یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین اخبار
25 آوریل 2016 ، ساعت 19:38 1,469 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13754

ازدواج‌های غیرقانونی؛ کودکان بی‌شناسنامه/سوءاستفاده اتباع غیرمجاز از ناآگاهی زنان ایرانی

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تولد کودکان بی‌هویت حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه را نتیجه بی‌توجهی به قانون خواند وگفت: اگر چنین ازدواج‌هایی با مجوز ونظارت وزارت کشور انجام شود دولت نیز ملزم به رفع مشکلات قانونی فرزندان آنها خواهد بود.

به گزارش جلال شرق ، فرج الله عارفی با تاکید بر اینکه ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه باید با مجوز دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت کشور باشد، تصریح کرد: ثبت ازدواج قانونی هیچ منعی ندارد ولی در صورت ازدواج غیرقانونی زوجین با مشکلاتی نظیر عدم صدور شناسنامه برای فرزند یا فرزندان خود می‌شوند که دولت نیز نمی تواند از آنها حمایت کند.

نماینده مردم جیرفت وعنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تولد کودکان بی‌هویت را ثمره ازدواج غیرقانونی زنان ایرانی با اتباع بیگانه خواند وگفت: نتیجه ازدواج‌های غیرقانونی تولد کودکان بی‌هویت و بی‌شناسنامه است که در آینده نیز از حقوق اجتماعی و شهروندی برخوردار نیستند در حالی‌که اگر چنین ازدواج هایی با نظارت وزارت کشور انجام شود دولت ملزم به رفع مشکلات قانونی فرزندان آنها خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه عوامل مختلفی منجر به ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه می شود، تصریح کرد: البته فقر اقتصادی و فرهنگی از مهمترین عوامل بروز چنین ازدواج هایی است.

عارفی جلوگیری از ورود غیرمجاز اتباع بیگانه به کشور را در جلوگیری از ازدواج‌های غیرقانونی موثر خواند و افزود: از آنجایی که اتباع غیرمجاز برای اخذ اقامت در ایران از ناآگاهی زنان ایرانی استفاده و اقدام به چنین ازدواج‌هایی می‌کنند بهتر است دولت با اتخاد شیوه‌های اصولی و منطقی از ورود غیرمجاز اتباع بیگانه به کشور جلوگیری کند.

وی در مورد نحوه اجرای طرح ساماندهی اتباع بیگانه، گفت:  این طرح با قدرت در حال اجرایی شدن است؛  امید است با اجرای بهتر طرح مذکور دیگر شاهد حضور غیرمجاز اتباع بیگانه و تولد کودکان بی‌هویت ناشی از ازدواج های غیرقانونی نباشیم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس نهم، با یادآوری طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: البته هر چند نمایندگان مجلس در خصوص مصوب شدن این طرح تلاش  زیادی کردند ولی به سرانجام نرسید.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تولد کودکان بی هویت حاصل از ازدواج با اتباع بیگانه را  نتیجه بی توجهی به قانون دانست و گفت: از آنجایی که چنین ازدواج هایی غیرقانونی انجام می شود بنابراین قانون اجازه صدور شناسنامه را به فرزندان آنها نمی دهد./خبرگزاری خانه ملت

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است