چهارشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
آخرین اخبار
8 سپتامبر 2015 ، ساعت 22:32 902 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :2431

جشنواره بومی و محلی در آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود

دومین دوره جشنواره بومی و محلی آستانه‌اشرفیه به‌منظور حفظ و توسعه بازی‌های بومی و محلی در روستای کیسم این شهرستان برگزار می‌شود.
به گزارش جلال شرق ، دبیر ستاد برگزاری دومین جشنواره بومی و محلی کیسم در گفتگویی اظهار داشت: این جشنواره به‌منظور ترویج و توسعه بازی‌های بومی، محلی و همچنین حفظ آداب‌ورسوم محلی این شهرستان برپا می‌شود.
علیرضا رنجکش کیسمی با تأکید بر حفظ آئین‌های بومی و محلی و توسعه آن بین جوانان و نوجوانان اظهار داشت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی نقش تأثیرگذاری در حفظ فرهنگ‌های بومی و محلی اصیل شهرستان و استان گیلان خواهد داشت.
وی یادآور شد: در این جشنواره برخی از بازی‌ها و آداب‌ورسوم بومی و محلی منطقه و استان گیلان به‌صورت نمادین برای علاقه‌مندان به نماش گذاشته می‌شود.

رییس هیئت انجمن‌های ورزشی اداره ورزش و جوانان شهرستان آستانه‌اشرفیه در ادامه گفت: امیدواریم با برگزاری این جشنواره سهمی در جهت حفظ و زنده نگه داشتن آداب‌ورسوم ارزشمند بومی و محلی منطقه داشته باشیم.

رنجکش بابیان اینکه تلاش می‌شود دومین جشنواره بومی و محلی روستای کیسم هرچه بهتر و باشکوه‌تر نسبت به سال گذشته برگزار شود، افزود: نخستین جشنواره بومی و محلی روستای کیسم در خردادماه سال گذشته با استقبال خوب مردم همراه بوده است.

وی ایجاد نشاط بین مردم را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره دانست و خاطرنشان کرد: لافند بازی، کشتی گیله‌مردی، طناب‌کشی، قیش بازی، موسیقی سنتی و محلی، نمایش آئینی و…ازجمله بازی‌ها و برنامه‌های محلی است که در این جشنواره به اجرا درمی‌آید.

دبیر ستاد برگزاری دومین جشنواره بومی و محلی کیسم گفت: برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی توسط هنرمندان شهرستان، برپایی نمایشگاه ماشین‌آلات کشاورزی و محصولات متنوع کشاورزی، پخت نان‌های سنتی و…از دیگر برنامه‌هایی جانبی است که در این جشنواره به اجرا درمی‌آید.

به گفته وی در برگزاری دومین جشنواره بومی و محلی روستای کیسم فرمانداری، بخشداری و شورای اسلامی بخش مرکزی، ادارات میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش، جهاد کشاورزی، هیئت انجمن‌های ورزشی، هیئت همگانی، هیئت انجمن‌های روستایی، بومی و محلی اداره ورزش و جوانان، انجمن قصه و داستان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دهیاری و شورای اسلامی روستای کیسم، شهرداری و شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه مشارکت دارند.

گفتنی است دومین جشنواره بومی، محلی آستانه‌اشرفیه روز جمعه ۲۰/۶/۹۴ ساعت ۱۶ عصر در محل زمین ورزشی روستای کیسم این شهرستان برگزار می‌شود.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است