پنج شنبه, ۸ آبان ۱۳۹۹
آخرین اخبار
29 مارس 2016 ، ساعت 19:52 2,261 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12676

بزرگداشت روز جهانی تئاتر در لاهیجان برگزار شد

به مناسبت روز جهانی تئاتر طی مراسمی از فعالان عرصه تئاتر این شهر قدردانی و یاد و خاطره هنرمندان متوفی گرامی داشته شد.
به گزارش جلال شرق ؛طی مراسمی  به مناسبت روز جهانی تئاتر با حضور پیشکسوتان و هنرمندان تئاتر لاهیجان،از فعالان عرصه تئاتر این شهر قدردانی شد.

در این مراسم همچنین یاد و خاطره هنرمندان متوفی این شهر همچون اردشیر وزیری،حمیدرضا پیشگاه حقی،اسماعیل فلاح توتکار،مهدی دانش رفتار نیز گرامی داشته شد.
در ابتدای این مراسم  سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان ضمن عرض خیر مقدم به حضار و تبریک روز جهانی تئاتر گفت:امروزه تئاتر نیاز دارد تا افراد را به سمت خود جذب کند تا این آگاهی ایجاد شود که در کنار ساخت مدرسه و مشارکت نوع دوستانه مردم در ساخت سالن های تئاتر ، پلاتو،مراکز فرهنگی مشارکت داشته باشند و سرمایه گذاری کنند.

نگار نادری اظهار کرد: در جوامع توسعه یافته تئاتر از ارکان اصلی و تحول آفرین نهاد اجتماعی است و افراد جامعه در کنار تلاش معیشتی،تئاتر و فعالیتهای فرهنگی و هنری را از ضروریات زندگی میدانند.زمانی هنر فاخر تئاتر به جایگاه خود می رسد که مردم تئاتر را برای تئاتر دوست داشته باشند و این امر در کشورهایی محقق است که تئاتر همراه با فرهنگ،ادب ،‌روشنگری،تحول بوده و از ضروریات به شمارآید.

IMG_3234
وی در ادامه افزود: تئاتر هنر کاملی است ترکیبی از موسیقی،ادبیات،معماری،نقاشی و …، پرداختن به تئاتر یعنی نگاه دقیق و عمیق به زندگی ،‌جامعه و انسان.هنرمند تئاتر اگاه است که با هنر جدی و خرد ورز روبروست. یک هنرمند تئاتر باید ذهن بیدار،‌اندیشمند و خلاق داشته باشد .
درادامه برنامه یک اثر نمایشی با نام «قوی تر» اثر استریندبرگ به صورت نمایشنامه خوانی توسط شیرین دمان و آرزو علی پور اجرا شد . سپس محمد علی صادق حسنی رئیس هنرهای نمایشی استان گیلان طی سخنانی یاد و خاطره پیشکسوتان تئاتر شهرستان ازجمله اردشیر وزیری و اسماعیل فلاح توتکار را گرامی داشتند و از زحمات بیدریغ این هنرمندان در عرصه تئاتر قدردانی کردند.
در بخش دیگری از برنامه مقاله ای در خصوص هنر تئاترتوسط حدیث نیکرو یکی از بانوان فعال عرصه تئاتر شهرستان قرائت شد. پس از ان علی بیداوسی رئیس گروه نمایش «دانش» متنی را در گرامیداشت یاد و خاطره مهدی دانش رفتار خواند،سپس عماد سماک یکی از هنرمندان جوان این عرصه«بیانیه روز جهانی تئاتر»را قرائت کرد.
در ادامه نمایش سیاه بازی توسط رامین کمالی و احمد نیک قلب اجرا شد که مورد توجه حضار واقع شد.
در پایان از هنرمندان فعال عرصه تئاتر شهرستان و خانواده های هنرمندان متوفی با اهداء‌لوح سپاس و هدایایی قدر دانی شد .

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است