شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
5 نوامبر 2015 ، ساعت 20:45 1,475 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6086

برنج ایرانی در سایه واردات بی رویه/ تولید داخلی برنج را فدای واردات نکنیم

برنج ایرانی در سایه واردات بی رویه این محصول گوشه نشین شده ،واردات برنج باید طبق اصول و منطق باشد چراکه واردات بی رویه برنج تولیدکنندگان داخلی را دچار آسیب کرده و ضربه مهلکی بر پیکره تولیدکنندگان برنج وارد می سازد.

به گزارش جلال شرق  به نقل از خانه ملت ، برنجکاری درکشوراکنون تبدیل به یک مشقت و مرارت شده به گونه ای که واردات بی رویه این محصول درهنگام برداشت،ضربه بر پیکره تولیدکننده این محصول استراتژیک وارد آورده است واین درحالی است که این نگرانی‌ها از سوی کشاورزان و بی‌توجهی بر تولید برنج موجب آن شد تا روستائیان به فروش اراضی کشاورزی خود بپردازند و سهم فروش خود را در جاهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند و خود را از دغدغه‌های کاشت،داشت و برداشت این محصول دور کند.

گفتنی است؛واردات بی رویه برنج نافی اقتصاد مقاومتی در توجه به توسعه درون زای ملی است،بنابراین دولت باید در راستای حمایت از تولید ملی خرید تضمینی و یارانه تولید را جدی بگیرد تا اقتصاد کشاورزی به صرفه باشد و کشاورزان با میل و رغبت درعرصه تولید بمانند.

وازهمین رو تولید داخلی نباید به خاطر برخی حاشیه ها و حساسیت‌ها ضربه بخورد و وزارت جهاد کشاورزی در راستای قانون انتزاع  تنظیم بازار با تقویت برنج داخلی سامان دهد.

اولویت کشور درتنظیم بازار باید معطوف به حفظ تولید ملی و حمایت ازکشاورزان باشد نه سوق پیداکردن به سمت واردات،زیرا به اقتصاد داخلی صدمه می زند.

با بالا و پایین کردن تعرفه واردات برنج،مشکل حل نمی شود وازهمین رو باید شرایطی فراهم شود که کشاورزان برای تولید بیشتر درچارچوب اقتصاد مقاومتی ترغیب شوند.

واردات برنج باید طبق اصول ومنطق باشد چراکه واردات بی رویه برنج تولیدکنندگان داخلی را دچار آسیب کرده و ضربه مهلکی بر پیکره تولیدکنندگان برنج وارد می سازد. نمایندگان مردم در خانه ملت در این باره می گویند:

تولید داخلی برنج را نباید فدای واردات کنیم/ لزوم برنامه ریزی برای تولید محصولات استراتژیک

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برای کالاهای استراتژیک باید برنامه هدفمندی طراحی شود،گفت: حتی اگر قیمت واردات برنچ برای ما به صرفه هم باشد نباید تولید داخلی را فدای واردات کنیم.

 سیدناصرموسوی لارگانی درگفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره واردات بی‌رویه محصولات استراتژیک ازجمله برنج  به کشور،گفت:انگیزه تولید کنندگان برنج وگندم با واردات بی‌رویه بطور کامل از بین می‌رود،بنابراین تنها تحریم‌های اقتصادی نیست که اقتصاد  کشاورزی را تحت تاثیر قرارمی‌دهد.

نماینده مردم فلاورجان درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم‌ها و فشارهای که بر ضد جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل وضع شد، بسیارناجوانمردانه است،خاطرنشان کرد:ما می‌توانیم  با یک برنامه‌ریزی بلندمدت درعرصه کشاورزی خودکفا شویم و این درحالی است که تحریم‌های اقتصادی بر کالاهای همچون برنج و گندم ،دام وطیوربدیهی است که اقتصاد ما را وارد چالش کرده،اما همین فشارها منجر شد که ما درصنعت کشاورزی به خود کفایی برسیم.

وی با بیان اینکه  سوء‌مدیریتها موجب می شود ما نتوانیم با یک برنامه ریزی کلان برنج را به کشورهای دیگر صادر کنیم،تصریح کرد: واردات بی رویه،برنج ایرانی را بدون مشتری می کند و ازهمین رو کشاورز انگیزه لازم برای تولید این محصول را از دست می‌دهد.

 موسوی لارگانی افزود:با یک برنامه‌ریزی کلان دولت باید از وارادت برنج در کشور جلوگیری کند؛زیرا برنج ایرانی می تواند در بازارجهانی البته با برنامه ریزی و فراهم کردن  بسترهای صادرات جایگاه مناسبی داشته باشد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس،یادآورشد :سازوکار در زمان صادارات واردات کالا باید به نوعی تثبیت شود که درعرصه اقتصادی برطبق استانداردهای اقتصادی حرکت کند نه اینکه ما با واردات بی رویه محصولی همچون برنج سرمایه گذار از سرمایه گذاری دراین عرصه پشیمان کنیم.

    

دست‌های پنهان نقشه نابودی برنج ایرانی را طراحی کردند

عضوکمیسیون کشاورزی، اّب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه رتبه اول کیفیت برنج دراختیار ایران است، گفت: دست‌های پنهان با واردات برنج خارجی نفس برنج ایرانی را در شالیزارها به شماره انداخته اند.

علی ایرانپوردرگفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره واردات برنج خارجی درکشور، خاطرنشان کرد:برنج‌های خارجی به طریق فله‌ای وارد کشورمی‌شوند،اما در زمان توزیع در بسته‌های مختلف با مارک تقلبی در بازار پخش می‌شوند.

نماینده مردم مبارکه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنج ایرانی از لحاظ بهداشتی از برنج‌هایی خارجی هم مناسب تر است، گفت: برنج خارجی تنها شاید ظاهر مناسبی داشته باشند اما بسیار بی‌کیفیت هستند.

وی ادامه داد: واردات بی رویه برنج ، کشاورزان را برای سرمایه گذاری دراین عرصه  دلسرد کرده است زیرا کشاورزان باید برنجی را  که با زحمت فراوان برای برداشت آماده می کنند را با بهای ناچیز به دلالان بفروشند.

ایرانپوربا بیان اینکه برخی ازدست‌های پنهان برنج ایرانی را به خارج کشور صادرمی‌کنند تا فضا برای واردات برنج های خارجی باز شود،افزود: برنج ایرانی نیازمند یک برنامه ریزی مدون است،اما ما شاهد هستیم که وزارت جهاد کشاورزی اقدامات کارآمدی در این راستا اتخاذ نمی کند.

وی تصریح کرد: جای تعجب دارد ،چرا در زمان برداشت برنج ایرانی واردات برنج خارجی رونق می گیرد زیرا با این اوصاف باید شواهدی تهیه شود وبرای پیگیری  به قوه قضاییه ارسال شود.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه وارادت بی رویه برنج بسیاری از فرصت‌های اشتغال درکشور را می سوزاند،گفت:وزارت جهادکشاورزی باید درگام نخست مسببان این مشکل را شناسایی و در گام بعدی تحویل مراجع قضایی بدهد.

حذف مافیای واردات محصولات کشاورزی باید در دستورکار جهاد کشاورزی قرار بگیرد

عضوکمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی درگذشته درزمینه وارادت بی‌رویه خودسرانه عمل می کردند،گفت:حذف مافیای میوه باید در دستورکار وزیر کشاورزی قرار بگیرد.

حبیب برومند داشقاپو  درباره مافیایی واردات بی‌رویه میوه  درکشور، خاطر نشان کرد: درسال‌های اخیر بسیاری ازظرفیت‌های صنعت کشاورزی طعمه واردات بی‌رویه کالاهای کشاورزی شده است و از همین رو اگر این مبالغ برای رشد زیرساخت‌ها هزینه می‌شد، قطعا صنعت کشاورزی  رشد کرده و کشور نیز از بحران بیکاری رها شده بود.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات بی‌رویه متاسفانه در اقتصاد کشورما نفوذ کرده  است،گفت: گاهی واردات رشد صادرات را منفی می‌کند که این امر تولید داخلی، تولید ثروت و اشتغال یک کشور را تا مرز نابودی می‌کشاند.

وی ادامه داد: دولت باید با یک برنامه ریزی اصولی طرحی را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی آماده کند تا دست مافیای میوه را از جیب کشاورزان کوتاه شوند زیرا با ادامه این روند بسیاری از کشاورزان  در بحران عدم در آمد زایی  در صنعت پردرآمد کشاورزی بیش از پیش فرو می‌روند.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی با بیان اینکه واردات بی رویه محصولات کشاورزی مدتهاست که نبض  اقتصاد کشور را  کند کرده است،خاطر نشان کرد: دلالان با نفوذ در اراضی کشاورزی سعی دارند با تغییر کاربری اراضی کشاورزی تیشه به ریشه این صنعت بزند ودر مقابل هم با واردت بی‌رویه میوه سعی دارند برای خود تولید ثروت و کشاورزان را از نظر منابع مالی به خود وابسته کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،خلا قانونی برای واردات بی رویه وجود ندارد ،اما  متاسفانه جدیتی برای جلوگیری واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی وجود نداشته و ازهمین رو مشکل اصلی نبود جدیت در اجرای قانون و همچنین عدم توجه نهادهای نظارتی و مسئولان ذی ربط است که سبب شده تا شاهد افزایش قاچاق و واردات بی رویه به کشورباشیم.

گفتنی است ،تولید داخلی باید تقویت و حمایت شود و لازمه این کار، جلوگیری از واردات کالاهای خارجی بی‌کیفیت و واردات بی‌رویه محصولات چه درحوزه کشاورزی و چه در بخش صنعت است.

همچنین دولت با حمایت از تولید می‌تواند، جلوی واردات را بگیرد آن هم تولیدی که ارزان تمام شود و با کیفیت بالا باشد و همچنین،این تولیدات باید بتواند جاذبه صادرات را داشته و در بازار بین‌المللی و جهانی رقابت کند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است