شنبه, ۹ فروردین ۱۳۹۹
آخرین اخبار
22 سپتامبر 2019 ، ساعت 15:42 487 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :54722

تولید ۱۱۰ تن شلتوک برنج و راتون در آستانه اشرفیه

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه از تولید ۱۱۰ تن شلتوک برنج و راتون توسط شالیکاران منطقه آستانه اشرفیه در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، حمید رضا سلیمانی با اشاره به ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار سطح زیر کشت برنج این شهرستان اظهار کرد: در سال زراعی از ۱۱۰ هزار تن شلتوک  برنج و راتون تولید شده در اراضی این شهرستان ، بیش از ۶۶ تن  برنج سفید تولید شده است.

وی درصد کشت و تولید برنج بومی و پرمحصول این منطقه طی سال زراعی  را به ترتیب ۹۹/۰۱  عنوان و خاطرنشان کرد: در فصل کشاورزی گذشته  ۳/۸۴ درصد از اراضی این شهرستان به صورت مکانیزه و ۷/۱۵ درصد نیز به صورت سنتی کشت شده اند ، ضمن آنکه در  ۳/۹۲ این اراضی برداشت برنج به صورت مکانیزه و در  ۷/۷ درصد نیز برداشت  شلتوک برنج به صورت سنتی انجام شده است.

به گفته  مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه شرایط مساعد جوی موجب شده تا امسال در هر هکتار از اراضی این شهرستان  ۴/۴  تن شلتوک تولید شود  که این میزان در سال گذشته ۴/۲۵ تن بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه در ادامه با اشاره به فعالیت  ۱۱۸ واحد کارخانه برنجکوبی در این شهرستان گفت: تعداد ۱۸ هزار و ۶۲۵ بهره بردار در این شهرستان در زمینه کشت و تولید محصول برنج فعالیت دارند.

سلیمانی ، هاشمی ، علی کاظمی ، حسن سرا ، دم زرد و دم سیاه را به عنوان مهمترین ارقام محصول برنج این شهرستان نام برد و افزود: هر کیلوگرم برنج بومی این شهرستان هم اکنون حدود ۱۸۰ هزار ریال در بازار خرید و فروش می شود.

وی این شهرستان را از کانون های مهم تولید برنج در گیلان دانست و گفت: کیفیت و مرغوبیت بالای برنج محلی این شهرستان با توجه به حاصلخیزی خاک های منطقه که برگرفته از آبرفت های سفید رود است موجب شده تا همواره برنج مرغوب آستانه اشرفیه مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرد .

سلیمانی  حمایت از تولید کنندگان برنج بومی استان گیلان و شهرستان آستانه اشرفیه را ضروری دانست و یاد آورشد: انتظار می رود تا با جلوگیری از ورود بی رویه برنج های خارجی به کشور ، از تولید کنندگان داخلی حمایت شود.

مدیر جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه در پایان افزود: امسال کشت دوم در شش هزار هکتار از اراضی این شهرستان به انجام رسیده است.

استان گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید کننده برنج بعد از استان مازندران را دارد. ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است