یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
آخرین اخبار
29 دسامبر 2015 ، ساعت 19:14 2,466 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :8454
سید مهدی صادق ( نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی )

بزرگ‌ترین ضایعه‌ای که برای یک انتخابات هست تخریب رقیب است/خرید و فروش رأی به نظرمن اشتباه نیست، خطا نیست ، خیانت هم نیست بلکه جنایت است

سایت خبری و تحلیلی جلال شرق برای تبیین و رویکرد داوطلبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و برای تنویر افکار عمومی شهروندان جهت شناخت با برنامه های داوطلبان ، زنجیره گفتگوهایی را با داوطلبان نمایندگی حوزه سرزمینی گیلان انجام داده است که در این مصاحبه ها داوطلبان به ارائه دیدگاه های خود می پردازند .
مدیریت سایت تحلیلی – خبری جلال شرق ، با رعایت قانون مطبوعات دیدگاه های داوطلبان را برای تنویر افکار عمومی ارائه می دهد و مطالب ارائه شده از سوی داوطلبان ، دیدگاه این سایت خبری نیست و با توجه به همه سلایق و گروه ها ی سیاسی در شهرستان های گیلان به ویژه شرق گیلان ، ستون سیاسی انتخابات جلال شرق ، در اختیار همه عزیزان با تمام گرایش های سیاسی و حزبی است و می توانند از این سایت برای شناسایی خود به شهروندان بهره بجویند و شهروندان دیدگاه های خود را با رعایت حقوق شهروندی به سایت خبری ارسال دارند.

سید مهدی صادق  نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی از حوزه شهرستان آستانه‌اشرفیه که پس از ثبت‌نام در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفتگویی با وی داشتیم که به ارائه دیدگاه‌هایش در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پرداخته و سایت خبری جلال شرق برای تنویر افکار عمومی آن را بر روی خروجی قرار داده است.
جلال شرق : قبل از پرداختن به حوزه شهرستان شرایط کشور را برای گذر و توسعه چگونه می‌بینید؟
با سلام به همه مردم ایران و گیلان و علی‌الخصوص مردم فهیم و آگاه شهرهای آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر و تشکر از سایت جلال شرق که بی‌طرفانه و به‌روز مسائل شهرستان و استان را برای خوانندگان اخبار و گزارش‌ها آماده می‌کند و در پاسخ به سؤال شما باید عرض کنم که: شرایط کشور دست‌خوش یکسری تحولات خاصی شده است که این تحولات می‌طلبد که ما نگاهمان فرا استانی باشد چون اعتقاد من بر این است که نمایندگان مجلس باید از یک پتانسیل و ظرفیت‌هایی برخوردار باشند که درزمینهٔ های علمی، سیاسی، تجربی، صنعت فرهنگ و… بتوانند قوانین بسیار مؤثر و تأثیرگذاری را تصویب کنند و به‌نوعی همراه دولت اعتدال گام بردارند تا فرازها و برنامه‌هایی که دولت اعتدال مورد نظرش است بتوانند به نتیجه برسانند.
من شک ندارم که اگر کشور به یک نتیجه‌ی مطلوب برسد منافعش به استان و شهرستان ما هم خواهد رسید والان شرایط منطقه‌ی ما شرایط بسیار حساسی است و اطراف کشور ما یا جنگ است و یا جنگ داخلی، یا تروریست‌ها آن کشور را متلاشی کردند و همه‌ی این اهداف و جنگ‌های منطقه ما برای نظام جمهوری اسلامی ایران است که آن را تسلیم خود کنند..
مطمئناً هیچ‌وقت کشور عراق موردنظر آن‌ها نیست، و دشمن چون یکپارچگی مردم ایران را در مقابل نیروی‌های خارجی و متخاصم می‌دانند و یک‌بار هم در ۸ سال دفا ع مقدس تجربه کردند درنتیجه جنگ را در خارج از مرزهای ما بردند.
بعد از انقلاب نظام جمهوری اسلامی ایران با چالش هایی روبه رو شد، یکی از آن‌ها جنگ تحمیلی بود و بعد ایجاد کردن تحریم‌ها بود و بالاخره آخرین حربه‌ی آن‌ها بحث هسته‌ای بود که آن‌هم از ویژگی‌های جهان کنونی است که هر کشوری درزمینهٔ انرژی هسته‌ای بتواند ورود بکند.
آنچه مهم است برای ما، صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ماست و دنیا هم این را می‌داند، اما خواستند که این را امنیتی‌اش بکنند برای کشور ما و کشور ما را تهاجمی قلمداد بکنند و از این طریق بتوانند اهداف خودشان را پیاده کنند.
خوشبختانه دولت آقای روحانی که روی کارآمد و خود شخص آقای روحانی با یک برنامه‌ریزی بسیار منسجم طی یک مذاکرات نفس‌گیر و سخت با هدایت و راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب از این عرصه تاکنون موفق بیرون آمدند.
اما دولتی که آقای روحانی به دست گرفت با چند چالش مواجه بود، یکی از آن‌ها چالش هسته‌ای است، یکی از آن‌ها تحریم‌ها است، بحث بعدی تولید صنعتی است، موضوع بعدی توسعه اقتصادی، اشتغال جوانان و مبارزه با موضوع نهادینه‌شده‌ی رانت است.
در گام اول موضوع هسته‌ای را آقای روحانی با توافق برجام از آن موفق بیرون آمد، برنامه‌های بعدی رفع تحریم‌هاست که با درایت ایشان و مقام معظم رهبری تقریبا موضوع تحریم‌ها مرتفع خواهد شد.
اعتقاد من بر این است برای اهداف بعدی دولت آقای روحانی اگر مجلس دهم همپای دولت باشد این مجلس می‌تواند یک مجلس کارسازی برای ملت ایران در عرصه ملی و بین‌المللی باشد.
جلال شرق : ظرفیت‌های شهرستان را چگونه می‌توانید تبدیل به فعل کنید؟
شهرستان آستانه‌اشرفیه و بخش بندر کیاشهر دارای توانمندی‌هایی است که این توانمندی‌ها شناسایی‌شده است و ما باید این توانمندی هارا از توان مجلس تبدیل به طرح کرده و ارائه به دولت بدهیم.
جلال شرق : شما در دوره هشتم، نماینده مردم این شهرستان بودید چه قدر از توان علمی و مهندسی شما که آشنا به مسائل صنعتی هستید در بهره‌گیری از این توانمندی‌ها موفق بودید؟
من در دوره‌ی نمایندگی خودم در مجلس شورای اسلامی تا جایی که اقتضای کشور، استان و شهرم بود تلاش و کار خود را کردم به‌عنوان‌مثال ما یک منطقه‌ای داریم به نام شهرک صنعتی نقره ده، در زمان خودم توسعه شهرک صنعتی نقره ده از یک ویژگی بسیار خاصی برای من برخوردار بود به‌ویژه آوردن سرمایه‌گذاران بزرگ برای ایجاد واحدهای صنعتی بزرگ، زیرا واحدهای کوچک صنعتی به یک طریقی کارگاه های صنعتی محسوب می‌شوند.
ما در بعضی از واحدها دیدیم که به دلیل ناتوان بودن در رقابت متوقف شدند، و شرکت‌های بزرگی که سرمایه اولیه آن‌ها ۱۰۰ میلیاردتا ۲۰۰ میلیارد تومان با سرمایه‌گذاری‌های بود و یکی از شرکت‌های زنجیره‌ای در داخل کشور است.
صحبت کردیم و این شرکت‌های سرمایه‌گذار را به این شهرستان آوردیم حتی در شهرک صنعتی نقره ده، قسمت وسیعی از سوله‌های خود را زدند و زیرساخت‌های آن را آماده کردند، اما بعدا نمی‌دانم که چه شد ادامه‌ی فعالیت آن‌ها متوقف شد.
جلال شرق : درباره رشد صنعت در این شهرستان و واحدهای صنعتی بزرگ به‌عنوان سرمایه‌گذاری چه قدر در توسعه اشتغال شهرستان مؤثر است؟
راه‌اندازی این واحد صنعتی در ۳ فاز بود و هر فازی ۷۰۰ برای نفر نیروی انسانی اشتغال ایجاد می‌شد و اعتقادم بر این است که یک شهرک صنعتی زمانی رشد پیدا می‌کند که یک واحد بزرگ بیاید و به‌تبع آن واحدهای دیگر خواهند آمد و اگر اولی ورود پیدا بکند به‌تبع آن شهرک صنعتی رشد می‌کند و می‌شود یک شهر صنعتی و اشتغال ایجاد می‌کند، شک هم نکنید که یک کشور، استان، منطقه رشد پیدا نمی‌کند مگر این‌که در آن تولید باشد و آن‌هم تولید صنعتی و حتی کشاورزی و صیادی ماهم باید صنعتی بشود.
امروزه در دنیا ارزش‌افزوده در صنعت است، سرمایه‌گذاری هم در صنعت است و حتی امروزه به گردشگری هم می‌گویند صنعت گردشگری بنابراین بحث صنعت بسیار ارزشمند‌است و اعتقاد من بر این است که صنعت باید در منطقه رشد بکند.
جلال شرق : همه آستانه‌اشرفیه را چهارمین شهر مذهبی کشور و کیاشهر را دارای جاذبه‌های توریستی بین‌المللی معرفی می‌کنند ولی عملاً اقدامات مؤثری نشده است دیدگاه حضرت‌عالی را بفرمایید.
آستانه‌اشرفیه به‌عنوان یک شهر مذهبی می‌تواند معرفی بشود و بندر کیاشهر هم می‌تواند یک شهر گردشگری و توریستی لحاظ شود اما زیرساخت‌ها آماده نیست، من در زمانی که خودم مسئولیت خدمت گذاری به مردم را در مجلس شورای اسلامی عهده‌دار بودم طرح توسعه اطراف حرم سلطان سید جلال‌الدین اشرف مورد نظرمان بود و یک توافق سه‌جانبه مابین شهرداری، استانداری و وزارت مسکن و شهرسازی انجام گرفت که به‌صورت سه‌جانبه این طرح توسعه اطراف حرم را ساماندهی کنیم و به سرانجام برسانیم..
این توافق انجام شد و قرار شد در فاز اول هر کدام از این سه نهاد یک‌سوم سهم بگذارند و تا آنجایی که یادم می‌آید ۳ میلیارد تومان در مرحله اول هزینه کنند، وزارت مسکن به قولش عمل کرد، شهرداری به دلیل توانایی‌اش قرار شد از امتیاز برو کف استفاده کند، استانداری هم مساعدت‌هایی کرد و نه کامل که آن مساعدت در زمان آقای قهرمانی چابک بود و زمانی که آقای سعادتی آمدند که من فکر می‌کنم اصلا آقای سعادتی استاندار نبود و نمی‌خواهم غیبت ایشان را بکنم و ایشان علاوه بر این‌که توانمندی استانداری را نداشت ، مطالب را هم متوجه نمی‌شد که بشود با ایشان بحث عمرانی کرد و ما انتظار داشتیم این طرح ادامه پیدا کند ولی این طرح بعد ها رشد زیادی نکرد.

IMG_6176
جلال شرق : آقای صادق شما اولین کسی بود که بحث پل کابلی را در شهرستان مطرح و بدون ردیف و بودجه آن را استارت زدید دراین‌باره توضیح بیشتری بدهید
اولا بدون بودجه نمی توان طرحی را استارت زد فقط برای فاز مطالعاتی آن ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار گرفته شد اما درباره‌ی پل ورودی شهر ما که پل کورکا نام دارد که من در زمان خودم مصوب کردم این پل را و کلنگش را هم زدیم و ستون‌هایش هم زده شد تحت عنوان پل کابلی که خود پل کابلی می‌تواند یکی از نماد گردشگری در سطح کشور باشد چون پل‌های کابلی واقعا زیباست من نمونه‌هایی از این پل را هم در کشور خودمان و هم در کشور خارجی دیدم. و متأسفانه بعد از ۴ سال هم پیشرفتی در تکمیل این پل نمی‌بینم به‌هرحال این زیرساخت باید آماده بشود این پل قرار بود تا سال ۱۳۹۱ اتمام پیدا کند و ماهم انتظارمان همین بود.
جلال شرق : یکی از کارهایی که در زمان شما انجام گرفت ولی بهره‌ای مردم این شهرستان نبردند لایروبی استخر ۱۴ هکتار ورودی شهر برای جذب توریسم و گردشگری بود چرا نتوانستید آن را به سرانجام برسانید؟
در بخش ورودی شهر ما یک منطقه‌ای داریم به اسم کورکا که دهستان است که الآن جزو شهرستان شده است در ورودی این منطقه یک استخری وجود دارد حدود ۱۴ هکتار، من در زمانی که خودم مسئولیت را عهده‌دار بودم از طریق قرارگاه خاتم‌الانبیا به‌صورت کاملا رایگان و که همه اعضای محترم شورای شهر وقت شاهد این قضایا هستند و هم‌چنین شهردار محترم وقت، ما این مجوز را گرفتیم و یک جریانی مثل استخر لاهیجان را به وجود بیاوریم که واقعا به دلیل وسعتش که حدود ۳ برابر از وسعت استخر لاهیجان بزرگ‌تر است زیرا معتقد بودیم که با این کار، هم می‌توان ایجاد اشتغال کرد و هم می‌توان یک فضای گردشگری را در شهر ما به وجود آورد، متأسفانه این بعد ها پی گیری نشد ویکی دیگر از برنامه‌های من این است که این ۳ پروژه ملی که در بندر کیاشهر و آستانه‌اشرفیه هست را کامل بشود هم پل و هم بحث توسعه اطراف حرم مطهر و همین بحث استخری که مطرح کردم با مشارکت بحث خصوصی فعال و آماده‌سازیم.
باید عرض کنم تا زمانی که به بخش خصوصی امتیاز و بها ندهیم سرمایه‌گذاری نخواهد کرد و قاعدتاً سرمایه درجایی می‌نشیند که سود برایش داشته باشد سرمایه مرز نمی‌شناسد مثل کارگری که هرکجا به او کار بدهی کار می‌کند.
جلال شرق : راجع به کیاشهر با همه ویژگی‌هایش هنوز درگیر بین محیط‌زیست، بندر و کشتیرانی و … مانده است چرا برنامه جامع برای این شهر نتوانستید اجرا کنید یا اگر اقدامی کرد چه بود؟
چرا ، برنامه جامع طرح ریزی شد که باید ادامه می یافت که نیافت کیاشهر یک طبیعت دیگری دارد و با توجه به طبیعتش یک فضایی را باید تعریف کرد و ما نمی‌توانیم در کیاشهر به دنبال گردشگر مذهبی باشیم اگرچه بقعه واجب‌التعظیم آقا سید ابوجعفر است بنابراین برای کیاشهر باید فضای دیگری تعریف کرد، کیاشهر یک منطقه‌ی کاملا دریایی است درواقع یک اسکله ای دارد باسابقه‌ی تجاری ۱۰۰ ساله که آن اسکله تبدیل شد به یک اسکله ی صیادی و با داشتن ظرفیت‌های خاص کیاشهر، من در زمان خودم این اسکله را به یک اسکله ی چندمنظوره تبدیل کردیم کلنگ و تابلوهایش هم زده شد، ما انتظارمان این بود که تا الآن حرکتی بر روی آن انجام بشود ولی هنوز حرکت خاصی انجام نگرفته و به‌هرحال ما در کیاشهر استعداد اسکله راداریم.

نکته دیگر، بخشی را در کیاشهر داریم که اصطلاحا به آن می‌گویند منطقه بوجاق، می‌دانیم که در بوجاق نمی‌توانیم کارهایی انجام گیرد که با طبیعت همسان نباشد لذا برای همین قضیه آمدیم دهکده ی ماهیان خاویاری را آنجا زدیم و تعریف کردیم و مجوزش را هم در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد گرفتیم که ۱۳۰۰ هکتار از اراضی که مابین دریای خزر و رودخانه‌ی سفیدرود یعنی درست در بهترین نقطه‌ای که بهترین خاویار دنیا ایجاد می‌شود در آنجا ما مجوز گرفتیم ۱۳۰۰ هکتار از اراضی تحت عنوان دهکده ی پرورش ماهیان خاویاری آن‌هم، نه پرورش در آب مصنوعی، بلکه کاملا در آب طبیعی از دریا و رودخانه، برآوردهایی داشتیم و طرح را خودم هم نوشتم و به سازمان شیلات و جهاد کشاورزی ارائه دادم.
همان‌طور که می‌دانید ماهیان خاویاری طول بهره برداریشان با طول ماهیان سرد آبی فرق می‌کند ماهیان سرد آبی حدود ۹ ماه طول می‌کشد و ماهیان خاویاری حدود ۴ تا ۵ سال زمان می‌برد تا به بهره‌برداری برسد و بعد از ۵ سال ماهیانه حدود ۱۰۰ تن خاویار که درست برابری می‌کرد بازمانی که لیازانوف ها اینجا بودند و ۱۰۰ تن خاویار از حاشیه جنوبی دریای خزر صید می‌کردند و ما به دنبال این قضایا برای کیاشهر بودیم علاوه بر این ما مجوز شهرک صنعتی صنایع نوین و پیشرفته را هم گرفتیم و آن‌هم خبری از آن نیست این‌ها همه می‌تواند اقتصاد منطقه را متحول کند و چون پروژه‌های ملی است اقتصاد استان را هم متحول می‌کند. چنانچه مسئولیت نمایندگی بر عهده‌ی من واگذار شود حتما پی گیری اقداماتی که مصوب شده است انجام خواهم داد.

جلال شرق : جناب مهندس مشکل اساسی اشکالاتی است که محیط‌زیست بر این منطقه در اجرای پروژه‌ها با توجه به پارک ملی بوجاق دارد اجرای طرحی که گفتید قابلیت اجرایی دارد؟
برای توجیه طرح خودم زمانی که دکتر محمدی زاده مسئولیت محیط‌زیست را داشتند، ایشان را متقاعد کردم و بااینکه ایشان هم منطقه را نیامد که به‌طور فیزیکی ببیند و نمایندگان خودش را فرستاد به شکل فیزیکی دید و بحث محیط‌زیست قابل‌حل است ما در مرکز بعضی شهرهای بزرگ پالایشگاه نفت داریم و همان‌طور که می‌دانید پالایشگاه نفت هم آلودگی زیست محیطی دارد ولی برای آن هزینه می‌کنند و آلودگی را از بین می‌برند و آن آلودگی را حلش می‌کنند و ما بخواهیم اگر بخش محیطی و زیست محیطی را مطرح بکنیم و این منطقه‌ی وسیع را روی آن برنامه‌ی اقتصادی نداشته باشیم تبدیل می‌شود به زباله‌دانی که الآن هست و من آن موقع هم برای شما عرض کردم به آقای مهندس محمدی زاده شما دارید از فضایی دفاع می‌کنید که نمی‌دانید تبدیل به زباله‌دانی شده است و اگر واقعا دنبالش هستید من هم واقعا به دنبال محیط‌زیست هستم و اتفاقا به دلیل این‌که نمی‌خواهم تبدیل به زباله‌دانی بشود دارم برایش یک طرحی را تعریف می‌کنم که طرح کاملا مساعد با طبیعت و نمی‌خواهم یک پالایشگاه نفت بزنیم و ما دنبال این نیستیم که آنجا کارخانه‌ی صنعتی در آن منطقه بزنیم و ما می‌خواهیم آب دریا را از فاصله‌ی ۱۰۰ متری به‌طرف دیگر بیاوریم و کار خاصی نمی‌کنیم قبلا هم در همین‌جا آب بوده و دریا عقب‌نشینی کرده و برای همین‌جایی که می‌گوییم دهکده‌ی ماهیان خاویاری راداریم شاید ۲۰ یا ۳۰ سال پیش آب آنجا بوده بنابراین اکولوژی منطقه را به هم نمی‌زنیم و من این مطالب را خدمت مهندس محمد زاده عرض کردم، ایشان مطلب را درک کرد و خانم دکتر ابتکار هم انسان بسیار روشنی است و اگر با ایشان درست صحبت بشود و مطالب را درست برای ایشان بگوییم بحث زیست و علمی با آن برخورد بکنیم ایشان انسان بسیار فهیمی است و می‌شود این‌ها را حل کرد و ما اصلا دنبال این نیستیم که اینجا پالایشگاه بزنیم و بگوییم محیط‌زیست در اینجا است اصلا در این مکان قبلا آب بوده در همین‌جا قبلا ماهی خاویاری بوده و صید می شده و در آب دریا بوده و متأسفانه با پس‌روی آب دریا تبدیل به خشکی شده شما فرض کنید بنا بر دلایلی ۱۰ سال دیگر اتفاقی بیفتد که دریا به‌جای پس‌روی، پیش روی بکند و آب بار دیگر هم می‌آید سر جای اولش و ما اکولوژی منطقه را به هم نمی‌زنیم و شما درست می‌گوید درست زمانی که می‌خواهید پالایشگاه نفت بزنید اکولوژی منطقه به هم می‌خورد و همه معتقدند ما انسان‌ها وظیفه‌داریم محیط‌زیست را درست نگه‌داری کنیم و شما خودتان بگوید که این محیط‌زیست واقعا درست نگه‌داری شده است؟ من حاضرم که شما با من بیاید و باهم برویم و یک نگاهی بکنیم و ببینیم که ظرف ۲ ساعت من و شما کار بکنیم نزدیک به ۵۰۰ کیلو زباله می‌توانیم جمع بکنیم و بدون وسایل مکانیکی و با دست می‌توانیم ۵۰۰ کیلو تا ۱ تن زباله جمع بکنیم ما می‌گوییم منطقه‌ای که نباید تبدیل به زباله‌دانی بشود طرحی برایش بیاوریم که بشود از آن دفاع و حراست بکنیم.

جلال شرق : گاهی وظایف یک نماینده را در حد یک مسئول اجرایی می‌بینند و درخواست‌هایی می‌شود که مربوط به قوه مجریه است دراین‌باره چه نظری دارید و دیپلماسی گفتمان شما چگونه است؟
ویژگی‌های نماینده از دیدگاه قانون ترسیم‌شده، قانون می‌گوید: نماینده باید فوق‌لیسانس داشته باشد ولی رشته تحصیلی را تعیین نکرده است اما آن بحث دیپلماسی که اشاره کردید بحث شرایط انتخاب شدن است اما بحث دیپلماسی که اشاره می‌کنید اولین اعتقادم بر این است که همه‌ی ما که در درجه‌ی اول ظرفیت خودمان را بسنجیم و ببینیم که واقعا این جایگاه رفیع که برای نمایندگی است و پیش برد اهداف نظام، پیشبرد اهداف منطقه و پیشبرد اهداف استان و به‌نوعی دفاع از چهارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل دشمنان قسم‌خورده‌ی
نظام هست و ما این توانمندی دفاع روداریم که بتوانیم از ظرفیت‌های مختلف استفاده بکنیم در جهت پیشبرد این اهدافی که گفتیم.
بر اساس قانون وظیفه نماینده تنظیم قانون، تصریح قانون و نظارت بر اجرای قانون است و این درست است.
ای‌کاش در مملکتمان، احزاب ما فعال بودند و نماینده به‌جای اینکه شخصا خودش را عرضه بکند از طریق حزب عرضه می‌شد. نماینده به‌جای اینکه شخصا برنامه‌های خودش را بدهد از طریق حزب برنامه می‌داد.
در چنین شرایطی مردم با فرد طرف نیستند بلکه با حزب طرف‌اند، دفعه‌ی بعد هم به حزب نگاه می‌کنند و به آن فرد نگاه نمی‌کنند. اما در کشور ما تحزّب به معنی واقعی خودش شکل نگرفته و احزابمان بیشتر احزاب دولتی هستند مثلا کارگزاران می‌آیند با دولت آقای هاشمی هم می‌رود مشارکت با دولت آقای خاتمی می‌آید و با دولت آقای خاتمی هم می‌رود و یا جبهه‌ی پایداری مثلا با دولت آقای احمدی‌نژاد می‌آید و با دولت آقای احمدی‌نژاد هم می‌رود.

این‌ها احزاب دولتی‌اند، معنی حزب این است که در درون مردم شکل بگیرد و اعضا و بدنه‌ی حزب واقعا مردم باشند و از درون مردم نخبگان انتخاب بشوند ولی منتهی ما نداریم درنتیجه افراد یک توانمندی‌هایی درون خودشان می‌بینند که می‌آیند ثبت‌نام می‌کنند و آیا این توانمندی واقعا با تناسب مجلس می‌خواند یا نمی‌خواند آن‌یک بحث دیگری است.
چون فردی ورود می‌کند برنامه حزب برنامه‌ی فردی است و بعضی از ما آدم‌ها در دیپلماسی گفتاری خودمان کم می‌آوریم و بجای اینکه خودمان را عرضه کنیم و توانمندی‌ها، تجربه‌ها، برنامه‌ها، تحصیلات و سوابق اجرایی خودمان را بگوییم چون در این زمینه‌ها در مقابل رقبا کم می‌آوریم شروع می‌کنیم به تخریب کردن.
بزرگ‌ترین ضایعه‌ای که برای یک انتخابات هست تخریب رقبا است و کسی که شروع به تخریب رقبا می‌کند حتما از توانمندی‌های خاصی که باید به‌عنوان یک نماینده باشد که مردم درک بکنند و به آن رأی بدهند برخوردار نیست.
آرزو می‌کنم که همه‌ی ماها در جهت عدم تخریب رقبای خودمان کوشا باشیم و در این جهت گام برنداریم و واقعیت افراد را بیان کنیم بنابراین من انتظارم این است که بیایم واقعیت‌ها را بگوییم.

جلال شرق: یکی از آسیب‌های انتخابات ما خریدوفروش آراست که جرم انتخاباتی است نظرتان چیست؟

موضوع که متأسفانه در منطقه‌ی ما نهادینه‌شده خریدوفروش آرا است اگر ما به اصل ولایت‌فقیه، اسلام قانون اساسی و انقلاب اعتقاد داشته باشیم برای رفتن و به دست گرفتن آن صندلی سبز هیچ موقع رأی مردم را نمی‌خریم.
در حقوق خصوصی ما دو واژه داریم یکی ملیت و دیگری هویت است ملیت‌ها مثل آلمانی افغانی و.. این ملیت است و این ملیت قابلیت تغییر دارد دیدیم که بسیاری از ورزشکاران آن‌ها را می‌خرند و ملیتشان را تغییر می‌دهند.
ولی می‌رود در آن کشور با همان نام می‌رود و بانام خودش می‌رود و نامش را عوض نمی‌کند.
هویت افرادها شناسنامه هاشان است شما اگر شناسنامه را از یک فرد بگیری اگر خدای‌نکرده فوت هم بکند قابلیت دفن هم ندارد.
این هویت افراد است، ما موقعی که رأی یک نفر را می‌خریم اختیارش و هویتش را می‌خریم به اعتقاد من این جنایت است و حتی اشتباه نیست، خطا نیست و خیانت هم نیست بلکه جنایت است و ما باید پرهیز کنیم و متأسفانه این قضیه در منطقه‌ی ما در حال نهادینه شدن است و همه‌ی مردم باید تلاش بکنند، به اعتقاد من مقصر کسی نیست که رأی می‌فروشد چون شاید شخصی هست که شاید نیاز به حتی ۲۰ هزار تومان پول هم داشته باشد و از این فضا استفاده می‌کند و می‌فروشد و آن‌کسی مقصر است که رأی را می‌خرد و آن را می‌خرد به یک هدف و آن هدف هم این است که برود درون مجلس از روز اول اگر غیرقانونی عمل بکند چطور می‌تواند قانون وضع کند.
فرمانداری، نیروهای امنیتی و انتظامی، نیروهای اطلاعاتی، مردم خودشان باید با این پدیده‌ی شوم و تلخ که متأسفانه در منطقه‌ی ما نهادینه‌شده حتما باید مبارزه کند.

جلال شرق: طرح استانی شدن انتخابات را در جلوگیری از آسیب‌هایی مانند خرید آرا و قوم‌گرایی و محلی گرایی چقدر مؤثر می‌دانید؟

من بازهم این را عرض می‌کنم خدمتتان و این هم علتش همان نداشتن حزب است شما تا زمانی که حزب نداشته باشید از این قضیه خروج نمی‌توانید بکنید، ما در مجلس هشتم یکی از کسانی که طرح استانی شدن انتخابات را داد خود من بودم در مجلس هشتم بنا بر دلایلی اصلا به مجلس ورود پیدا نکرد و اگر هم پیدا کرد خیلی کم‌رنگ بود در مجلس نهم پررنگ‌تر بود ولی متأسفانه بازهم به نتیجه نرسید حالا که ما حزب نداریم برای اینکه بتوانیم گشایشی باشد برای رسیدن به حزب به اعتقاد من استانی شدن انتخابات یکی از آن راه‌ها است.
در این‌چنین شرایطی اگر استانی بشود دیگر قوم‌گرایی، روستاگرایی جواب نمی‌دهد گرچه بازهم عزیزان ما در یک روستا ممکن است به کاندید آن روستا رأی بدهند.
ممکن است این نگاه در سال‌های اول انتخابات خودش را بروز دهد ولی به‌مرور تبدیل به حزبی شود قطعا از بین خواهد رفت.
جلال شرق: اصولاً نقش نماینده را در تعامل با مدیران اجرایی چقدر مؤثر می‌دانید و چقدر به گفته‌های منتقد خود ارزش قائل هستید؟؟

اولین چالشی که وجود دارد عدم تعامل دستگاه‌های مختلف اجرایی و نمایندگان قوای مختلف در درون کشور است.
و جابه‌جایی مدیران باید زمانی اتفاق بیفتد که در زمان اجرای وظایف مدیریتی و سازمانی خودشان کوتاهی کند و در چنین شرایطی جابه‌جایی مدیران باید صورت بگیرد نه اینکه با نماینده هم سو نیستند، البته در دوره‌ی من بودند کسانی که من می‌توانم مثال بزنم حتی مخالف من بودند و من رفتم حمایت کردم و مدیرکل استان شدند.
قطعا اگر یک نماینده خود محوری داشته باشد مثل جریان‌های سیاسی‌مان می‌شوند که بعضی از این تشکل‌های سیاسی به دلیل خود محوری ازهم‌پاشیده می‌شوند.
اعتقادم بر این است که انتقاد ارزشمند است و منطق این را می‌گوید که انسان از انتقاد منطقی پرهیز نکند و آن را بپذیرد.

جلال شرق : از نخبگان جامعه و شهرستان چطور بهره خواهید برد؟

اگر این عزیزان تمایل داشته باشند به همکاری به‌شدت استقبال می‌کنم و این انسجام را من نباید به وجود بیاورم ولی اصل قضیه این است که بعضی از این تشکل‌ها به دلیل نوع تفکر سیاسی حاضر نیستند با یک فرد دیگر مذاکره بشود و این را ما دیدیم در دوره‌ی هشتم و این موضوعی را که اشاره می‌کنید دوسویه است و باید هر دو طرف بخواهند و من امیدوار هستم که دو طرف را مجاب بکنیم که این اتفاق بیفتد اگر واقعا برنامه‌ای که شما اشاره کردید بیفتد و نخبگان عزیز و محترم منطقه و چه ساکنین آستانه‌اشرفیه و چه ساکنین استان و چه ساکنین خارج از استان و یعنی آستانه‌ای‌ها و کیاشهری‌هایی که به‌عنوان نخبه و حتی مسئولیت‌هایی در مقامات کشور دارند و بتوانیم از وجودشان استفاده بکنیم برنامه‌ای داشته باشیم که از وجودشان استفاده بکنیم و حداقلش هر فصل یک‌بار یک همایش را داشته باشیم و این عزیزان جمع بشوند به‌دوراز گرایش‌های سیاسی فقط و فقط برای رشد و توسعه‌ی منطقه نظراتشان را بدهند و از آن نظرات نماینده بتواند از قدرت نمایندگی خودش استفاده بکند و این‌ها را به نتیجه برساند عالی است.
من در دوره‌ای که بودم نمونه‌هایی رو داشتم که با من هم سو نبودند ولی هر کاری خواستند برایشان انجام دادم و باور کنید می‌دانستم با من نبودند مثال یکی از عزیزان که می‌دانستم با من نبودند اما ایشان را مدیرکل کردم و پایش هم ماندم.
جلال شرق: این اشخاص را کوتاه توضیح دهید
آیت‌الله وحید: یکی از اندیشمندان مؤثر در عرصه‌ی فرهنگی و علمی آستانه‌اشرفیه و به اعتقاد من فراتر از آستانه‌اشرفیه
دکتر نجفی استاندار گیلان: امیدوارم که ایشان در برنامه‌های عمرانی فعال‌تر باشند.
اسماعیلیان (فرماندار آستانه‌اشرفیه): از پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند نه خودشان بلکه خانواده‌شان
سلطان سید جلال‌الدین اشرف: موردتوجه همگان است و چهارمین شهر مذهبی کشور است.
دکتر محمد ساجدی امام‌جمعه: آدم بسیار متفکر
آیت‌الله امینیان: آدم بسیار اندیشمند درزمینهٔ ی فلسفه و بسیار سالم
حسن شاخصی: یکی از نمایندگان موفق مجلس و محبوب مردم
رضا صالح: یکی از افراد فهیم اندیشمند و سیاسی که حرفی برای گفتن دارد
کیاشهر: شهر تاریخی، باستانی، قشنگ و زیبا آماده برای هرگونه کارهای اقتصادی و فرهنگی
مجلس دهم: امیدوارم در انتخابات مجلس دهم پرشور و نمایندگان هم سو با دولت انتخاب شوند.
جلال شرق: سخن پایانی شما؟
از مردم اندیشمند آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر  درخواست می کنم گول شعارهای توخالی کاندید ها  را نخورند هر کدام هر شعاری می‌دهیم ببینند در توانمندی آن فرد هست یا نه؟ ما برای اینکه بخواهیم در مجلس ورود بکنیم همه ممکن است شعارهای توخالی بدهیم، به‌صورت فعال در انتخابات این دوره‌ی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری شرکت کنند تعداد شرکت‌کنندگان هرچقدر افزون‌تر باشد قوت نظام و تقویت نظام و ولایت‌فقیه، تقویت چهار چوبه‌ی قانون اساسی ما است و از کاندیدها انتظار دارم از تخریب هم پرهیز بکنند از حالا برای خریدن رأی برنامه‌ریزی نکنند و مردم فهیم ما هم نهایت سعی خود را بکنند که در فروخت رأی اقدامی نکنند

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است