یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
8 سپتامبر 2021 ، ساعت 10:41 305 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :66940

آیا می دانید آمستردام چگونه «پایتخت دوچرخه‌های جهان» شد؟ ویدئو و عکس

جلال شرق ، هرکس تاکنون در هلند حضور داشته و سعی کرده خود را به وسیلۀ خودرو به مرکز آمستردام برساند، یک نکته را به خوبی می‌داند: «این شهر در تسخیر دوچرخه‌سواران است». روزانه تعداد زیادی دوچرخه‌سوار در خیابان‌های پایتخت هلند تردد می‌کنند و قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور هم عملا حق تقدم را به دوچرخه‌سوارها می‌دهد. آمستردام چطور به پایتخت دوچرخه‌های جهان تبدیل شد و چه راهی را تا امروز طی کرده است؟/ ایسنا

نمایش ویدئو

https://www.isna.ir/news/1400061712505/

آیا می دانستید آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا است!

آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا

آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا

شهر آمستردام پایتخت کشور هلند به عنوان پایتخت دوچرخه سواری در جهان معروف است، به طوری که گاهی در این شهر ترافیک دوچرخه سوارها به وجود می آید. اما این رسم در بین هلندی ها از کجا آغاز شد! سوال جالبی است و برای جواب باید بگوییم که در حدود ۴۰ سال پیش آمستردام شهری بود نظیر تهران با حجم ترافیک بسیار بالا که در طولا تلفات جانی و مالی زیادی را بر ساکنان این شهر فراهم می آوردد. مردم این شهر برای کنترل میزان ترافیک و کاهش آلودگی شهری تصمیم گرفتند، که همگی از دوچرخه برای سفرهای درون شهری و گاهی برون شهری خود استفاده کنند. لازم است بدانید که برای دوچرخه سواری در این شهر قوانین و آداب و رسومی هم وجود دارد که در ادامه ی این مطلب به تمام آن ها اشاره خواهیم کرد؛ با ما در سفر به آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا همراه باشید.

آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، شهر آمستردام در کشور هلند پایتخت دوچرخه سواری در دنیا است و شما هنگامی که به این شهر می روید بیشتر از اتومبیل دوچرخه خواهید دید. در شهر آمستردام بیش از ۴۰۰ کیلومتر مسیر مخصوص دوچرخه سواری در میان مرکز شهر، حومه و کمربندی وجود دارد که به دوچرخه سواران اجازه عبور و مرور سریع بین محله‌های گوناگون آمستردام را می‌دهد. برای کرایه دوچرخه در این شهر هیچ گونه دردسری وجود ندارد و به راحتی می توانید برای سفرهای درون شهری خودتان دوچرخه کرایه کنید.

برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر دنیا که دوچرخه سواری را نوعی تفریح می شمارند، در کشور هلند و به خصوص در شهر آمستردام دوچرخه یک وسیله حمل و نقل به حساب می آید و برای آن مسیرهای مخصوص، قوانین جاده ای و همینطور حقوق قضایی در نظر گرفته شده است. البته ناگفته نماند که این پدیده ملی اندکی هم به جغرافیای کشور هلند مرتبط است زیرا اکثر زمین ‌ها در این کشور هموار هستند و امکان دوچرخه سواری را برای دوچرخه سواران راحت می سازد. البته این به این معنا نمی باشد که از اول شرایط برای دوچرخه سواری در این شهر فراهم بوده چرا که دولت هلند اقدامات جدی را برای مدرنیزه ساختن شهر برای دوچرخه سواری انجام داد تا که امروز بتوان به آن لقب آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا را داد.

آمستردام پایتخت دوچرخه سواری

با توجه به این که قانون استفاده از دوچرخه به عنوان یکی از اصلی ترین وسایل حمل و نقل در هلند با مخالفت بسیاری از مردم این کشور مواجه شد، و قانون گذاران هلندی تصمیم گرفتند با مردم بیشتر کنار بیایند و نقشه‌ های اولیه خود را رها کنند تا آمستردام شهری امن‌ تر به شمار بیاید. در دهه ۱۹۷۰ سیاستمداران شهروندان را دوباره تشویق به دوچرخه سواری کردند زیرا قیمت بنزین چهار برابر شد. با گذشت زمان مردم این شهر بیشتر با دوچرخه سواری کنار آمدند و به مسئولان شهری اجازه ی توسعه بیشتر مسیرهای دوچرخه سواری را دادند. در حال حاضر بیش از ۳۸ درصد از مردم آمستردام از دوچرخه استفاده می کنند و باز هم توسعه ها و فرهنگ سازی ها برای استفاده بیشتر مردم از دوچرخه در حال اجرا است.

آمستردام

آداب و رسوم استفاده از دوچرخه در آمستردام

  • قفل ها

یک امر شایع در شهر آمستردام دوچرخه دزدی است! بیشتر دوچرخه سواران در آمستردام وسیله ی نقلیه خود را همیشه با یک قفل ایمنی در استند ها و محل هایی که برای پارک دوچرخه در نظر گرفته شده نیز رها می کنند. در شهر آمستردام برای هر فرد هر سال ممکن است چند بار پیش بیاید که دوچرخه ی خود را از دست بدهد. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می‌کنیم همیشه دوچرخه خود را قفل زده و آن را به چیز محکمی وصل کنید و برای امنیت بیشتر یک زنجیر هم به یکی از چرخ‌هایش بزنید.

  •  پارکینگ

همانطور که گفتیم بیش از ۳۸ درصد از مردم آمستردام از دوچرخه برای حمل و نقل خود در سطح شهر استفاده می کنند. در سرتاسر آمستردام هزاران جایگاه برای پارک دوچرخه وجود دارد که می توانید به راحتی دوچرخه خودتان را در آن پارک نمایید. یک ایده ی وحشتناک که در شهر آمستردام مطرح شده بود، زنجیر کردن دوچرخه به دوچرخه ای دیگر بود که هیچ وقت عملی نشد.

پارکینگ دوچرخه های آمستردام
  • چراغ و وسایل ایمنی

یکی از مهمترین مواردی که توسط پلیس آمستردام بررسی می شود چراغ و وسایل ایمنی است که باید دوچرخه سواران به طور کامل از آن ها استفاده کنند. البته به طور نادر ممکن است که در این شهر دوچرخه سوارانی را مشاهده کنید که کلاه ایمنی به سر دارند، اما موارد دیگری نظیر چراغ را در صورتی که پلیس مشاهده کند و خطایی داشته باشید با شما به شدت مقابله می کند.

دوچرخه سواری در آمستردام
  • خریدن دوچرخه

بدون شک بازدیدکنندگان آمستردام ترجیح می‌دهند دوچرخه کرایه کنند و برای این منظور فروشندگان زیادی در سرتاسر شهر وجود دارند که با خوشحالی با قیمتی مناسب آن‌ها را در اختیارشان می‌گذارند. به‌هرحال دیدن کسانی که در نقاط شلوغ‌تر آمستردام دوچرخه می‌فروشند نیز چیزی عادی است. این دوچرخه‌ها که اغلب قیمت‌های زیادی ارزانی دارند، معمولاً دزدی هستند و ایده خرید کردن از آن‌ها چیز خوبی نیست.

  •  ممنوعیت سیگار و مصرف مشروبات الکلی

همانطور که خوردن مشروبات الکی برای کسانی که اتومبیل سوار می شوند ممنوع است و با متخاطیان برخورد می شود، در مورد دوچرخه سواران هم همین قانون وجود دارد چرا که برای راندن دوچرخه نیاز به تمرکز است تا امنیت شهروندان به خطر نیوفتد.

پایتخت دوچرخه سواری در دنیا آمستردام
  • ساعات شلوغی

سعی کنید در ساعات شلوغ در شهر آمستردام دوچرخه سواری نکنید! دلیل آن هم این است که برخی از خیابان های در ساعاتی از روز بسیار شلوغ می شود و عبور و مرور دوچرخه در آن ساعات مشکل می گردد، در برخی از موارد هم مردم با دوچرخه سواران تازه کار نامهربان می شوند و به سادگی راهشان را باز نگه نمی دارند. اگر مجبور هستید که در این ساعات در خیابان حرکت کنید سعی بنمایید که دقت زیادی به خرج دهید.

آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا

از دیگر مواردی که باید برای دوچرخه سواری در آمستردام رعایت کنید!

هر کسی در آمستردام دوچرخه‌سواری می‌کند؛ از بچه‌ها و والدینشان گرفته تا نسل‌های مسن‌تر. در واقع برای مادرها و پدرها بسیار عادی است که صندلی مخصوص کودکان کم سن خود را پشت دوچرخه نصب کنند و در این کار خبره هم هستند؛ اما حتی آن‌ها هم از اینکه کسی از عقب ناگهان غافلگیرشان کند خوششان نمی‌آید. مخصوصاً که افراد بسیار ویژه و ارزشمندی هم پشت دوچرخه سوار هستند. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم همیشه به دوچرخه‌هایی که عجله دارند فضای کافی برای مانور بدهید تا بدون اینکه به شما برخورد کنند بتوانند دور بزنند یا بپیچند./مجله گردشگری الی گشت

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است