یکشنبه, ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۴ دی ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۱:۴۵ 1,212 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :46986

استفاده از ظرفیت تالاب ۷۰۰هکتار پائین رودپشت آستانه اشرفیه برای تامین آب زراعی ۹۸

در بازدیدی که از سوی فرماندار آستانه اشرفیه  و بخشدار بندر کیاشهر از روستای پائین رودپشت بخش کیاشهر انجام دادند  چالش ها و مشکلات حوزه آبرسانی  کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، دهیار پائین رودپشت با اشاره به آب بندان ۷۰۰هکتاری در این روستا گفت: ما در این روستا بالغ بر ۷۰۰هکتار زمین های شالیزاری داریم ولی در زمان کار زراعت با وجود تلاب ۷۰۰هکتار این روستا با مشکل و چالش های آب مطمئن زراعی مواجه هستیم .

محسن تیغ کار با بیان اینکه بستر  تالاب برای لایروبی آماده است و لاین بندی و فاز بندی تالاب  باید به فصل بعد از برداشت برنج انجام گیرد اظهارکرد:  با اینکه در حال حاضر  آب در تالاب است ولی حجم آب  گیری به دلیل رسوبات انباشته شده در تالاب بسیار کم است.

درآمد زایی بالغ بر ۱میلیارد ریالی جوانان روستای پائین رودپشت از فروش زالوی تالاب

وی با اشاره به درآمد جوانان این روستا از بخش صید زالو و فروش آن  گفت: جوانان این روستا و اطراف با وجود زالو در تالاب ، هرساله  بالغ بر یک میلیارد ریال در آمد زایی دارند و گاهی  هریک از جوانان تا ۱۰۰میلیون ریال  برای خود از فروش زالو درآمد کسب می کنند.

تیغ کار با اشاره به استعداد بکر تالاب ۷۰۰هکتاری روستای پائین رود پشت گفت: این تالاب جزء  تالاب های انگشت شمار گیلان و کشو.ر است  و در زمان مرحوم قهرمانی استاندار اسبق گیلان و بازدید از تالاب بالغ بر ۱۰۰هکتار از آن توسط قرار گاه خاتم الانبیا لایروبی شد.

وی با بیان اینکه ما احتیاج به پمپاژ برقی برای جمع آوری آب  و انتقال آن به زمین های کشاورزی این روستا داریم  افزود : شهرستان لاهیجان که در روستای ایوان استخر مشترک با این تلاب است  با برق کشی به این تالاب و انبار کردن آب ، توانسته بخش مهمی از  آب زراعی زمین های کشاورزی حوزه لاهیجان را تامین کند.

فرماندار آستانه اشرفیه نیز در یان بازدید میدانی گفت:  لایروبی آب بندان به وسعت ۷۰۰هکتار برای مسئولین شهرستان و استان در حال حاضر ممکن نیست مگر اینکه این آب بندان را به صورت فاز بندی بتوانیم لایروبی کنیم .

رحیم حیدری اظهار امیدواری کرد طی هفته آینده  بحث آن بخشی از تالاب که قابلیت لایروبی دارد و طی فراخوانی از پیمانکاران که قابلیت انجام لایروبی را دارند انجام خواهد گرفت.

در این نشست موضوع تبدیل پمپاژ دیزلی به برقی ، نصب تیر برق و ادامه خط فشار متوسط و قوی به ایستگاه پمپاژ آب زراعی و آسفالت بعضی از  معابر عمومی این روستا  مورد بازدید و بررسی قرار گرفت.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است