- جلال شرق - http://jalaleshargh.ir -

افزایش عجیب  و بی سابقه ورودی پرونده ها به دادگستری آستانه اشرفیه در مردادماه

رئیس دادگستری آستانه اشرفیه   در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان آستانه اشرفیه از افزایش عجیب  و بی سابقه ورودی پرونده ها به دادگستری  این شهرستان در مردادماه  سالجاری خبرداد.

به  گزارش  پایگاه  اطلاع  رسانی  جلال  شرق ، عباس پارسا منش  با بیان  اینکه فرهنگ هر جامعه را باید در دادگستری ها جستجو کرد  گفت:  با توجه به اینکه در نیمه مرداد ماه هستیم  افزایش عجیبی در ورودی پرونده ها در این ماه داشتیم  که به نظر من بی سابقه است   زیرا ما در هر شعبه ای تقریبا ۱۵۰ پرونده ورودی داشتیم .

رئیس شورای پیشگیری از جرم شهرستان آستانه اشرفیه افزود : این تعداد پرونده ها صرف نظر از پرونده هایی است که به شورای حل اختلاف و شورای صلح و سازش فرستاده می شود.

وی ضمن اظهار تاسف از تعدد پرونده های  ثبت شده طلاق  در دادگستری  اظهار داشت: ما طی یک ماه و نیم گذشته  تعداد ۱۰۰پرونده طلاق در دادگستری آستانه ثبت کردیم  یعنی به طور میانگین در هر روز سه پرونده  واین شرایط  ، برای ما  شرایط خوبی نیست.

پارسا منش ضمن اظهار تاسف از وضعیت ورودی پرونده ها به  دادگستری  ؛ آن را ناشی از شرایط اقتصادی و فرهنگی جامعه دانست و  یاد آور شد : اگر این شرایط را در جامعه مشاهده می کنیم یکی از دلبیلش آن است که ما نتوانستیم متاسفانه سبک زندگی  مردم را به سمت یک سبک درست مدیریت کنیم

وی خاطر نشان کرد :  اغلب  خانواده ها با مشکلاتی در سطح جامعه  در گیر هستند  و اگرمراجعات به دادگستری امدیریت نشود ما در شهرستان  آستانه اشرفیه همچنان با افزایش بی رویه ورودی پرونده ها روبرو خواهیم بود.

رئیس دادگستری آستانه اشرفیه به مشکلات پرونده های طلاقی و زن های متعلقه  اشاره کرد و اذعان کرد : بخشی از زنان متعلقه دارای مشکلات اقتصادی حاد و بدون پشتوانه هستند  و بخش دیگری که مشکلات خاص خودشان را دارند وبسیار نگران کننده است و من از این شرایط  بسیار متاسف هستم .

وی  اظهار امیدواری کرد  که برپایی چنین  نشست هایی  در جهت ارتقای فرهنگ عمومی آستانه اشرفیه مثمر اثر باشد و حداقل در تغییر سبک زندگی مردم  و ارتقای فرهنگ این شهرستان با تصمیماتی که اتخاذ می شود کمک کند.

پارسا منش عدم اقدامات تاثیر گذار از سوی ادارات فرهنگی را یکی از نشانه های بازخورد  ناهنجاری های اجتماعی در جامعه بیان کرد و گفت: ما به دنبال خلا های باشیم که در شهرستان وجود دارد  و نیازهایی که  از لحاظ فرهنگ عمومی داریم  که خیلی تاثیر عمیق بر پیشگیری از جرم می گذارد بعضی از اداراتی که متولی فرهنگ هستند مانند ارشاد ، تبلیغات ، ورزش و جوانان ، اوقاف و…. عملا  اقدامات تاثیر گذاری را  از این ادارات  فرهنگی که تحرکی در عمل باشد مشاهده نمی کنیم .

وی با اذعان به این نکته که متاسفانه نوعی بی اعتمادی جامعه ما را فرا گرفته است و آمار این بی اعتمادی بسیار بالاست و این موضوع در معاملات با اینکه دارای حساب و کتاب و ضابطه وقرارداد است مشاهده می شود  اضافه کرد : واقعا در یک کشور اسلامی و شیعه  این چنین رفتارها و بروزهای اجتماعی نشانه  چیست ؟ این بی اعتمادی به حدی است که به عنوان  قاضی وقتی می خواهم معامله ای  کنم اعتماد نداشته باشم .

پارسا منش قانون گریزی را   از بدترین امور در کشور برشمرد و گفت: اگرکسی فرصت پیدا کند از قانون فرار می کند و این فرار از قانون از مشکلات عمده کشور ماست که نتوانستیم مدیریت کنیم  حتی همین کشورهای که اعتقاد هم به دین  ندارند وقتی مجلسی قانون را وضع کرد به قانونش احترام می گذارند.

وی  با اشاره به قانون حجاب و عفاف در جامعه  و آنانی که از این قانون فرار می کنند و مرتکب جرم می شوند  به موضوع عرضه پوشش نامناسب مانتو در بازار پرداخت و افزود : اگر شما  به مغازه های سطح شهر مذهبی  آستانه برای خرید  مانتو بروید چند درصد مانتوها ی ما شرایط استاندارد را دارد؟ گاهی فقط نام مانتو را دارد  و از دگمه چیزی جز یک پارچه نمانده است و یا در سواحل و پارک ها های ما چه اتفاقی می افتد ؟  آیا کسی که در جامعه ما به حجاب و عفاف مقید است می تواند از این فضاها استفاده کند  ؟ این بخشی از واقعیت جامعه است

رئیس شورای پیشگیری از جرم شهرستان آستانه اشرفیه  ، بحث  فضای مجازی را یکی از دغدغه های اصلی برشمرد و اظهار داشت : کانال هایی در همین شهرستان داریم که در این کانال هر روز یک پیام ناهنجارهای اجتماعی منتشر می شود و کسی هم پیگیری نمی کند زیرا ما در برخورد با این ناهنجاری ها جدی نبودیم ونیستیم

وی تصریح کرد : ضعف ما  در ساختار است  و باید به دنبال  برنامه های هدفمند و نتیجه گرا باشیم و دادگستری با تمام وجود اگر اراده جدی  در شهرستان باشد با قاطیعیت عمل خواهد کرد زیرا در شأن  یک شهر مذهبی نیست که این همه موضوعات طلاق و اخلاقی داشته باشیم

انتهای پیام