پنج شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
23 می 2018 ، ساعت 18:13 442 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :40736
عابدی:

اهدای عضو در مرگ مغزی نباید به لحظه حادثه موکول شود/ کم‌تحرکی برخی تیم‌های هماهنگ‌کننده اهدا

عضو کمیسیون بهداشت مجلس از کم‌تحرکی برخی تیم‌های هماهنگ‌کننده اهدای عضو که موجب از دست رفتن زمان طلایی اهدا می‌شود، انتقاد کرد.

 به گزارش جلال شرق ؛ حیدر علی عابدی با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ اهدای عضو  گفت: اگر خانواده بیماران مرگ مغزی اقدام به اهدای عضو کنند دیگر هیچ بیمار نیازمندی سال ها در صف انتظار دریافت عضو جان خود را از دست نمی دهد زیرا با اهدای اعضای فرد مرگ مغزی جان ۴ تا ۵ بیمار و یا حتی بیشتر نجات پیدا می کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه مجوزهای لازم شرعی برای اهدای عضو اخذ شده است، افزود: فرهنگ سازی در مورد اهدای عضو در مرگ مغزی اهمیت زیادی داشته که نقش رسانه ها به ویژه صدا و سیما در این رابطه حائزاهمیت است تا بتوان مقوله اهدای عضو را به خوبی مدیریت و تحقق بخشید.

وی ادامه داد: وقتی فردی دچار مرگ مغزی می شود زمان مناسبی نیست که از خانواده تقاضای اهدای عضو داشته باشیم زیرا زمان طلاست و  فرآیند رضایت از خانواده بیمار طولانی می شود از این رو تاخیر در تصمیم برای اهدای عضو مرگ انسانی را رقم می زند در این رابطه باید فرهنگ سازی به گونه ای انجام شود که تمامی افراد دارای کارت اهدای عضو باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، کمبود عضو پیوندی را یکی از چالش های مهم پیوند اعضا دانست و گفت: برای اهدای عضو نیاز به فرهنگ سازی بیشتر داریم زیرا تحقق این مهم نیازمند افزایش آگاهی مردم است.

عابدی با تاکید بر اینکه تیم  هماهنگ کننده اهدای عضو باید فعالانه عمل کنند، تصریح کرد: بر اساس برخی گزارشات فردی دچار مرگ مغزی شده بود اما تیم هماهنگ کننده اهدای عضو نتوانستند تحرک لازم را برای تبادل اعضا از فرد دهنده به گیرنده یا گیرنده ها داشته باشند حتی در مواردی شاهد بودیم که در ایام تعطیلات تیم اهدا به هیچ وجه آمادگی لازم را نداشت؛ تیم اهدا مرگ مغزی را نیز تایید می کند زیرا مرگ مغزی فرآیند پیچیده ای دارد یعنی در واقع باید مورد تایید دادستانی قرار گیرد و مراحل قانونی آن طی شود بنابراین باید دانشگاه های علوم پزشکی برای تیم های اهدای عضو یا تایید مرگ مغزی جایگزین هایی در نظر بگیرند تا در صورت نبود فردی تیم تعطیل نشود.

وی خرید و فروش اعضای بدن را غیرقانونی دانست و گفت: خرید و فروش اعضا پنهانی بوده و اگر در فرآیند اهدای عضو، پزشک با رییس بیمارستان در جریان خرید و فروش اعضا قرار گیرند مانع خواهند شد

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم افزود: قانون تنها اهدای عضو را مجاز می دانند و خرید و فروش اعضا امری مردود و غیرقانونی بوده و سیستم هایی بهداشت و درمان در صورت مشاهده چنین موضوعی به شدت برخورد می کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه در برخی موارد شاهد نصب اطلاعیه هایی بر روی دیوارها برای فروش اعضای بدن به ویژه کلیه هستیم که نیاز است وزارت بهداشت و معاونت های علوم پزشکی واحد نظارت بر درمان به این موضوع ورود و با این امر غیرقانونی مقابله و با متخلفان بر اساس قانون برخورد کنند به طور قطع افزایش نصب چنین اطلاعیه هایی نشانه کم کاری واحد نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی است./ خانه ملت

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است