پنج شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
4 می 2018 ، ساعت 13:12 1,976 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :40122
با ورود آب به انتهای سرریز آبخور بهار جوب ؛ آب زراعی 200هکتار از زمین های زراعی تازه آباد خشکاروندان تامین شد

با ورود آب به انتهای سرریز آبخور بهار جوب ؛ آب زراعی ۲۰۰هکتار از زمین های زراعی تازه آباد خشکاروندان تامین شد

با اینکه رها سازی آب زراعی از ۸ اردیبهشت آغاز شده است ولی ۲۰۰ هکتار از زمین های زراعی روستای تازه آباد خشکاروندان  که در انتظار آب بسر می بردند با سر ریز شدن آب  هیچ گونه مشکل آبی ندارند. .

به گزارش جلال شرق  ، طالبی یکی از اعضای شورای این روستا با بیان اینکه آبخوری زمین های زراعی این روستا از نهر بهار جوب است گفت: عرض این نهر  که حوزه آبرسانی لولمان آغاز می شود پس از آبدهی  از لولمان ، رشت آباد ، چولاب ، ابراهیم سرا وارد نهر تازه آباد خشکاروندان می شود

وی با اشاره به ۲ایستگاه پمپاژ دراین روستا افزود : با اینکه چند بار به بخشداری مرکزی  مراجعه و مسئول آب شهرستان نیز یک بار از این پمپاژ بازدید داشتند ولی تاکنون اقدامی برای تبدیل دیزلی به برقی انجام نگرفته است

طالبی   با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ خانوار در این روستا  زندگی می کنند خواستار بررسی و رفع مشکل برای تامین آب زراعی مطمئن در روستای تازه آباد خشکاروندان شد.

دکتر محمد حسین قربانی  صبح امروز که به همراه مهندس سماک رئیس اداره آبیاری شهرستان  به هنگام بازدید از زمین های زراعی منطقه گفت:  به دنبال نشست  با اهالی مردم روستای تازه آباد خشکاروندان در مسجد صاحب الزمان ( عج)   ، یکی از  دغدغه های آنها تبدیل پمپاژ دیزلی به  پمپاژ برقی در  این روستا بود.

وی با بیان اینکه این روستا دارای ۲ پمپاژ است که شماره ۲ آن بالغ بر ۲۰۰هکتار از زمین های زراعی این روستا را آبیاری می کند افزود :  این پمپاژ قدیمی و دیزلی  که با همت مردم از یک نهر مکانیزه و از جمع آوری آب های بالا دست استفاده می کند  خوش بختانه  هیچ گونه کمبود آبی برای زمین های کشاورزی وجود ندارد.

قربانی ادامه داد: یک پمپاژ دیزلی دیگر ی توسط مردم همان روستا تعبیه شده بود و این پمپاژ دیزلی  به علت مشکلاتی  که دارد کفاف آبرسانی آنجا را نمی کند

وی با بیان اینکه تلاش ما این است که این پمپاژ برقی شود اظهار کرد : ضمن  هماهنگی های لازم  با آب منطقه ای ، این بستر آماده شد  که از در فصل زراعی پیش رو  ضمن برق رسانی  به پمپاژ ،  بتوانیم  پمپاژ دیزلی را به برقی تبدیل کنیم .

قربانی در پایان گفت: این منطقه دارای یک مزیت است وهیچ وقت کمبود  آب ندارد و دسترسی به آب برای کشاورزان آزاد است  اما در زمینه راه دسترسی به رودخانه نیازمند  دو لوله مسلح بود تا در اختیار کشاورزان قرار گیرد که تمهیدات لازم اندیشیده شد.

ویدر جمع مردم این روستا  با اشاره به عدم فروش برنج  شالیکاران  اظهار کرد : معمولاً محصول برنج بر خلاف بسیاری از محصولات امسال با ۲۰ در صد کاهش قیمت همراه شد و این در حالی است که دولت آب بها زمین زراعی را ۲۰ درصد افزایش داده است.

قربانی با بیان اینکه روستای تازه آباد خشکاروندان مظلوم واقع شده است  افزود : بیشتر نگاه ما احداث پل خشکاروندان و روکش آسفالت این روستا بوده است در حالی که روستای تازه  آباد که دارای جمعیت خانواری بیشتر هم می باشد از بعضی  پروژه ها از جمله آسفالت مغفول مانده است.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است