یکشنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۱ اسفند ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۷:۲۵ 997 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :48069
مدیر کل شیلات گیلان اعلام کرد:

تولید و رها سازی ۲۵۰ میلیون قطعه ماهی از طریق صید ماهیان مولد در سفید رود/لایروبی مصب رودخانه سفید رود در زمان مهاجرت ماهیان انجام نمی گیرد

مدیر کل شیلات گیلان اعلام کرد:  سالانه ۲۵۰ میلیون قطعه ماهی از طریق صید ماهیان مولد در سفید رود، تولید و رها سازی  می شود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، مهندس اسحق شعبانی در حاشیه نشست صید و صیادی در آستانه اشرفیه در گفتگو با جلال شرق گفت: برای باز سازی ذخایر  دریای خزر و پایداری شغل حدود ۴ هزار نفر از  صیادان  ،  از طریق  صید ماهیان مولد  در سفید رود و انتقال آنها به مراکز باز پروری سالانه حدود ۲۵۰ میلیون قطعه بچه ماهی  یک گرمی  تولید و از طریق رودخانه ها  وارد دریا می شوند.

وی مهم ترین فاکتور تکثیر  ماهیان مولد را رودخانه  سفید رود نام برد و خاطر نشان کرد : هیچ رودخانه ای به جز سفید رود  پتانسیل  لازم برای مهاجرت ماهیان  مولد وجود ندارد بنابراین ما  هرساله در رودخانه ها مستقر می شویم تا در یک بازه زمانی ،  ۹۰ در صد ماهیان مولد ما را  از طریق سفید رود  صید و به مراکز تکثیر انتقال دهیم.

شعبانی در خصوص واگذاری صید به شرکت های طرف قرار داد  با شیلات گفت: کار شیلات این است که شرکت ها را به شورای تامین شهرستان  آستانه اشرفیه معرفی تا اعضای شرکت و صلاحیت آنها بررسی  شود و وقتی صلاحیت شرکتی تشخیص داده شد  ،شرکت  ها یی که دارای واجد شرایط هستند به کار گرفته می شوند

مدیر کل شیلات گیلان افزود : هر شرکتی  را که  کمیته صید و صیادی شهرستان آستانه اشرفیه  تصویب  و به ما معرفی کند ما آن شزکت را می پذیریم و امکان صید ماهیان مولد را به آنان واگذار می کنیم.

وی در خصوص لایروبی دهانه سفید با بیان اینکه نیاز است در مصب رودخانه خانه ها لایروبی ها  انجام بگیرد گفت:  لایروبی نباید در زمان مهاجرت ماهی انجام بگیرد  زیرا ماهیان به محیط بسیار حساس هستند و خداوند  به آنان غریزه ای داده است که به هنگام زاد و ولد  باید بستر آنان  نا امن نباشد  .

شعبانی خاطر نشان کرد : وقتی  تغییرات ولایروبی مصب رودخانه در زمان مهاجرت ماهیان انجام بگیرد به طور یقین مهاجرت ماهیان کم خواهد شد. وباید۴ ماه قبل از صید ماهیان  مولد، لایروبی انجام گیرد

وی در پایان بار دیگر تاکید کرد :  اگرچه دهانه سفید رود نیاز به مرمت دارد ولی نه اکنون ، زیرا اگر مصب رودخانه سفید رود دستکاری شود  مهاجرت ماهیان به حداقل خواهد رسید.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است