یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
16 سپتامبر 2021 ، ساعت 17:22 316 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :67004

بازدید میدانی یک روزه ساعت اداری استاندار گیلان از دو پروژه ی اقتصادی و فرهنگی بندر کیاشهر+ فیلم و عکس

استاندار گیلان برای بازدید از پروژه های اقتصادی و عمرانی   شهر های آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر ، صبح امروز  با همراهی  مهندس ابراهیم نجفی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، حمید رضایی  فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه وارد بندر کیاشهر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، اولین مکان بازدید دکتر ارسلان زارع ، اسکله بندر کیاشهر بود  که سال ها ست بین اداره بنادر و کشتیرانی کشور و اداره کل شیلات گیلان  ، برای بهره گیری و مالکیت آن مصوبات متعددی در دولت و استان مصوب شد ولی تاکنون ره به جایی نبرده است.

اگر چه در این دیدار مدیران کل استان  که ذینفع در این پروژه بودند مطالب و گفته هایشان را به سمع رساندند ولی دغدغه اصلی مردم کیاشهر که نماینده این شهرستان نیز پیگیر آن بود و آن از حیز انتفاع خارج کردن  اسکله کیاشهر از گردشگری با توجه به سواحل ۳۷ کیلومتری   از مسایل و چالش های مبتلابه این دیدار میدانی بود .

موضوعی که اسکله بندر کیاشهر را به دلیل عدم فعالیت که روزگاری مهد ماهیان خاویاری  و صید ماهیان کیلکا بوده است به یک اسکله بی رونق و در حال متروک انداخته است جدال بر سر مالکیت آن بین  شیلات و بنادر کشتیرانی از یک سو و عدم طرح تفضیلی زیست محیطی  از سوی اداره کل محیط زیست به خاطر پارک ملی بوجاق   از سوی دیگر است .

به نظر می رسد این کشمکش ها هم چنان با توجه به مضوبه اخیر دولت دوازدهم  که این اسکله را فقط صیادی عنوان کرده است برای رسیدن به یک مصوب دیگر که اسکله گردشگری هم باشد راه بسیاری باید طی شود و این قصه هم چنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش جلال شرق ، لایروبی نکردن شن های انباشت شده در بستر این اسکله عملا ورود  هر نوع کشتی و لنج های ماهیگیری را برای عبور و مرور باز می دارد و یکی از موانع موجود برای لایروبی اداره کل محیط زیست است که لایروبی دهانه  این اسکله  به خاطر برهم خوردن اکو لوژیک محل زندگی ماهیان   مخالف  کرده  و تاکنون نیز هیچ طرحی را ارائه نداده است  به طور ی که در این دیار میدانی  مدیر کل اداره محیط زیست  نبود طرح تفضیلی برای پارک بوجاق  و اسکله را از موانع اصلی یاد می کند  و از نماینده درخواست تهیه طرح می کند که جای بسیار تعجب از چنین گفتمانی بوده است  و تا زمانی که این موانع اصلی وجود دارد و اتفاق نظر نیفتد  این داستان هم چنان ادامه خواهد داشت همانطوری که از دوره پنجم مجلس به بعد این مشکل هم چنان باقی است.

دومین مکانی که استاندار گیلان  از آن بازدید داشتند پارک موزه شیلات کیاشهر است

این پارک موزه  شیلات که قدمت بیش از ۱۵۰ سال دارد  از مکان های بسیار زیبا  با ساختمان های بناشده بسیار با ارزش و از گنجینه های میراث فرهنگی شیلان گیلان و کشور است .

ساختمان اداری ، ساختمان کارگران و مهمانان ، محل تخیله ماهیان صید شده  ، سردخانه ماهیان خاویاری ، مکان تخلیه ماهیان خاویاری و کنسرو کردن آن  ، آلات و ادوات صید و صیادی ، موتورخانه برق دیزلی  و…. بسیاری از جاذبه های دیدنی است که این پارک موزه با داشتن فضایی مفرح می تواند در جذب توریسم و گردشگر  برای رونق اقتصادی بندر کیاشهر پویا باشد.

در دیدار استاندار گیلان از ساختمان لیانازوف و ساختمان تخلیه صید ماهیان  توضیحات لازم از سوی مدیرکل میراث ، صنایع دستی و گردشگری در خصوص بازسازی  ساختمان های پارک موزه ، استقبال سینماگران از این مکان برای تولید فیلم ، و مدیر کل شیلات و رئیس مجموعه پارک موزه   گزارشی را به سمع و نظر استاندار گیلان رساندند.

به گزارش جلال شرق ،اگر چه در بازسازی ساختمان های موجود شیلات  اقداماتی انجام شده است ولی به نظر می رسد برای نگاه داشت و زیبا سازی   مسیر و ساختمان های این پارک موزه اعتبارات بیشتری می طلبد  تا از جاذبه های بسیار مفرح این پارک موزه برای گردشگری و جذب توریسم بهره برد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است