دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
آخرین اخبار
7 ژانویه 2021 ، ساعت 16:13 526 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :64194

احسنت بر دموکراسی آمریکایی!!

سرویس فضای مجازی جلال شرق ، کانال تلگرامی سیمرغ اخیرآ بر رو ی خروجی خود مطلبی با عنوان « احسنت بر دموکراسی آمریکایی»  قرارداده که به تحولات ۲۴ ساعته اخیر امریکا و شخصیت های ترامپ پرداخته است  این مقاله کوتاه و خواندنی را  بدون کم و کاست بازنشر می دهیم

ترامپ تمام مشخصه های هیتلر شدن را داشت :

🔹کیش شخصیت
🔹میلیشیا و شبه نظامیان مسلح
🔹وجهه ی کاریزماتیک
🔹تسلط بر یک حزب فراگیر
🔹تکیه بر پوپولیسم
🔹تسلط بر حکومت از طریق رای
🔹تسلط بر رسانه ها با توانمندی های فردی

✅ آنچه هیتلر کرد ، ترامپ هم کرد :

🔹هیتلر در حزب راستگرای کارگران آلمان عضو شد و به تدریج رهبری آن را بدست گرفت ، ترامپ هم در حزب راستگرای جمهوریخواه چنین کرد.
🔹هیتلر با تکیه بر جناح افراطی حزب کارگران ، حزب شوونیستی و توتالیتر نازی را بوجود آورد ، ترامپ هم با تکیه بر جناح افراطی حزب جمهوریخواه ، این حزب را تا آستانه ی انشعاب پیش برد.
🔹هیتلر با تکیه بر موج تحقیر شدگی ناشی از جنگ جهانی اول و وعده ی بازگشت عظمت به آلمان در انتخابات پیروز شد ، ترامپ هم با بهره گیری از تحقیر شدگی در برابر اقتصاد فزاینده ی چین و تنزل جایگاه جهانی آمریکا به پیروزی رسید.
🔹هیتلر با وعده ی اقتصادی برتر و ایجاد اشتغال برای کارگران و بیچارگان آنها را مفتون خود کرد ، ترامپ نیز با چنین وعده هایی دل بسیاری از کارگران معادن زغال سنگ و کشاورزان و طبقات محروم آمریکا را ربود.
🔹هیتلر از بسیاری کنوانسیون های بین المللی خارج شد و سعی کرد با قلدری قدرت آلمان را بر جهان دیکته کند ، ترامپ نیز چنین کرد.
🔹هیتلر با ایجاد تنش در خارج مرزها سعی کرد آلمان را در حال جنگ و بحران نشان دهد تا اختیارات ویژه و فراقانونی بگیرد ، ترامپ هم در آمریکا همین کارها را کرد.
🔹هیتلر با فریب افکار عمومی سعی در ملکوک کردن رسانه های مخالف نزد افکار عمومی داشت و ترامپ نیز چنین کرد.
🔹هیتلر با عزل و نصب های پی در پی تمام منصب های قضایی و اجرایی و تقنینی و نظامی و امنیتی را در اختیار وابستگان گوش به فرمان خود گذاشت ، ترامپ نیز در آمریکا چنین می کرد.
🔹هیتلر با ترفندهای فوق توانست در تمدید حکومت خود بر آلمان و تبدیل آن به حکومت مادام العمر موفق شود و ترامپ نیز در این مسیر گام بر می داشت.

✅ با تمام این شباهت ها ولی هیتلر موفق شد و ترامپ نشد. چرا؟ این سوال بسیار مهمی است که چرا ترامپ نتوانست مانند هیتلر موفق شود؟ جواب یک چیز است : دموکراسی نهادینه در جامعه ی آمریکا. این دموکراسی ویژگی هایی دارد که از جمله ی آنها است :

🔹تفکیک قوا
🔹قوه قضائیه ی مستقل بطوری که علیرغم اعمال نفوذ در نصب اعضای دیوانعالی، به علت این که بدنه ی این قوه از فارغ التحصیلان نخبه ی دانشگاه های معتبر آمریکا هستند ، هرگز حاضر نیستند شرافت خود را به پای قدرت قربانی کنند.
🔹رسانه های مستقل و قوی که حتی از هجوم به کنگره و تصرف آن توسط معترضین بصورت زنده گزارش تهیه می کردند بدون این که اینترنتی قطع شود
🔹توزیع قدرت حتی تا سطوح ایالتی و شهری و روستایی که دارای قدرت واقعی هستند و می توانند در برابر حکومت مرکزی بایستند.
🔹و موارد بسیاری که در این مختصر نمی گنجند.

✅ دموکراسی زیباترین و هوشمندانه ترین نهاده های بشری است. دموکراسی شر کوچکی است که برای اجتناب از شر بزرگتر هیولای استبداد ضروری است. دموکراسی ظاهر پر دردسر و حوصله سر بری دارد ولی در باطن تمامی فضایل بشریت را می پروراند. دیکتاتوری ظاهری مقتدر و کار راه انداز دارد ولی در باطن کشتزار تمامی رذائل و مفاسد شیطانی است. دیکتاتوری تمام فضائل انسان ها را به بند می کشد و آنها را طوق رقیت و بندگی در برابر دیکتاتور بزرگ به گردن می نهد.

✅ بدون شک شب گذشته نقطه ی عطفی در تاریخ بشریت بود. دیشب پیچ تاریخی پیروزی فضائل بشریت بر رذائل بود. تردید نباید کرد که از این پس موج آزادیخواهی در جهان  علیه نتیانیاهو و بن سلمان و پوتین و بولسونارو و مشابهان آنها  قدرت خواهد گرفت و انسانیت جانی دوباره خواهد یافت.

Cmorghgrom30@

.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها
  1. رضا :

    با سلام
    ایکاش نویسنده محترم این نکته را هم به عنوان یکی از ویژگیهای دموکراسی اضافه می کرد که علی رغم تفات کم و مناقشه آمیز آرای بین دو کاندیدا، جمهوری خواهان قاعده بازی را بهم نزدند و از مدعی تقلب پشتیبانی نکردند .