چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار
14 فوریه 2020 ، ساعت 16:07 189 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :58533

بازدید رییس قوه قضاییه از ندامتگاه زنان

در آستانه سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن، رئیس قوه قضاییه از ندامتگاه شهرری (زنان) بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از صدا و سیما ؛   صبح امروز در آستانه سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از ندامتگاه شهرری (زنان) بازدید کرد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در بدو ورود، در کارگاه‌های خیاطی، معرق کاری و قالیبافی ندامتگاه شهرری حضور یافت و به صورت چهره به چهره با مددجویان به گفتگو پرداخت و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت.
وی در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد حداکثر تا قبل از پایان سال ۹۸ ضمن پالایش زندانیان وضعیت بلاتکلیف‌ها، متقاضیان آزادی مشروط و همچنین اعطای مرخصی پایان حبس مشخص شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی همچنین هیئت قضایی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک آورده بود را مامور کرد که به تهران برنگردند و در محل زندان به بررسی وضعیت زندانیان و مستحقان تخفیف و عفو بپردازند و گزارش آن را هم به فوریت به حوزه ریاست قوه قضاییه اعلام کنند.
رییس دستگاه قضا همچنین در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد با عمل به قانون از سخت گیری‌های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی و همچنین پذیرش وثایق خودداری شود.
وی همچنین بازاجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و بر قرار گرفتن زندان‌ها در این مسیر تاکید کرد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این بازدید وضعیت سابقه مددجویان و جرایم و اتهامات آن‌ها را پرس و جو کرد و ضمن شنیدن صحبت‌هایشان، از آن‌ها خواست تا تفاضا‌های خود را بنویسند و برای بررسی ارسال کنند.
رئیس قوه قضاییه در رابطه با مددجویانی که نسبت به بلاتکلیف بودن پرونده خود گلایه‌هایی را مطرح کرده بودند، نکاتی را به مسئولان ذیربط متذکر شد.
در ادامه این بازدید وقتی یکی از زنان زندانی محکوم مالی از ممانعت خانواده همسرش برای ملاقات او و فرزندانش سخن گفت، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد که با صدور دستور قضایی شرایط ملاقات این مادر با فرزندانش میسر شود.
رییس قوه قضاییه همچنین در مورد محکومی که پرونده او بلاتکلیفی چند ماهه داشت، دستور پیگیری ویژه صادر کرد.
وی نسبت به مددجویی که با بدهی ۳۰۰ میلیونی در زندان است و خود را تولیدکننده معرفی کرد خطاب به مسئولان ذیربط تاکید کرد که تقاضای این زندانی بررسی شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه، بعد از بازدید از کارگاه‌های زندان، به اندرزگاه رفت و پس از حضور در واحد مددکاری، از سالن‌های زندان بازدید کرد.
رئیس قوه قضاییه با حضور در سالن‌های زندان و با مطالعه تقاضا‌های مددجویان، در برخی موارد دستورهای لازم را صادر کرد.
مشکلات بیشتر زندانیان در باره آزادی مشروط، اعسار، رضایت ندادن شکات در پرونده‌های مالی بود که رییس قوه قضاییه مورد به مورد به سئوالات و درخواست‌های مددجویان پاسخ داد و در این زمینه نیز دستورهایی را به مقامات قضایی داد.
وی همچنین در رابطه با دو مددجو که اهل ایلام بودند و تقاضای حضور در زندان شهر خود برای سپری کردن دوران محکومیت را داشتند، خطاب به رییس سازمان زندان‌ها دستور داد که شرایط انتقال این دو زندانی و همه افراد مشابه که چنین شرایطی را دارند فراهم شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی پس از شنیدن سخنان مددجویان، طی سخنانی در جمع زندانیان مالی، از آن‌ها خواست که تقاضا‌های خود را به صورت مکتوب ارایه و در رابطه با جلب رضایت شاکی تلاش کنند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی به رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها پرداخت و وضعیت شرایط زندان و نحوه تامین مایحتاج کودکان این مادران زندانی را از مددکار مربوطه جویا شد و نسبت به رسیدگی‌های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان ان‌ها تاکید کرد.
طی روز‌های گذشته در راستای برنامه‌های تحولی ریاست قوه قضاییه و سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری تعداد ۶۰ نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی پایان حبس (زنانی که باقیمانده حبس آن‌ها کمتر از ۴ ماه است) آزاد شدند و در مجموع تعداد زنان آزاد شده ۱۰ درصد مجموع کل زندانیان زن زندان قرچک می‌باشد.
طبق دستور رئیس قوه قضاییه تعدادی از زنان که واجد شرایط عفو بودند لیست آن‌ها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت. همزمان تعداد ۵۰ نفر از زنان زندانی نیز به همین مناسبت به مرخصی چند روزه اعزام شدند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است