دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
آخرین اخبار
9 می 2018 ، ساعت 18:32 441 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :40311
کتابخوان های ایرانی درباره برجام می گویند

ترامپ تاریخ را با دقت بخواند

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، امسال همزمان شد با خروج آمریکایی ها از برجام، رویدادی که در تاریخ ثبت خواهد شد، اما فرصتی هم دست داد تا در این روز کتابخوانان ایرانی نیز نظرات جالبی را در این خصوص با خبرنگار ایرنا درمیان بگذارند.

به گزارش جلال شرق ، موضوع خروج آمریکا از برجام از جمله محورهای مهم صفحات روزنامه ها و رسانه های مجازی شده و واکنش های متعدد مسوولان کشور را نیز به همراه داشته است، اما در این بین نظرات شهروندانی که در پی علم و ادب و اندیشه هستند نیز شنیدنی است.
زهرا عطرفروش ۳۰ ساله ،دانشجوی رشته تاریخ ، در محل برگزاری سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران ، به خبرنگار ایرنا گفت: اینکه خروج آمریکا از برجام چه میزان تاثیرگذاری می تواند داشته باشد، یک طرف مساله است، اما اینکه برخی ها خوشحال از بهم خوردن آن هستند، موضوع دیگری است که این کمی آزار دهنده است.
وی گفت: آنهایی که خوشحالی می کنند همچون اعضای سازمان منافقین ، سلطنت طلب ها و غیره دلیل اصلی شادمانی شان دشمنی با مردم ایران است.
عطرفروش افزود: متاسفام از اینکه برخی وطن فروشی را با افتخار در بوق و کرنا می دمند و با مشکلات مردم ایران خوشحال می شوند.
همچنین علی اصغر عاطفی ۴۵ ساله و کارمند آموزش و پرورش نیز در همین زمینه اظهار داشت: معتقدم ‎این میزان همسویی با ‫ایران‬ آن هم علیه آمریکا، از جانب قدرت‌های جهانی و دولت‌های غرب و افکار عمومی در تاریخ کشور بی سابقه است.
وی خاطرنشان می کند: دولت های یازدهم و دوازدهم با شعار بازآفرینی اعتماد جهانی مستقر شد و جریانات کنونی نشان می دهد که دولت دکتر روحانی توانسته به بخشی از اهداف مهمش دست یابد.
عاطفی ادامه می دهد: معتقدم باید رییس جمهوری و کابینه وی از این سرمایه عظیم سیاسی که شکل گرفته به بهترین شکل ممکن استفاده کند.
وی تصریح کرد: هم کنون فرصتی مغتنم برای متخصصان حقوق بین‌الملل در دولت فراهم شده تا با طرح شکایت حقوقی در دادگاه‌های اروپا و امریکا ، غرامت خروج ترامپ از برجام را درخواست کنند.
همچنین نادر پیمان طلب ۲۰ ساله دارای شغل آزاد نیز به ایرنا اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام آنقدرها هم مهم نیست، چرا که بود و نبود آمریکا دراین توافق تاکنون هم تاثیری نداشته است.
وی گفت: آمریکا زمانی هم که در برجام بود هم عملا کاری نمی کرد و فقط منت حضورش روی سر برجام بود.
پیمان طلب افزود: این جو رسانه ای و تبلیغاتی پس از چند روز فروکش می کند و ایرانیان باز هم بر اساس روال سال های گذشته به زندگی خود ادامه خواهند داد.
مریم ترسایی ۳۹ ساله و کارمند سازمان میراث فرهنگی نیز در همین زمینه به ایرنا گفت: این هم بگذشت و اقدام ترامپ باردیگر بی اعتمادی به آمریکایی را در یاد همه ایرانیان زنده کرد.
وی افزود: اما این نکته مثبت را هم ببینید که این اندازه حمایت دولت ها و افکار عمومی جهان از ایران در مقابل آمریکا در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است و برای اولین بار آمریکا را در جهان منزوی می بینیم.
ترسایی خاطرنشان کرد: ‎معتقدم دولت با خردورزی در این مورد گام بر می دارد و خروج ترامپ از برجام اتفاق مهمی نیست.
درهمین حال ، در شرایطی که برخی رسانه های منطقه ای و بین المللی تلاش کردند، با هدف تضعیف روحیه ملت ایران ، موضوع خروج ترامپ از برجام را مهم جلوه دهند، اما بسیاری از شهروندانی که در نمایشگاه کتاب با آنان صحبت کردیم ، کاملا با آرامش و حتی در مواردی با بی تفاوتی با این موضوع روبه رو شدند.
حسین روشن ، از شهروندان تهرانی به خبرنگار ما گفت، مطمئن باشید مردم کشورم بابت خروج ترامپ نگرانی ندارند.
او بعد از نگاهی به میز یکی از غرفه های کتب تاریخی، گفت، ایران دارای تاریخی کهن و فرهنگی به درازنای تاریخ است و فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است، و ما به ترامپ توصیه می کنیم که حتما تاریخ را بخواند./ ایرنا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است