یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین اخبار
21 آوریل 2016 ، ساعت 19:35 2,024 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13657
در کنفرانس خبری در ریاض؛

اوباما:به نفع هیچ کشوری نیست با ایران درگیر شود

بدون اعضای شورای همکاری نمی توانستیم به توافقنامه هسته ای با ایران دست پیدا کنیم.

به گزارش جلال شرق ، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری در پایان نشست مشترک با سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض و در پرسش و پاسخ با خبرنگاران  گفت: دوستی و همکاری بین ما و عربستان در چند دهه گذشته ادامه داشته است.

اوباما افزود: آتش بس در یمن به آغاز روند مسالمت آمیز در این کشور کمک کرد. بدون اعضای شورای همکاری نمی توانستیم به توافقنامه هسته ای با ایران دست پیدا کنیم. دستیابی به توافقنامه هسته ای با ایران به معنای نادیده گرفتن اقدامات بی ثبات کننده این کشور در منطقه نیست.

اوباما گفت: ایران به تعهدات خود بر اساس توافقنامه هسته ای عمل می کند .

رئیس جمهور آمریکا افزود :  به نفع هیچ کشوری نیست با ایران « درگیر»  شود.

باراک اوباما گفت: کشمکش با ایران به نفع هیچ کشوری نیست. بین ما و کشورهای عضو شورای همکاری درباره ایران اختلافات تاکتیکی وجود دارد.

اوباما افزود: اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) نگرانی هایی درباره توافقنامه هسته ای ایران دارند. مذاکرات با ایران در چارچوب یک روند روشن بود. مذاکره با ایران باعث کاهش تنش شد و حداقل تماس را (با این کشور) برقرار کرد. ما تعامل ساده انگارانه ای با رفتارهای ایران در بعضی کشورهای منطقه نداریم. ما با اعضای شورای همکاری در این باره توافق نظر داریم که ایران برای تحریک و مداخله در امور کشورهای منطقه تلاش می کند. تهدیدات ایران در منطقه را درک می کنیم و برای اقدامات لازم آمادگی داریم.

وی گفت : آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای « از بین بردن گروه (‌تکفیری صهیونیستی ) داعش متحد هستند .

رئیس جمهور آمریکا  گفت: همکاری بین آمریکا و اعضای شورای همکاری خلیج  فارس پایدار و باثبات است. این کشورها مدتهاست با تروریسم در منطقه مبارزه می کنند.

اوباما افزود: ما از اعضای شورای همکاری می خواهیم تا نقش بیشتری در عراق برای برقراری ثبات در این کشور ایفا کنند. ما می خواهیم سنی ها در عراق قوی باشند. نیازهای دولت عراق در جنگ با داعش را ارزیابی می کنیم.

وی خاطر نشان کرد: آتش بس در سوریه شکننده است و شاید شاهد فروپاشی آتش بس باشیم. از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواستم تا بشار اسد را تحت فشار قرار دهد. آمریکا و روسیه درباره گفتگوهای صلح سوریه با یکدیگر هماهنگی می کنند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری در پایان نشست مشترک با سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض  گفت: ما همواره به لزوم دستیابی به راهکار سیاسی در سوریه اشاره کرده ایم. هر طرحی که شامل حل سیاسی بحران سوریه نباشد، باعث خواهد شد نبردها در این کشور به طور نامحدود ادامه پیدا کند.

اوباما افزود: برای برقراری صلح در سوریه بشار اسد باید از قدرت کنار برود. ما نمی توانیم باقی ماندن بشار اسد را در حکومت آینده سوریه بپذیریم، زیرا او بخشی از مشکل در این کشور است. ما از ادامه مذاکرات سوریه حمایت می کنیم. بهترین گزینه در سوریه ، راهکار سیاسی است و همگان باید در آن مشارکت کنند.

باراک اوباما  گفت: حیدر العبادی نخست وزیر عراق شریک خوبی برای ما در مبارزه با داعش است و با چالش های زیادی روبروست. چالش های فعلی در بغداد مذهبی نیست. عراقی ها باید درباره اوضاع کشورشان، خود تصمیم گیری کنند و اقدامات لازم را به نفع کشورشان انجام دهند. عراقی ها باید درباره دولتی که می خواهند تصمیم بگیرند و این موضوع ربطی به ما ندارد.

اوباما در ادامه سخنانش هچنین از گفتگو بین کشورش و کشورهای خلیج فارس درباره پایین بودن قیمت نفت خبر داد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است