دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
آخرین اخبار
9 آگوست 2016 ، ساعت 19:20 1,533 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :19222

امامزادگان همواره پناهگاه مردم ایران بوده‌اند

به گزارش جلال شرق ، حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف استان تهران همزمان با ایام دهه کرامت و روز بزرگداشت امامزادگان در مراسم تجلیل و بزرگداشت امامزادگان که در امامزاده سید اسماعیل (ع) برگزار شد، اظهار کرد: همواره بقاع متبرکه و امامزادگان در بین مردم ایران از جایگاه ارزشمند و خاصی برخوردار بوده‌اند و حول محور بقاع متبرکه، شهرسازی رخ داده است.

وی ادامه داد: این تفسیر سوره کوثر است که خداوند خطاب به پیامبر می‌فرماید که از نسل شما کوثری را خلق می‌کنیم. تک تک فرزندان و ذریه حضرت زهرا (س) سبب خیر و برکت در جهان می‌شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف استان تهران در ادامه با اشاره به تعبیری از آیت‌الله جوادی آملی در رابطه با مقام شامخ امامزادگان، تصریح کرد: ایشان یک تعبیری زیبا دارند و آن این است که می‌گویند این که در ایران مذاهبی همچون موش‌پرستی و بت‌پرستی و گاوپرستی ترویج پیدا نکرد، فکر نکنید به خاطر علم مردم است بلکه وجود این امامزادگان در اقصی‌نقاط کشور سبب شد که مسائل اعتقادی برای مردم روشن شود. اگر در رابطه با مذهب بحث علم مطرح بود کشوری مثل ژاپن و چین نباید به مذاهبی که هیچ ارزشی ندارند روی می‌آوردند. اعتقادات مردم ما وابسته به این امامزادگان است و آن‌ها در اقصی‌نقاط کشور مردم را به تربیت دینی فراخوانده‌اند.

حسینی افزود: امامزادگان هم در زمان حیاتشان و هم پس از آن همواره منشأ خیر و برکت بوده و هستند. مقام معظم رهبری به این امر اشاره داشتند که بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی کشور تبدیل شوند. تمام حرکت‌های سیاسی و حتی انقلاب ما و قیام‌های پیرامون آن همگی از امامزادگان نشأت گرفته است و بقاع متبرکه یا پایگاه سیاسی بوده‌اند یا پناهگاه سیاسی.

وی عنوان کرد: همزمان با دهه کرامت، در بیش از ۳۱ امامزاده همایش و تجلیل از خادمان برگزار شده است و همواره مردم در این بقاع متبرکه حضور دارند. در امامزاده صالح طبق آماری که ما داریم در سال گذشته، بیش از صد تن در این مکان به مذهب شیعه روی آورده‌اند و این امر نشان از نورانیت امامزادگان دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف استان تهران افزود: بقاع متبرکه محل رجوع همه اقشار است. گنه‌کار و بیگناه همگی به این مکان‌ها پناه می‌آورند.

ردیف و اعتبار بودجه‌ای برای عمران و آبادانی مساجد و امامزادگان وجود ندارد

در ادامه این مراسم بزرگداشت امامزادگان، حجت‌الاسلام و المسلمین هاشمی، مسئول فرهنگی و اجتماعی اوقاف ناحیه سه عنوان کرد: برخی از مردم این سوال را مطرح می‌کنند که چرا همواره یک قسمتی از ساختمان اکثر امامزادگان خراب و در حال ساخت و ساز است. دلیل این واقعیت این است که برای عمران و آبادی امامزادگان و مساجد هیچ ردیف و اعتبار بودجه‌ای وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: یک تفکری در بالادست وجود دارد و آن این است که مساجد ما نباید مثل مساجد اهل سنت وابسته به حکومت باشد. این تفکر درست و دقیق است اما نباید فراموش کنیم که برخی از مدیران پایین‌تر که دستشان برای تخصیص بودجه باز است نباید از این موضوع سوءاستفاده کنند. این امر به معنای عدم حمایت مالی دولت از مساجد و امامزادگان نیست. امیدواریم این رویکرد در مجلس آینده تغییر کند.

مسئول فرهنگی و اجتماعی اوقاف ناحیه سه تأکید کرد: اگر به گذشته حکومت ایران بنگرید، می‌بینیم که اکثر حکومت‌های وقت، کارهای عمرانی امامزادگان را انجام می‌دادند. برخی می‌گویند اوقاف که خود سرمایه زیاد دارد. در این جا باید بگوییم در خانه قاضی گردو زیاد است اما هرکدام از آن‌ها حساب و کتابی دارد. اکثر خیرین در زمینه‌ی وقف، نوع وقف خود را مشخص می‌کنند. ما نمی‌توانیم آن وقف آن‌ها را در زمینه و جای دیگری صرف کنیم. وقف‌نامه حکم قرآن را دارد و نباید نیت وقف‌کننده تغییر داده شود. امیدواریم این همایش سرآغازی باشد برای توجه به عمران و آبادانی مساجد و امامزادگان سراسر کشور.

به گزارش جلال شرق ، در پایان این مراسم از خادمان امامزادگان تجلیل شد./ایسنا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است