چهارشنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار
9 اکتبر 2019 ، ساعت 21:08 842 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :55263
رئیس دادگستری آستانه اشرفیه :

آمار سرقت در روستاها  بسیار  وحشتناک شده است /ورودی پرونده های قضائی به یک اپیدمی  مزمن تبدیل  شده است/دهیاران و شوراها باید احساس مسئولیت بیشتری کنند و بی تفاوت نباشند

رئیس دادگستری آستانه اشرفیه عصر امروز در نشست با دهیاران و شوراهای سالامی بخش مرکزی آستانه اشرفیه  از دهیاران و شوراهای اسلامی این شهر ستان درخواست کرد که در کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری باید احساس مسئولیت بیشتری کنند و بی تفاوت نباشند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، عباس پارسا منش هدف از برگزاری این نشست را ، بهتر عمل کردن در حوزه مسئولیت پذیری از سوی دهیاران وشوراهای اسلامی روستا  نام برد و اظهارکرد: مطالبی که در این نشست  ارائه می شود برای مچ گیری نیست زیرا باور داریم  اگر در روستاها می خواهیم  شاهد بهتر شدن امور باشیم  و مسائل اجتماعی و اقتصادی  که مردم با آنها درگیر هستند بهیود پیدا کند  باید حمایت جدی از دهیاران وشوراها از سوی همه قوا  از آنان باشد..

وی ضمن تبریک روز روستا به دهیاران و اعضای شورهای اسلامی روستا  با بیان اینکه  فرهنگ مردم گیلان ، فرهنگی با پیشینه خوب است،  نیازهای اقتصادی مردم را  نیازمند  تدابیر ویژه  برای رفع آنها عنوان کرد و گفت:  آن چه واقعیت دارد و ما شاهد هستیم ورودی پرونده های قضائی است  که یک اپیدمی  مزمن تبدیل  شده است و دستگاه قضائی با این حجم ورودی پرونده ها دچار مشکل شده است.

 

رئیس دادگستری آستانه ، بخش عمده پرونده ها را  نشئت گرفته از روستاها برشمرد و افزود : قطعا شما دهیاران و شوراها  می توانید نقش موثری در کاهش جرائم و ورودی پرونده ها به دادگستری داشته باشید.

پارسا منش بحث صلح و سازش پرونده ها یکی از دغدغه های مهم دادگستری عنوان کرد و اذعان کرد : ما اعتقاد داریم که ۷۰ در صد این پرونده ها  شرایط سازش را دارند ولی می بینیم پرونده های که سطح آنها نیز پایین است به دادگستری ارسال می  شود.

وی کاهش پرونده های قضائی رایکی از سیاست های بسیار مهم قضائی  برشمرد و اظهارکرد  : ۹۰ درصد  پرونده های ورودی  به شورای حل و اختلاف ارسال می شود و لی به علت محدود بودن اعضای شورای حل و اختلاف   نمی توان این حجم پرونده های ورودی را  بررسی و صلح سازش برقرار کرد.

رئیس دستگاه قضائی آستانه اشرفیه با تصریح این نکته که شما دهیاران و شوراهای روستا باید کمک کنید تا صلح و سازش در همان محل انجام گیرد افزود : یکی از عمده نقایص ما در این پرونده ها ، ارتباط کم یا غیر موثر دهیاران وشوراها  با قوه قضائی است و ما هنوز نتوانستیم یک حلقه خوبی را  در کاهش پرونده ها با شورا ها و دهیاران ارتباط بدهیم  تا شوراها بتوانند  به این پرونده ها وصل شوند

وی خاطر نشان کرد : در دستور ریاست قوه قضائیه اکیداً توصیه شده است که نیروی انتظامی در صلح و سازش یک نگاه ویژه ای داشته باشد و دهیاران باید در کاهش پرونده های ورودی  احساس مسئولیت بیشتری کنند و بی تفادت نباشند.

پارسا منش با بیان اینکه بعضی از دهیاران وشوراهای اسلامی   زمینه ارتکاب جرم را می بینند  و می توانند به ما کمک کنید ولی عملا در این موضوعات ورود نمی کنید خاطر نشان کرد : شما دهیاران و شوراهای اسلامی روستا ، چشمان نظام در روستا ها هستید و می توانید در کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضا کمک کنید.

 

وی به موضوعات فرهنگی از جمله مسجد محوری در روستا و رونق آنها با برنامه های فرهنگی و استفاده از ظرفیت جوانان  پرداخت و گفت:  در بحث مسجد محوری یکی از سیاست های هر مسجد یک حقوقدان است که در بحث افزایش آگاهی بخشی  مردم در ارتباط با حقوقی کاهش پرونده ها باشیم و هدف ما یک کار تشریفاتی نیست بلکه اهداف تاثیر گذاری است

پارسا منش خواستار حفظ احیای سنت های قدیمی  و کدخدا منشی  در روستا ها شد  با اشاره به گسترش موضوع اعتباد در روستاها گفت: بحث اعتیاد در روستا ها  از دغدغه ها ی دستگاه قضا  شده است که چرا روستا های ما به این سمت کشیده شدند.

رئیس حفظ حقوق بیت المال در استانه اشرفیه  در خصوص صدور مجوز ساخت و ساز از سوی دهیاران  وتغییر کاربری زمین  ها گفت: اگراین مجوزها  خلاف مقراررت باشد به موجب تبصره ۲ اصصلاحیه ماده ۳ قانون تغییر کاربری جرم وبرای  آن دهیار قانون مجازات کیفری مقررکرده است .

پارسا منش با اشاره به احداث یک ساختمان در روستا که هم حریم راه را رعایت نکرد و هم تغییر کاربری داده است اظهارکرد :   این ساختمان که بیش از یک میلیارد  هزینه شده است آیا دهیار این ساختمان را ندید؟  چطور به این منزل مسکونی امتیاز آب ، برق و گاز داده می  شود  بعد هم حمایت می شود باید  دهیاران به این موارد توجه کنید که متاسفانه این روزها در روستاها ما شاهد هستیم و هیچ اتفاقی نمی افتد .

وی تاکید کرد : دستگاه قضا  اگر در این گونه موارد و سهل انگاری  از سوی دهیاران مشاهده کند برای آن دهیار  پرونده قضائی  به عنوان معاونت تشکیل می شود.

رئیس دادگستری  در ادامه گفت: برداشت شن و ماسه ، قطع درختان جنگلی  در روستاها اتفاق می افتاد و یا در روستاها شاهد آتش زدن کاه و کلش هستیم و به محیط زیست آسیب رسانده می شود  ولی به اینگونه مسائل دهیاران وشوراها توجه نمی کنند و متاسفانه در این قضایا اثرگذاری وجود ندارد.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استانه اشرفیه  آمار سرقت در روستاها را  بسیار  وحشتناک توصیف کرد و خواستار همکاری های لازم با   گشت رضویون از سوی دهیاران وشو راتهای اسلام یروستا شد.

عباس پارسا منش تصریح کرد : امنیت روستا وابسته به دهیاران وشوراهای اسلامی است  وا باید از این ظرفیت ها و بسترهای موجود استفاده کنند

وی با بیان اینکه تا کنون هیئت رسیدگی  به تخلفات شوراهای اسلامی تشکیل نشده است  گفت:  این امر نشان دهنده  رابطه بسیار خوب بین دهیاران وشوراها بانهادهای  اجرایی است ولی انتظار ما این است که رابطه ها قلبی به کاهش جرائم نیز منتهی شود.

رئیس دستگاه قضائی شهر استانه اشرفیه به موضوع مهاجر پذیری در روستاها پرداخت  و با اذعان بر  این نکته که  استانه اشرفیه مرغوب ترین زمین های کشور و خاور میانه داراست افزود :   اگر ۵۰۰ در۵۰۰ متر مربع فقط صیفی جات کاشت کند می تواند هزینه های یک خانوار را در طول سال  تامین کند ولی  بسیاری از این زمین ها در روستاها هستند و استفاده نمی شود.

 

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم از دهیاران و شوراهای درخواست کرد که مراقب باشند تا  منازل روستایی را بدون داشتن هویت به افراد کرایه ندهند تا افراد دیگر شهرها  به روستاها بیایند و باعث ناهنجاری های اجتماعی شوند.

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است