یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
1 آگوست 2020 ، ساعت 20:52 494 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :62239

نقدی بر دو انتخابات هیئت رئیسه متفاوت شورای اسلامی شهرهای آستانه و کیاشهر

سرویس یاد داشت جلال شرق ، روز  نهم مرداد ماه برای  انتخابات هیئت رئیسه  شورای اسلامی شهرهای آستانه و کیاشهر  طی نامه ای از سوی فرمانداری  برای برگزاری جلسه فوق العاده به شوراهای اسلامی این دو شهر  ابلاغ شد  که در وهله نخست  انتخابات شهر کیاشهر در سکوت خبری رسانه ها و با رایزنی پشت پرده  و توافق سه نفر از ۵ نفر عضو شورا بپایان رسید که  خارج از شیوه برگزاری  در تقسیم غنایم کمیسیون ها در بین سه عضو مطالبی را بیان خواهیم کرد

اما انتخابات هیئت رئیسه شورای اسلامی  آستانه اشرفیه  که با کنارگیری دو عضو قبلی و آمدن دو عضو جدید همراه بود دارای نکات به ظاهرمبهمی  است که به فرجام خود نرسید

بر اساس رای ۵ عضو شورا به دوره باقی مانده ریاست شورا به سید عباس نور حسینی اخرین عضو ورود به شورا  ، وی بر اساس درخواست فرماندار  اعضای شورا  را به جلسه ساعت ۱۵ روز نهم  مرداد برای تشکیل هیئت رئیسه  دعوت می کند  ولی ایشان و آقای یوسف دوست جلالی  طی نامه ای که  در ساعت ۱۳ همان روز در دفتر شورا ثبت می کنند خواستار تعویق این جلسه  به بهانه حضور در دعای عرفه  می شوند  اینجا ببینید

اگر چه بازیگردانی پشت صحنه درعدم برگزاری این جلسه  بیشتر به سمت یوسف دوست جلالی نشانه رفته است ولی با این حساب که این عزیزان با حضور در دعای عرفه ، فیض معنوی برده باشند وبعد از دعای عرفه  بیشتر به فکر معنویت و مردم باشند  حتی در نامه  ابلاغیه فرمانداری مبنی بر تشکیل جلسه در روز شنبه ( امروز ) برای انتخاب هیئت رئیسه در ساعت ۱۵ ، عدم حضور رئیس شورای موقت  باعث شد که این نشست در دستور کار قرار نگیرد و با توجه به صحبت های اعضای شورا برگزاری  نشست شورا را موکول به موافقت دیگر عضو شورا یعنی یوسف دوست جلالی ذکرکرده است.

سوال اول اینکه آیا عضو هفتم شورا که در مجموعه ائتلاف اول بوده است در واقع وام دار مردم شهرش است یا وام دار یک عضو دیگر ؟ دوم اینکه اگر در عدم برگزاری نشست اول به دعای عرفه یا به قول یک عزیزی « تعرفه » نرسیدید  ، بهانه دوم شما از عدم برگزاری جلسه دوم چیست ؟

فرض دوم  اینکه شما به عنوان رئیس شورا  و عدم ابلاغ برگزاری هیئت رئیسه شورا نمی توانید خود را از دایره شرح وظایف ریاست شورا خارج کنید و شورای شهر نیازمند همدلی و همزبانی در پیشرفت امور در سال پایانی است که نیازمند وحدت بین همه اعضای شورا است  اگر چه بازی های آغاز دوره پنجم در انتخاب سلیمانی  و بعد از چند ماه  استیضاح وی  در ذهن شهروندان ما از سوی دو عضو شورای ائتلاف هنوز ماندگار است که جا دارد برای منافع جناحی ،  شهر را فدای این بازی ها نگردانید.

بازیگردانی سه عضو شورای کیاشهر در تقسیم کمیسیون ها

اما انتخابات کیاشهر نیز با اینکه برگزارشد ولی بدون حاشیه نبوده است ، علی قهرمانی که برای سومین سال پیاپی رئیس شورا شد ، انتخاب وی در  این دوره  برای ناظران سیاسی و اجتماعی جای قابل تامل داشت  و به حاشیه بردن دو  عضو شورا به نام حاتم پور باقری و محمد شاخصی  از همه ی کمیسیون ها  که کنار گذاشته شده اند می تواند درد سر این شهر زخم دیده شود.

و این دوعضو  با حضور در جلسات شورا ، عملا نظرات و رای  آنان  هیچ تاثیری بر مصوبه شورا و کمیسیون ها ندارد وهمین موضوع می تواند چالش هایی را برای شورایی که شهرداری جدید انتخاب کرده است در بر داشته باشد  و ظاهرا شروع شده است  و اگر بازیگردانان اصلی شورای کیاشهر می خواهند توفیقاتی از سوی شهردار به وجود می آید به نام خود ثبت کنند باید اول در درون خانه شورا ، مدیریت و صدا واحدی حاصل آید و  اگر حاشیه های شورا  باعث عدم توفیق در پروژه های شهری شود  جوابگو ی مردم چه کسی خواهد بود که البته سرو صدای آن از اکنون شنیده می شود.

در توافقات انجام شده  درهیئت رئیسه ، علی قهرمانی ، طاهره اجتماعی و میثم سلسله ، به ترتیب  اولی رئیس ، دومی نایب رئیس و سومی خزانه دار و منشی می شوند البته به شکل قابل تعریف شده ای نیز در برگه های رای کمیسیون ها تقسیم می شود  بدین صورت که   ۱۹ کاغذ مهر شده برای هر نفر از اعضا داده می شود که در هر کاغذ هر عضو می بایستی ریاست شورا. نایب رییس شورا. منشی شورا. خزانه دار. سخنگو . کمیسیون فرهنگی. کمیسون عمران. ماده ۱۰۰‌ و کمیسیون تجدیدنظر. ماده ۷۷ و نماینده فضای سبز. کمیسون معاملات. نماینده شورا شهرستان و…… را قید می کردند خارج از اینکه داوطلبین برای مسئولیت ها حتی چه کسی ریاست شورا  یا کمیسیون ها باشد مشخص نبوده و رای ها فوق العاده محرمانه و مخفی بود که در پایان رای گیری برای ریاست و کمیسیون ها برای خانم  طاهره اجتماعی ۷ مسئولیت در کمیسیون ومیثم سلسله ۶ مسئولیت و علی قهرمانی ۴ مسئولیت بین آنان تقسیم شد و به آقای محمد شاخصی به عنوان سخنگو و خالی نبودن عریضه وکمیسیون ماده ۷۷ داده شد . که آن هم محلی از اعراب در شورای اسلامی شهر کیاشهر ندارد.

حال با توجه به قانون تشکیل جلسات شورای اسلامی که با ۴ نفر رسمیت می یابد و عملا نیازی به نفر پنجم نیست آیا طراحان تقسیم کمیسیون ها و هیئت رئیسه  با توجه به پایانی سال  ، بهتر نبود در ایجاد همدلی و وفاق  با دیگر منتخب شهروندان کیاشهر مسیر وحدت و یکدلی را طی می کردند و بذر نفاق را با این نوع نگرش در بر دوش کشیدن همه کمیسیونها  به نام خود و ذینفع بودن منابع مالی  در نشست کمیسیون ها  حداقل انصاف را در نظر می گرفتند

اگر چه نویسنده این تحلیل در صدد القا یا توصیه و یا تعرفه شخصی نیست ولی از همه اعضای شورا باید در بهره مندی از توانمندی آنان استفاده کرد و این  حداقل خواسته شهروندان کیاشهر است  زیرا همه اعضا ، نمایندگان منتخب مردم کیاشهر در یک دو.ره چهار ساله هستند و مردم ناظر بر بازی های سیاسی اند ، و دیر یا زود این زمان و دوره  نیز خواهد گذشت  و قضاوت با مردمی است که ولی نعمت همه ماهستند واگر تنش های پیش روی شورا و شهرداری بار دیگر گریبانگیر مردم این شهر شود ، درد زخم ندانم کاری مدیریت شهری شورای اسلامی شهرکیاشهر  است که هنوز مردم کیاشهر بر جسم و روح خود دارند .

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است