شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
6 سپتامبر 2015 ، ساعت 08:15 749 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :2356

اختتامیه تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان برگزارشد.

مراسم اختتامیه ششمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در محل سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی این شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی هنری جلال شرق ، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری ششمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی شهروند در لاهیجان اظهار کرد: جشنواره مذکور به رویدادی با هویت و با ثبات تبدیل شده است.

مهدی شفیعی به برگزاری منظم ششمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان اشاره کرد و افزود: پیوند خوبی بین مدیران و گروه‌های نمایشی ایجاد شده است.

وی خواستار برگزاری جشنواره مذکور خارج از قالب‌های کلیشه‌ای شد و بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های هنری موجود در لاهیجان می‌توان جشنواره تئاتر خیابانی شهروند را خارج از قالب‌های کلیشه‌ای اجرا کرد.

IMG_4578

*تئاتر خیابانی می‌تواند جامعه را به فرهنگ رفتاری برساند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در مراسم مذکور با قدردانی از برگزارکنندگان ششمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان گفت: امیدواریم روزی برسد متوجه تفاوت بازیگر خیابانی و مردم در جامعه نشویم.

فیروز فاضلی تماشاگران را بخشی از هنر نمایشی در تاریخ ایران توصیف کرد و افزود: باید تلاش کنیم روزی به تئاتر نامرئی برسیم و تماشاگر جای بازیگر بنشیند و نتوانیم آن دو را تفکیک کنیم.

وی تصریح کرد: تئاتر خیابانی می‌تواند جامعه را به فرهنگ رفتاری برساند و اگر این اتفاق بیفتد در اجرای برنامه‌ها به موفقیت رسیده‌ایم.

IMG_4647

*تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان قابلیت بین‌المللی شدن را دارد

سخنگوی فرهنگ، هنر و رسانه مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره ملی تئاتر شهروند لاهیجان با اشاره به ویژگی هنر تئاتر خیابانی اظهار کرد: انسان‌ها در تئاتر خیابانی می‌توانند بدون کلام و با حرکت با همدیگر سخن بگویند.

ایرج ندیمی تئاتر خیابانی را یکی از انواع هنر دانست و خاطرنشان کرد: هنر تئاتر خیابانی می‌خواهد بین مردم رابطه، اتصال و پیوندهای اجتماعی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در حال ایجاد رویکرد و نگاه جدیدی در جامعه است، بیان کرد: برگزاری جشنواره خیابانی شهروند لاهیجان به صورت بین‌المللی قابل اعتماد، اعتنا و دارای رویکرد است.

IMG_4598

*جشنواره بین‌المللی خیابانی شهروند مطالبه شهروندان لاهیجانی

رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان نیز در مراسم مذکور به توانمندی برگزاری امور فرهنگی، ورزشی و اجتماعی توسط مدیریت شهری و شوراها اشاره کرد و گفت: امسال جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با حمایت و پشتیبانی مسئولان به صورت ملی برگزار شده است.

حسینعلی خدایگانی با تاکید بر ارتقای جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان، تصریح کرد: برگزاری جشنواره بین‌المللی خیابانی شهروند مطالبه شهروندان لاهیجانی است.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری و شوراهای این پتانسیل را دارند که کلیه امور فرهنگی، ورزشی و اجتماعی را جهت ارتقای سطح شهرها به عهده بگیرند افزود : این کار می تواند با نظارت و همراهی ارشاد اسلامی و دستگاه های مربوط تحقق پیدا کند.

IMG_4559

*ارسال ۱۵۵ اثر به جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان

دبیر جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان نیز در مراسم اختتامیه این جشنواره اظهار کرد: علم شهرسازی جزو علوم زیرشاخه هنر است و اگر مدیریت شهری هنر رابطه با مردم را نداشته باشد در امور خود موفق نمی‌شود.

سعید آگشته بر مشارکت مدیریت شهری در حوزه شهرسازی و عرصه هنر تاکید کرد و افزود: با استفاده از هنر تئاتر می‌توان هنر شهروندی در شهر را متجلی کرد.

وی از ارسال ۱۵۵ اثر به دبیرخانه ششمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان خبر داد و بیان کرد: ۱۶ اثر به مسابقه راه پیدا کرد، هفت اثر جنبی داریم و دو اثر مهمان ویژه است.

شهردار لاهیجان با بیان اینکه از ۱۶ اثر راه یافته به مسابقه ششمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان تعداد ۱۲ اثر در حوزه فرهنگ عمومی شهری است، تصریح کرد: تعداد چهار اثر در حوزه دفاع مقدس است.

آگشته از آغاز برنامه‌ریزی برای برگزاری هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند در لاهیجان خبر داد و گفت: در تلاش هستیم جشنواره هفتم به صورت بین‌المللی برگزار شود.

IMG_4562 IMG_4567

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است