چهارشنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۷
آخرین اخبار
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۷:۳۸ 1,569 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :38693

اختصاص ۳۳ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی

سخنگوی دولت: دولت تا ۲۱ اسفند امسال ۳۳ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص داده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش جلال شرق ؛ محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران افزود: دولت در سال جاری برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و دستیابی به رشد اقتصادی دو مسیر جداگانه را طی کرده است.
وی ادامه داد: مسیر اول توجه ویژه و فعال کردن واحدهای تولیدی بخش خصوصی از طریق منابع نظام بانکی و مسیر دوم اتمام و بهره برداری طرح های عمرانی دولتی و با استفاده از خزانه دولت است.
نوبخت درباره آخرین وضعیت پرداخت در عرصه واحدهای تولیدی در بخش خصوصی گفت: براساس گزارشی که از سوی نظام بانکی و وزارت صنعت ارسال شده است تا ۲۱ اسفند ۹۶ مبلغ ۱۷ هزار و ۴۷۴ میلیارد تومان به ۲۶ هزار و ۶۷۸ بنگاه تولیدی از طریق نظام بانکی پرداخت شده است که این پرداخت ها به تفکیک استان ها در سامانه وزارت صنعت مشخص است.
وی افزود: مبلغ پرداختی به طرح های عمرانی از سوی دولت ۳۳ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان است که این رقم در مقایسه با مشابه سال گذشته که ۱۸ هزار و ۶۴۳ میلیارد تومان بود ۷۹ درصد رشد داشته است.

امسال کسری بودجه نداریم
سخنگوی دولت گفت: برخی رسانه ها از کسری بودجه دولت در سال جاری سخن می گویند اما ما امسال کسری بودجه نداریم.
محمدباقر نوبخت افزود: معمولاً در بودجه یک رقمی از منابع پیش بینی می شود اما ممکن است این رقم کامل تحقق پیدا نکند و ما در صورتی که این منابع کامل تحقق پیدا نکند مصارف مان را به اندازه منابع می رسانیم و به همین دلیل کسری بودجه نداریم.
وی ادامه داد: در صورتی که دولت دچار کسری بودجه باشد از طریق استقراض از بانک مرکزی می تواند جبران کند و در صورتی که منابع مان کامل تحقق پیدا نکند مصارف را به اندازه منابع می رسانیم.
سخنگوی دولت گفت: آنچه در تمام این سال ها صورت گرفته این است که پیش بینی منابع صد در صد تحقق پیدا نمی کند اما ما همیشه مصارف را به مقدار منابع تقلیل می دهیم.
نوبخت افزود: اگر منابع کامل تحقق پیدا نکند مصارف را کامل نمی دهیم اما حقوق کارمندان را نمی توانیم کم کنیم.
وی با اشاره به اینکه ما هر سال براساس منابع واقعی بودجه را می بندیم گفت: گاهی مجلس سقف بودجه را افزایش می دهد مثلاً در لایحه بودجه سال ۹۶ ما منابع بودجه را ۳۱۹ هزار میلیارد تومان مشخص کردیم اما مجلس منابع بودجه را به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان افزایش داد و وقتی این رقم در مجلس به تصویب می رسد بین دستگاهها تقسیم می شود اما تخصیص ما به دستگاه ها همیشه کمتر است اما برخی از دستگاه ها را نمی توانیم کمتر بدهیم مثل صندوق ها و یا آموزش و پرورش که نمی توانیم بودجه شان را کم کنیم.
نوبخت افزود: امسال اعتبار را به طرح های عمرانی ای دادیم که تا ۹۵ درصد کارشان انجام شده بود و ما این اعتبار را به آنها تخصیص دادیم تا کار خود را به اتمام برسانند و در همین راستا به برخی از طرح های عمرانی نیز اعتباری داده نشد.
وی ادامه داد: مثلاً به راه آهن همدان و کرمانشاه بیش از صد در صد اعتبار دادیم.
سخنگوی دولت افزود: اینکه برخی از افراد می گویند دولت دچار کسری بودجه است استفاده از واژه هایی است که باعث تشویش اذهان عمومی می شود و ما کسری بودجه نداریم اما ممکن است منابع ما صد در صد کامل نشود.
رشد اقتصادی ۹ ماهه امسال ۴ و ۷ دهم درصد
سخنگوی دولت گفت: براساس گزارش مرکز آمار رشد اقتصادی ۹ ماهه امسال با نفت ۴ و ۴ دهم درصد و بدون نفت ۴ و ۷ دهم درصد است.
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران افزود: در گزارشی که مرکز آمار ارسال کرده رشد اقتصادی بخش کشاورزی یک درصد، صنعت ۳ و یک دهم درصد، خدمات ۷ درصد مشخص شده است (۹ ماهه امسال ).
وی ادامه داد: رشد سرمایه گذاری در ۹ ماهه نخست امسال ۳ و ۹ دهم درصد است و مصارف نهایی خصوصی ۷ و نیم درصد و مصارف نهایی دولتی ۷ و ۶ دهم درصد اعلام شده است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه برای اعتبارات جاری ۲۰۹ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم، گفت: در سال گذشته این رقم ۱۸۴ هزار میلیارد تومان بود و امسال نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد در اعتبارات جاری رشد داشته ایم.
نوبخت ادامه داد: در اعتبارات عمرانی نیز امسال ۷۹ درصد رشد داشته ایم و این رقم نشان دهنده این است که ما به دنبال رشد اقتصادی هستیم.
وی گفت:? ما ادعا نمی کنیم که تمام مشکلات را حل کردیم و این ارقام بدست آمده ارقام ایده آل ما نیست ولی دولت اقدامات زیادی انجام داده و رشد اقتصادی ما نسبت به گذشته مثبت شده است.
حقوق همه دستگاه ها پرداخت شد
سخنگوی دولت گفت: حقوق همه دستگاه ها از ۱۵ اسفند آغاز و تا دیروز پرداخت شد.
نوبخت افزود: امروز از خزانه پرسیدم و پاسخ دادند که پرداخت ها به دستگاه ها انجام شده است در عین حال اگر دستگاهی ابهامی دارد می تواند از طریق سازمان برنامه و بودجه مطالبات احتمالی را پیگیری کند.
وی همچنین گفت: خزانه اعلام کرد حقوق نیروهای مسلح هم دیروز پرداخت شده است و ستادهای مسئول در نیروهای مسلح هم ظاهرا صبح امروز حقوق کارکنان خود را پرداخت کرده اند.
سخنگوی دولت در عین حال خاطرنشان کرد:حق التدریسی های آموزش و پرورش هم مزایای خود را طی چند روز آینده دریافت خواهند کرد.
نوبخت افزود: پرداختی بودجه عمرانی هم از مرز ۳۰ هزار میلیارد تومان گذشت و قرار است حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان دیگر هم در چند روز آینده توزیع شود.
قوه قضائیه مدارک کافی درمورد اشیای خارج شده از موزه ها دارد
سخنگوی دولت گفت: قوه قضائیه مدارک و مستندات کافی درخصوص ۶ هزار شی خارج شده از موزه ها در اختیار دارد.
محمدباقر نوبخت درخصوص سوالی مبنی بر خارج شدن ۶ هزار شی از موزه ها افزود: قوه قضائیه دستش در این زمینه پر است و مدارک و مستندات کافی در اختیار دارد.
وی ادامه داد: درخصوص اتفاقاتی که قبل از دولت یازدهم افتاده، بسیاری به ما سفارش کرده بودند که درخصوص اتفاقات آن دوره اگر اطلاعاتی داریم در اختیار مردم بگذاریم ولی ما ترجیح می دهیم اگر اطلاعات و مدارکی درخصوص قبل از دولت یازدهم در اختیار داریم به قوه قضائیه ارائه بدهیم و از طریق قانونی رسیدگی کنیم.
سخنگوی دولت افزود: با توجه به اینکه قوه قضائیه مدارک و مستندات کافی درخصوص خارج شدن این ۶ هزار شی در اختیار دارد ما امیدواریم که با دقت به این مسئله رسیدگی کند و نسبت به روشن کردن اذهان جامعه تلاش کند.
نوبخت گفت: قوه قضائیه خودش اعلام کرده که مستندات کافی در این خصوص در اختیار دارد.
همه مقامات زیر ده میلیون تومان می گیرند
سخنگوی دولت گفت: همه مقامات کشور زیر ده میلیون تومان حقوق می گیرند.
محمد باقر نوبخت در نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص انتقاد احمد توکلی در فضای مجازی از منتشر نشدن میزان حقوق مسئولان افزود: دولت و شخص آقای روحانی به شدت تاکید بر شفاف سازی دارد و این موضوع را پیگیری می کند.
وی ادامه داد: البته دستگاه های نظارتی به صورت ریز میزان حقوق همه مقامات و مسئولان را می دانند و سال بعد نیز افزایشی برای حقوق مقامات در نظر گرفته نشده است.
وی در پاسخ به این مطلب که چرا آقای توکلی تهدید به دعوت مردم به تجمع خیابانی در صورت تحقق نیافتن اعلام حقوق مقامات کرده است؟ گفت: اجازه بدهید سکوت کنم.
وی به کنایه ادامه داد: قرار بود این موضوع در شب چهارشنبه سوری اتفاق بیفتد .
نوبخت گفت: آقای توکلی انسان فهیمی هستند و خودشان اطلاع دارند که دولت در این باره در پی شفاف سازی است.
سخنگوی دولت همچنین با اشاره به سوالی درباره اینکه آیت الله جنتی­ از یکی از وزارت خانه ها به علت فاصله گرفتن افراد آن از مشی انقلابی انتقاد کرده است گفت: البته من این مطلب را نشنیده ام ضمن اینکه با کلی گویی نمی شود نتیجه گرفت و باید مصداقی نتیجه گرفت تا امکان بررسی و پاسخ داشته باشد.
وی گفت: بالاخره باید بررسی شود اگر کسی انقلابی نبود باید اخراج شود، تکلیفش چیست؟ هر چه باشد قانون مشخص کرده است.
وی ادامه داد: وزرای کنونی خود سابقه خدمت به جامعه به ویژه در دوره دفاع مقدس دارند و معاونان نیز همان مشی را می روند و اگر مشکل در بدنه باشد بدنه همان قبلی است و فرقی نکرده .
استیضاح حق قانونی نمایندگان است
سخنگوی دولت گفت: استیضاح حق قانونی نمایندگان مجلس است اما استیضاح سه وزیر به طور همزمان در حال حاضر به نفع کشور نیست.
محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران افزود: مجلس شش ماه پیش به این وزار رأی اعتماد داده مگر در این شش ماه چه اتفاقی رخ داده که می خواهد هر سه آنها را استیضاح کند.
وی ادامه داد: استیضاح حق قانونی نمایندگان است و نمایندگان می توانند از ظرفیت قانونی شان استفاده کنند اما آیا این امر به نفع کشور هم هست یا خیر؟
نوبخت افزود: دولت معتقد است که این استیضاح به نفع کشور نیست و ما امیدواریم مجلس به هر سه وزیر ما رأی اعتماد بدهد چون اگر این سه وزارتخانه تا مدت ها وزیر نداشته باشد دچار مشکل می شود.
وی گفت: متأسفانه اتفاقاتی که در دی امسال اتفاق افتاد یک عده ای را امیدوار کرد و ما باید این امید واهی را از بین ببریم.
سخنگوی دولت افزود: برای تقویت کشور فقط تقویت مسائل نظامی کافی نیست بلکه مسائل اقتصادی هم بسیار مهم است چون در صورت بروز مشکل در این زمینه ها و همچنین نبودن سه وزیر در وزارتخانه باعث می شود بیگانگان شرایط را برای نفوذ مساعد ببینند.
نوبخت درخصوص اینکه بعضی افراد مطرح می کنند چرا وزرا عذرخواهی نمی کنند، گفت: به خاطر زحمتی که برای مردم پیش می آید ما خودمان را به مردم مدیون می دانیم اما اینکه یک وزیر بیاید و عذرخواهی کند مشکلی حل نمی شود.
وی درخصوص سه وزیر استیضاحی آقای حجتی، آخوندی و ربیعی افزود: این سه وزیر بسیار مسلط و خبره هستند و همچنین بسیار زحمتکش و پاکدامن هستند و انتظاری که از وزرا وجود دارد در این سه وزیر وجود دارد.
سخنگوی دولت گفت:​ چند ماه پیش آقای آخوندی را به خاطر نوسازی حمل و نقل هوایی سرزنش می کردند و بسیار به او خرده می گرفتند ولی در حال حاضر مشخص شده که این نوسازی لازم بوده است.
نوبخت افزود: من حاضرم تا هر اقدامی را که لازم است انجام دهم تا نمایندگان را راضی کنم تا به وزرای استیضاحی رأی بدهند و این به معنی لابی کردن نیست بلکه دفاع از حقانیت این وزرا است.
وی با تشکر از همراهی مجلس درخصوص تصویب بودجه گفت: امیدوارم مجلس باز هم با وزرا همکاری کند و آنها را به وزارتخانه های خود برگرداند.
اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای ساماندهی موسسات اعتباری غیر مجاز
سخنگوی دولت گفت: برای ساماندهی موسسات اعتباری غیر مجاز ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه کردیم ولی امیدواریم منافع آن برای مردم آنقدر زیاد باشد که هزینه ها را جبران کند.
نوبخت افزود: یکی از اقداماتی که بانک مرکزی در جهت انجام آن قدم برداشت ساماندهی موسسات اعتباری غیر مجاز بود.
وی ادامه داد: آقای سیف اعلام کرد که این موسسات یکی از مشکلات موجود در جامعه هستند و از ما خواست تا برای ساماندهی آنها کمک کنیم زیرا در این میان منافع عده ای مخدوش می شود و ممکن است مردمی که دارایی خود را به این موسسات سپردند آسیب ببینند چون بانک مرکزی می خواست در جهت سالم سازی و شفاف سازی قدم بردارد.
سخنگوی دولت گفت: ما برای اینکه شفاف سازی انجام دهیم باید هزینه می دادیم و برای این امر ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه کردیم و امیدواریم منافع این کار برای مردم آنقدر زیاد باشد که هزینه ها جبران شود. / صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است