سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ، ساعت ۱۹:۵۳ 1,719 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :19643

برداشت بادام زمینی در ۲۵۰۷ هکتار از زمین های آستانه اشرفیه آغاز شد+ تصاویر

برداشت بادام‌زمینی در ۲۵۰۷ هکتار از زمین‌های آستانه‌اشرفیه  صبح امروز با حضور فرماندار  و جمعی از مسئولین محلی و شهرستانی آغاز شد.

به گزارش جلال شرق ، فرماندار آستانه‌اشرفیه در حاشیه برداشت محصول بادام‌زمینی بابیان اینکه ۳۲۰۰هکتار از زمین‌های استان گیلان زیر کشت بادام‌زمینی هستند اظهار کرد: در هر هکتار ۵/۶ تن پیله تر ، ۶/۳ پیله خشک حاصل می‌شود که در کل ۲۵۰۷ هکتار از زمین‌های این شهرستان ۹هزار ۲۰۰تن پیله خشک حاصل می‌شود.

وی بابیان اینکه ۴۰ درصد از پیله تر به‌دست‌آمده بادام تبدیل به پیله خشک می‌شود گفت: ۵۰ درصد از پیله خشک بادام‌زمینی به‌دست‌آمده نیز به مغز بادام‌زمینی تبدیل و به بازار مصرف عرضه می‌شود.

حیدری با اشاره به حضور بیش از پنج هزار بهره‌بردار بادام‌زمینی در شهرستان گفت: آستانه‌اشرفیه به علت داشتن خاک مرغوب و حاصل خیز آبرفتی رودخانه سپیدرود شرایط مناسبی را برای تولید بادام‌زمینی دارد که سالانه بیش از ۸۰ درصد از محصول بادام‌زمینی موردنیاز کشور توسط بادامکاران این شهرستان تولید و به بازار عرضه می‌شود.

فرماندار آستانه‌اشرفیه  همچنین با اشاره به اینکه محصول بادام‌زمینی شهرستان آستانه‌اشرفیه از نوع گلی است، اظهار داشت: دارا بودن بوته‌های ایستاده، پر محصول بودن، کیفیت بالا، طعم خوب، دانه‌های درشت از مهم‌ترین ویژگی‌های بادام‌زمینی این شهرستان به شمار می‌رود که همواره نیز موردتوجه مصرف‌کنندگان قرار دارد.

حیدری حمایت از بادام کاران شهرستان را راه‌حل جلوگیری از ورود بادام‌های بی‌کیفیت خارجی به کشور عنوان کرد و افزود: کورکا، نقره ده، استخر بیجار، تمچال، پرکاپشت مهدی خانی، خوشکاروندان و… از مهم‌ترین مراکز تولید بادام‌زمینی این شهرستان به شمار می‌روند.

وی  تصریح کرد: ۹۰ درصد بادام‌زمینی موردنیاز کشور توسط بادام کاران این شهرستان تولید می‌شود ولی امسال به دلیل باران‌های نیمه تیر و مرداد باعث شده است که باغات  بادمکاران این شهرستان از ۱۰ تا ۱۰۰درصد خسارات ببینند که میزان خسارات در دست بررسی است .

به گزارش جلال شرق ، برداشت آغازین بادام‌زمینی در شهرستان در سطح ۸ هزار مترمربع در روستای نقره ده پائین بخش بندر کیاشهر توسط عیسی رجبی یکی از بادام کاران منطقه انجام‌گرفته است .

.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است