پنج شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
31 مارس 2018 ، ساعت 18:38 932 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :39230
کاظمی:

تصمیم فیلتر تلگرام در سال جدید گرفته نشده است/ نمی‌توان مردم را به استفاده از پیام‌رسان داخلی مجبور کرد

 عضو ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه می‌گوید اگر تصمیم نهایی در خصوص فیلتر تلگرام گرفته شده باشد، پس از ناآرامی‌های دی ماه و مربوط به بهمن و اسفند سال گذشته است؛ نه در سال جدید.

به گزارش جلال شرق ، محمد کاظمی  با اشاره به زمزمه‌های مطرح شده درباره فیلتر تلگرام تا پایان فروردین ماه گفت: در جلسات کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تصمیمی برفیلتر تلگرام گرفته نشده است؛ احتمالا تصمیم مورد اشاره در شورای عالی فضای مجازی گرفته شده است، ضمن اینکه خبر موثقی دراین خصوص به این کمیته ارسال نشده است؛ البته اخبار درخصوص فیلترینگ تلگرام موضوعیت داشته و این مسئله طی چند ماه گذشته بارها مطرح شده است.

فیلتر تلگرام اصلا بعید نیست

نماینده مردم ملایر درمجلس شورای اسلامی درباره اینکه تصمیم فیلتر تلگرام چه زمانی گرفته شده است، توضیح داد: در ماه‌های بهمن و اسفند مطالبی درخصوص تصمیم مقامات عالی درباره فیلتر تلگرام شنیده می‌شد و اگر تصمیم نهایی در این باره گرفته شده باشد، پس از ناآرامی‌های دی ماه و مربوط به بهمن و اسفند سال گذشته است؛ نه در سال جدید.

معطل نگه داشتن اجرای تصمیم به دلیل شروع سال

عضو ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه،معطل نگه داشتن اجرای این تصمیم را به دلیل شروع سال جدید دانست و افزود: فیلتر تلگرام اصلا بعید نبوده و کاملا محتمل است.

فیلتر تلگرام به صلاح نیست

کاظمی پور با بیان اینکه موافق فیلترینگ تلگرام نیستم، افزود: البته از تصمیمات مسئولان دراین خصوص اطلاعی ندارم، اما به نظر فیلتر تلگرام نمی تواند عامل موثری درکاهش برخی مشکلات باشد؛ هرچند که باید برفعالیت این شبکه کنترل هایی صورت گیرد؛ اما نباید این امکانات و فضا را از مردم دریغ کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری ازطریق تلگرام ارتزاق و معیشت می کنند، تصریح کرد: در شرایط سخت اقتصادی فعلی، فیلتر تلگرام به صلاح نیست.

با فشار، محرومیت و ممنوعیت نمی‌توان کاری را انجام داد

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: هیچ زمانی نمی توان مردم را برای انجام کاری ازجمله استفاده از پیام رسان های داخلی مجبور کرد؛ کما اینکه درجلوگیری از استفاده ماهواره هیچ موفقیتی علی رغم وجود قانون و مجازات ها حاصل نشد، بنابراین مردم را باید برای استفاده از امکانات داخلی قانع کرد زیرا با فشار، محرومیت و ممنوعیت نمی توان کاری را انجام داد./

عضو فراکسیون امید مجلس سیاست فیلترینگ تلگرام را شکست خورده دانست و گفت: در گزارش دبیر شورای فضای مجازی به نمایندگان در جلسه غیرعلنی مجلس حرفی از فیلترینگ تلگرام نبود.
محمود صادقی

محمود صادقی ، در خصوص طرح برخی اخبار مبنی بر فیلترینگ تلگرام تا پایان فروردین ماه سال جاری، گفت: در آخرین جلسه غیرعلنی مجلس در سال ۹۶ دبیر شورای عالی فضای مجازی گزارش جامعی را به طورکلی از فضای مجازی، سیرتحولات و پیشرفت های گذشته و چشم انداز آینده این حوزه به نمایندگان ارایه داد و خوشبختانه این گزارش قابل قبول بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: در این جلسه ابتدا تصور می شد که دبیر شورای عالی فضای مجازی به دنبال طرح ضرورت فیلترینگ تلگرام است، این درحالی است که ازمباحث مطرح شده این نتیجه حاصل شد که راه حل مواجهه با برخی چالش های فضای مجازی اساسا چنین رویکردی نیست؛ بنابراین رویکرد فیلترینگ تلگرام به نوعی مخرب است؛ زیرا فضای مجازی دارای فرصت ها و چالش هایی است.

وی تاکید کرد: افرادی که می توانند با استفاده از فرصت های موجود از فضای مجازی به نحو هوشمندانه استفاده کنند می توانند تا حد زیادی بر چالش های این فصا نیز غلبه کنند، اینکه رویکرد انفعالی داشته و با مسدود کردن فضا بخواهیم برخی چالش ها را حل کنیم، روشی کاملا شکست خورده است؛ دردهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ نیز چنین دیدگاه هایی دراستفاده از کامپیوتر، اینترنت و ویدئو وجود داشت، اما مشخص شد که اقدامات سختگیرانه درخصوص استفاده ا ز این امکانات تنها نتیجه معکوس دارد.

صادقی با بیان اینکه فضای مجازی دارای چالش هایی است، گفت: راه غلبه بر چالش های فضای مجازی فیلترینگ نیست، ضمن اینکه بسیاری از مسئولان کشور حداکثر استفاده را از مجازی فضای داشته و در زمانی که حتی دید منفی نسبت به اینترنت داشتند، صدا و سیما جزء اولین سازمان های استفاده کننده از آن بود؛ بنابراین مردم زمانی که به استفاده حداکثری مسئولان از فضای مجازی نگاه کرده و از طرف دیگر خبرهای فیلترینگ مطرح می شود، قطعا دچار نوعی تعارض درسیاستگذاری ها شده و در ذهنیت مردم نسبت به صداقت مسئولان تردید ایجاد می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه ایرادها و اشکالاتی نسبت به تلگرام وارد است، گفت: دربرخی مقاطع از جمله اعتراضات سال گذشته مردم یکی از کانال های تلگرامی خشونت را رواج می داد که با  سیاست های اعلام شده این کانال مغایرت داشت؛ بنابراین این کانال مسدود شد هرچند که کانال مورد نظر با نام دیگری فعالیت می کند، بنابراین مسئولان باید شبکه تلگرام را وادار به اجرای سیاست های کشورمان کند.

وی ادامه داد: ترغیب افراد به استفاده از شبکه سروش رویکرد قابل قبولی نیست؛ این شبکه زیرساخت لازم را نداشته و اعتماد لازم برای استفاده از این شبکه ها صورت نگرفته است، زمان ثبت نام در شبکه سروش  از فرد اجازه دسترسی به اطلاعات و داده های فرد گرفته می شود، بنابراین این شبکه نمی تواند اعتماد مخاطب را   جلب کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: با فیلترینگ تلگرام مردم از فیلترشکن ها استفاده می کنند، بنابراین فیلترینگ تلگرام راه حل درستی نبوده و این سیاست ها محکوم به شکست است./

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است سروش و سایر شبکه های مجازی به موازات رسانه ملی در حال فعالیت هستند و افزایش مصنوعی و حبابی مخاطبان با اهرم بستن فضای رقابت، خدمتی به شهروند ایرانی بشمار نمی‌رود.

۱

علیرضا رحیمی

علی رضا رحیمی امروز شنبه ( ۱۱ فروردین) در یادداشتی صحفه شخصی خود نوشت: فیلترینگ تلگرام با هدف تامین فضای بیشتر و  ایجاد انحصار برای شبکه های اجتماعی ایرانی با ابزار اخراج و فیلترینگ سایر شبکه ها  خارج از قواعد رقابت سالم است. متن این یادداشت به شرح ذیل است:

خبر فیلتر شدن تلگرام تا پایان ماه جاری از سوی مرجع مسئولی بیان نشده و بیش از اینکه بار خبری داشته باشد تاثیر آشفته سازی روانی و ایجاد نگرانی در بین مردم داشته است.

فیلترینگ تلگرام با هدف تامین فضای بیشتر و  ایجاد انحصار برای شبکه های اجتماعی ایرانی با ابزار اخراج و فیلترینگ سایر شبکه ها از جمله تلگرام خارج از قواعد رقابت سالم بوده و صرفا به بی اعتمادی بخش قابل توجهی از مردم منجر می شود.

رویکرد تصمیم سازان در حوزه های مختلف نباید بگونه ای شود که مردم احساس ناامنی و بی اعتمادی داشته باشند. دستگاههای مسئول، قیم مردم نیستند و نباید بعضی تصمیمات منجر به هجوم بیشتر مردم به شبکه ها و پیام رسانهای خارجی شود.

بنظر میرسد پس از حوادث دیماه ۹۶ حساسیت سیاسی و امنیتی نسبت به تلگرام بیش از حد واقعی آن بزرگنمایی شده است.

در شرایطی که تلگرام به یک ضرورت در مناسبات اجتماعی مردم از همه تفکرات و سلائق فکری تبدیل شده است اخبار ضد و نقیض از مراجع غیر مسئول و سکوت مراجع مسئول بازی کردن با روان مردم و تضعیف اعتماد عمومی است.

نباید تحلیلهای داخلی برخی جلسات را بعنوان تصمیم مراجع مسئول به جامعه منعکس کرد و موجب بهم ریختگی ساختار روانی جامعه شد.

سروش و سایر شبکه های مجازی به موازات رسانه ملی بی وقفه و محدودیت در حال فعالیت هستند و افزایش مصنوعی و حبابی مخاطبان با اهرم بستن فضای رقابت، خدمتی به شهروند ایرانی بشمار نمی‌رود.

  اعتماد مهمترین رکن تصمیم گیری برای شهروندان برای استفاده از شبکه های ایرانی است. بجای ایجاد انحصار بلاوجه برای شبکه های داخلی باید تقویت اعتماد مردم و شهروندان اولویت اول در مراجع تصمیم گیر باشد.

در رقابت تلگرام و سروش مهمترین عامل تعیین کننده در موفقیت آنها استقبال مخاطبان و مردم است نه انحصار و فیلترینگ و اخراج یکی بنفع دیگری.

پیام رسان‌های داخلی جایگزین مناسبی در صورت فیلتر تلگرام نیستند/ ایجاد محدودیت‌های نامتعارف اشتباه است
نایب رییس مجلس با انتقال از سیاست‌ فیلترینگ و محدودسازی فضای مجازی، تصریح کرد: وقتی مردم به سمت پیام رسان‌های داخلی نمی‌آیند این نشان می‌دهد که مشکل از خود ماست.
بازدید مسعود پزشکیان از خبرگزاری فارس به مناسبت روز خبرنگار

 مسعود پزشکیان  با بیان اینکه در مواجهه با فضای مجازی باید قوانین کشور به نحوی اصلاح شود که در عین اینکه بستر امنی برای کاربران مهیا شود از صدمات و خطرات فضای مجازی جلوگیری شود، گفت: واقعیت این است که امروز زندگی بشر به این فضا گره خورده است و ما باید با واقعیت کنار بیاییم؛ امروز دیگر نمی‌توان این فضا را به روی مردم بست.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این نکته که در آینده بسیاری از مشاغل از طریق فضای مجازی ایجاد خواهد شد، افزود: در دنیای امروز بزرگترین سرمایه‌ها در اختیار برندها و شرکت‌هایی مثل گوگل و اپل است بدون اینکه زمین، کارخانه یا خرید و فروشی ملموسی در این شرکت‌ها صورت بگیرد؛ در نتیجه شناخت این وضعیت امروز در کشور بیش از هرچیز دیگری برای ما اهمیت دارد.

نباید ترسی از رسانه‌ و پیام رسان و فضای مجازی داشته باشیم

وی اظهار کرد: قانون‌گذاران، سیاست‌گذاران و فرهنگ شناسان باید این پدیده را به خوبی شناسایی و رصد کنند و چنانچه ما این فضا را نبینیم و برای ورود به آن برنامه نداشته باشیم، قطعا خودمان دیده نخواهیم شد.

پزشکیان با اشتباه خواندن استفاده از ابزارهایی همچون فیلترینگ و ایجاد محدودیت‌های نامتعارف در فضای مجازی، افزود: وقتی این فضا بسته و فیلتر شود چگونه می‌خواهیم پیام روشن، مثبت و حق طلبانه خودمان را منتقل کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز ادعای ما در دنیا این است که حرف حق و درست را می‌زنیم، ادامه داد: اگر حق با ماست نباید از چیزی بترسیم و به جای انکار پدیده‌ها باید رویکرد تهاجمی و رو به جلو پیام و حرفمان را منتقل کنیم و نباید ترسی از رسانه‌ و پیام رسان و فضای مجازی داشته باشیم.

وقتی مردم به سمت پیام رسان‌های داخلی نمی‌آیند؛ یعنی مشکل از خود ماست

وی با تأکید بر اینکه برای دیده شدن و انتقال پیام نیاز به رسانه داریم، یادآور شد: وقتی دیوارکشی کنیم و درها را برای تبادل اطلاعات ببندیم، فقط سخن و حرفمان را خودمان را می‌شنویم و تأیید می‌کنیم.

پزشکیان در پاسخ به این سئوال که آیا با فیلتر تلگرام پیام رسان‌های داخلی می‎توانند جایگزین مناسبی باشند یا خیر، گفت: خیر به هیچ وجه؛ ما باید خودمان را خیلی ارتقا دهیم و خیلی اعتمادسازی کنیم تا توان رقابت در این فضا را داشته باشیم و توانایی عرضه کردن محصولاتمان در این زمینه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: وقتی مردم به سمت پیام رسان‌های داخلی نمی‌آیند این نشان می‌دهد که مشکل از خود ماست؛ هیچگاه با حرف نمی‌توان اعتمادآفرینی کرد و باید در عمل این اعتماد عمومی ایجاد شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امروز دیگر وقت سخن گفتن‌ نیست بلکه زمان عمل کردن است و اگر ما نمی‌توانیم در این مسیر گام برداریم، مقصر هستیم. امروز حرف زدن خیلی سخت‌تر از اوایل انقلاب است چراکه در اوایل انقلاب می‌توانستیم محکم بگوییم فلان کار را خواهیم کرد ولی امروز باید حرفی که می‌زنیم را انجام دهیم چراکه فرصت به اندازه کافی در اختیار ما قرار داشته است./

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است