یکشنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۲:۳۰ 131 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :43736

توسعه صنعت آبزی‌پروری در گیلان به تسهیلات ارزان‌قیمت نیاز دارد

مدیرکل شیلات گیلان‌ گفت :‌ ‌برای ایجاد رشد و توسعه صنعت آبزی‌پروری در گیلان،‌ باید تسهیلات ارزان قیمت به فعالان این حوزه پرداخت شود.

به گزارش جلال شرق ؛ اسحاق شعبانی اظهار داشت:‌ فعالان و تولیدکنندگان صنعت آبزی‌پروری در استان گیلان برای توسعه واحدهای خود و افزایش بهره‌وری راندمان به حمایت‌های دولتی نیازمند هستند که پرداخت تسهیلات ارزان قیمت یکی از این حمایت‌ها است.

مدیرکل شیلات گیلان عنوان کرد:‌ ویژگی‌های محیطی و جغرافیایی گیلان،‌ به ویژه در حوزه دریا برای ایجاد پروژه‌های پرورش ماهی بسیار مناسب است اما فعالان این حوزه چه در بخش پرورش ماهیان گرم آبی و چه در بخش پرورش ماهیان سرد آبی نیازمند دریافت تسهیلات کمکی هستند.

شعبانی لزوم توجه به صنعت آبزی‌پروری را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت:‌ حمایت‌های مالی و تسهیلاتی از تولیدکنندگان و آبزی‌پروران،‌ علاوه بر توسعه همه جانبه این بخش به استقرار تجهیزات روز، تکنولوژی‌های جدید ‌و استفاده از روش‌های نوین جهت تولید انواع آبزیان می‌انجامد.

وی پرورش ماهی در قفس و یا ایجاد استخرهای گالوانیزه برای تولید ماهیان گرم‌ آبی در گیلان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت:‌ با حمایت‌ها و توصیه‌های شیلات گیلان،‌ روند توسعه و ایجاد این‌گونه سازه‌ها در استان سرعت نسبتاً خوبی گرفته و از پیشرفت مطلوبی برخوردار است.

مدیرکل شیلات گیلان به تولید ماهیان سرد آبی و چالش‌های محدودکننده‌ای که در این صنعت وجود دارد اشاره کرد و افزود:‌ قیمت بسیار گزاف نهاده‌های خوراکی به علت نوسانات بسیار شدید ارزی و تحریم‌های اقتصادی و عدم اعطای تسهیلات با سود مناسب از جمله مشکلات فعالان این حوزه است.

شعبانی تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و شعار حمایت از کالای ایرانی را در گرو حل معضلات حوزه تولید دانست و تصریح کرد:‌ امیدواریم در سالی که به این نام مزین شده است بتوانیم در جهت شناخت موانع و کمک به تولیدکنندگان و آبزی‌پروران استان گیلان قدمی مثبت و تأثیرگذار برداریم.

مدیرکل شیلات گیلان افزایش راندمان تولید در بخش ماهیان سردآبی را به توسعه و تجهیز مراکز تولیدی وابسته دانست‌ و گفت: با در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان قیمت علاوه بر ورود تکنولوژی‌های جدید شاهد افزایش تولید ۳۰ تا ۴۰ درصدی ماهیان سرد آبی در گیلان خواهیم بود.

‌وی وجود محدود کننده‌ای نظیر شرایط و ویژگی‌های جغرافیایی برای تولید ماهیان سرد آبی در گیلان را مورد تأیید قرار داد و بیان داشت:‌ با وجود تمام این محدود کننده‌های داخلی و خارجی،‌ با حمایت از فعالان این بخش می‌توان به افزایش میزان سودآوری این حرفه کمک شایانی کرد.

مدیرکل شیلات گیلان با ابراز اینکه در هفته دولت امسال پروژه‌های آبزی‌پروری زیادی در این استان به بهره‌برداری رسیدند عنوان کرد:‌ این طرح‌های افتتاح شده بیشتر در حوزه پرورش ماهیان سردآبی،‌ ماهیان خاویاری و مقدار کمی هم در بخش تولید انواع ماهیان گرم‌آبی بوده است.

شعبانی با اشاره به اینکه پروژه‌های ذکر شده در شهرستان‌هایی نظیر تالش،‌ صومعه‌سرا،‌ شفت،‌ فومن،‌ رودسر و املش واقع شده‌اند افزود:‌ در تلاشیم با حمایت‌های لازم و برطرف کردن موانع کار،‌ زمینه بهره‌برداری از پروژه‌های پرورش ماهی در قفس سراسر گیلان را تا دهه فجر امسال مهیا کنیم.   /   تسنیم

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است