سه شنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۴ تیر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۲:۴۰ 524 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :51628
رئیس دادگستری آستانه اشرفیه :

بیشترین آمار پرونده های ورودی به محاکم قضایی شهرستان  مواد مخدر، توهین و ضرب و جرح عمدی است

رئیس دادگستری آستانه اشرفیه  اعلام کرد : بیشترین آمار پرونده های ورودی به محاکم قضایی شهرستان  مواد مخدر، توهین و ضرب و جرح عمدی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، عباس پارسا منش در گفتگو اختصاصی با جلال شرق به مناسبت هفته قوه قضائیه گفت:در یک سال گذشته بر اساس آمار ۳۱ هزار و ۵۷۷ فقره پرونده ورودی به دادگستری آستانه اشرفیه بود  که از این تعداد ۷هزار ۲۶۷ فقره پرونده در شورای حل و اختلاف رسیدگی شد و ما به تفاوت باقی مانده پرونده ها نیز در محاکم قضایی  یا بررسی  شد و یا در حال رسیدگی است

رئیس دادگستری آستانه اشرفیه  ۱۰ در صد از پرونده های ورودی  را  نگه داری موادمخدر نام برد و اظهار داشت : توهین و افترا با ۷ درصد ، ضرب و جرح عمدی با ۶ درصد ، ایراد صدمه غیر عمدی در تصادفات و رانندگی با۵ درصد و سرقت ، مطالبه و تهدید از عمده آمار پرونده های ورودی به محاکم قضائی این شهرستان  است.

پارسا منش در بحث آسیب های اجتماعی به ویژه طلاق اذعان کرد  : با توجه به آمار ارائه شده الحمد الله موضوع پرونده های ارجاعی طلاق به محاکم قضائی این شهرستان  در رتبه های اول تا سی ام  آماری قرار ندارد  ولی به نظر می رسد که در سال بین ۳۰۰الی ۴۰۰فقره پرونده طلاق را داشته باشیم .

وی با اشاره به آزادی تمام زندانیان مهریه تا پایان ماه رمضان  گفت: اخیرا ۵ یا ۶ نفری  در این باره به زندان رفتند وبا تدبیری که اتخاذ شد تمام کسانی که به زندان می روند با ارائه  دادخو است تخصیص  ، شرایط  آنها  طی دو یا سه هفته برای  آزادی آ فراهم می شود.

پارسا منش تعداد محکومین مالی این شهرستان در بخش چک و دین  در زندان لاهیجان را  ۱۹ نفر نام برد و ادامه داد:  طی ملاقاتی که دیروزبا قضات زندان لاهیجان داشتیم شرایط  فراهم شد تا سریع دادخواست تقسیطی خود را ارائه دهند و با همکاران قضایی هم صحبت شد که انشا الله بزودی آزاد شوند

رئیس دادگستری آستانه اشرفیه تعداد زندانیا ن وارده این شهرستان را ۱۵۰  نفر نام برد  که از این تعداد ۵۰درصد حکم محکومیت دارند و بقیه نیزبرای آنان  قرارصادر شده است.

پارسا منش عدم سازش بین طرفین درگیر در نزاع ، توهین و ضرب و جرح را از نقاط ضعف این شهرستان برشمرد و ضمن اظهار تاسف از این نکته گفت: متاسفانه یکی از نقاط ضعف این شهرستان ، نقطه سازش است و ما یکی از آخرین شهرستان های  استان هستیم و این ضعفی هم  برای حوزه قضایی و هم شهرستان ما است.

رئیس  دادگستری میزان آمار سازش در این شهرستان را ۱۵ درصد نام برد و اظهار داشت : بعضی از شهرهای مجاور مانند سیاهکل که خودم در آنجا بودم آمار سازش این شهرستان  بالای ۵۰ درصد بوده است و عمده دلیلش  احساس می کنم که ما نتوانستیم بستر مناسبی برای ایجاد صلح و سازش در این شهرستان فراهم کنیم .

وی از تدابیر جدید در انتخاب اعضای شورای حل و اختلاف این شهرستان خبرداد و ضمن اظهار امیدواری از برنامه ها و تدابیر اتخاذ شده گفت : با چند نفر از دلسوزان شهرستان که آشنایی قبلی داشتم  صحبت شد  بزودی ما یک تغییر اساسی در باره اعضای شورای حل و اختلاف  خواهیم داشت که این باعث خواهد شد که قطعا آمار سازش ما بالا برود زیراواقعا به نظر من دور از شأن مردم این شهرستان است  که از لحاظ آماری در سازش جز رتبه های آخر استان باشیم .

وی خواستار همکاری رسانه ها و افراد حقوقی برای آگاهی بخشی به جامعه از طریق فضای مجازی برای پیشگیری از وقوع جرم شد و افزود : به عنوان ریاست شورای پیشگیری از جرم در تلاش هستیم هرهفته یک پیام پیشگیری و حقوقی  را از طریق کانال های مجازی شهرستان منتشر کنیم تا به پیشگیری از جرم کمک کند و بعضی از جرایم که در شهرستان شایع بیشتری دارد روی آنان تکیه بیشتری انجام دهیم .

وی ضمن آمادگی دادگستری برای نشست جلسات آموزشی با همکاری قضات دادگستری برای پیشگیری از جرم  گفت: اگر بستر لازم فراهم شود ما این آمادگی را داریم که جلسات آموزشی گذاشته شود وبا همکاری فرماندهی نیروی انتظامی طی نشستی با دهیاران و روسای شوراهای اسلامی  چنین نشست هایی که برای جلوگیری از وقوع جرم می تواند موثر باشد برگزار خواهیم کرد.

وی رتبه سوم آماری این شهرستان در ضرب و جرح عمدی را مناسب این شهرستان ندانست و گفت: شهرستان  آستانه اشرفیه از لحاظ آماری در بخش نزاع  ، بعد از نگه داری موادمخدر و توهین  بیشترین بسامد  آماری را دارد و از لحاظ آماری که بیشتر موارد جزیی و قابل حل است در شأن مردم مذهبی شهرستان نیست.

وی در خصوص قانون جدید صدور چک گفت:  با توجه به سختگیری های بیشتر بانک ها در صدور چک  و موارد توابع آن ادامه داد:  اگر چه از لحاظ حقوقی  مراحل رسیدگی به چک همان مراحل  قبلی قضائی  به قوت خود باقی است ولی پرونده های مربوط به چک  خارج از تشریفات رسیدگی و در سریعترین زمان بررسی شود .

وی در خصوص حقوق شهروندی و حفظ بیت المال گفت: یکی از دغدغه های رئیس قوه قضائیه حفظ حقوق شهروندی است  که در بیانات خود در هفته قوه قضائیه بر حقوق شهروندی و تسریع بر رسیدگی به پرونده ها تاکید داشتند و از آن جائی که متولی حفظ حقوق شهروندی بر اسا س قانون به قوه قضائیه  واگذار شده است درب اینجانب به چز موارد قضایی ،  در خدمت مردم باز است  ومردم می توانند  از طریق مدعی العموم نیز ارتباط داشته باشند.

پارسا منش یک توصیه جدی نیز به مردم داشت و آن اینکه به قانون توجه بیشتری داشته باشند و در بحث  مسائل امور مالی و معاملات خود  با کسانی که مطلع آشنا هستند مشورت کنند.

وی  اغلب پرونده های مالی را  ناشی از عدم  اشرافیت مردم روی مسائل حقوقی نام برد و گفت:    وقتی  مردم در معاملات فریب می خورند و مشکلات برای آنان ایجاد می شود آنگاه  به محاکم قضائی رجوع می کنند که این موارد یکی از دلایل افزایش آمار پرونده های ما در دادگستری است

رئیس دادگستری به بحث معاضدت حقوقی رایگان  برای مردم در این شهرستان خبردادو اظهار امیدواری کرد با ایجاد یک خط ثابت نیز مردم بتوانند  از وکلای دادگستری که هر روز در دادگستری این شهرستان یک نفر حضور دارند مشورت های حقوقی قبل از معاملات  و مسائل مالی دریافت دارند.

گفتنی است  صبح امروز فرماندار ، شهردار  ، رئیس شورای شهر ، ریاست اداره اطلاعات آستانه اشرفیه  برای تبریک هفته قوه قضائیه در دفتر ریاست دادگستری حضور یافتند و از تلاش های دستگاه قضائی شهرستان در ایجاد امنیت  تقدیر و تشکر کردند.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است