه با مساحتی حدود ۴۰ هزار هکتار دارای ۱۱ هزار هکتار جنگل و اراضی ساحلی، ۹۸۰ هکتار استخر مشجر و ۶۰۰ هکتار اراضی موات است.

این شهرستان دارای ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مزرعه چوب صنوبر است و مردم این منطقه سالانه حدود ۵۰ هزار مترمکعب چوب به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال تولید می کنند که نقش موثری در رونق اقتصادی این شهرستان دارد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است