پنج شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
26 مارس 2018 ، ساعت 19:54 1,913 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :39096

حفظ امنیت سرمایه گذاری؛ رویکرد دستگاه قضا

رئیس قوه قضائیه: این دستگاه ضمن برخورد با مفاسد و شیوه‌های غلط انباشت سرمایه برای امنیت سرمایه​گذاری تلاش می‌کند.

به گزارش جلال شرق ، آیت الله آملی لاریجانی در نخستین جلسه مسئولان عالی قضایی در سال ۹۷ ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو به همه مردم و کارکنان و مسئولان دستگاه قضایی، میلاد مسعود حضرت ابوالائمه امیرالمومنین (ع) و حضرت جواد الائمه (ع) را نیز پیشاپیش تبریک گفت و تصریح کرد: امیدواریم سال ۹۷ که آغاز آن مقارن با ماه مبارک رجب شده است، سال توفیق، سداد، بهروزی و سعادت برای آحاد ملت باشد و برای رفع مشکلات و چالش‌های موجود در کشور خصوصا در امر معیشت و اقتصاد، گام‌های خوبی برداشته شود.

ماه رجب از حیث دعا و استجابت از مواقع خاص است
رئیس قوه قضائیه با اشاره به ویژگی‌های ماه رجب و توصیه‌های فراوان در روایات مبنی بر بهره مندی از فیوضات این ماه عزیز و توصیه بزرگان اهل معنا، اظهار کرد: یکی از نعمات الهی برای انسان، زمان‌های خاصی است که در بردارنده نفحات خاص الهی است و برای رفتن به سوی این نفحات و تحصیل عنایت الهی، باید استعداد لازم را ایجاد کرد؛ لذا قبل از فرارسیدن این ایام خاص، انسان باید با تذکر و توجه، خود را آماده بهره مندی از برکات آن کند.
آیت الله آملی لاریجانی، ماه رجب خصوصا ایام میانی این ماه را از حیث دعا، استجابت و توصیه به دعا از مواقع خاص دانست و خاطرنشان کرد: از مهمات مراقبت در ماه مبارک رجب، توجه به مضمون روایتی بسیار عمیق از پیامبر (ص) است که بزرگان اهل معنا فرموده اند انسان در تمام این ماه باید به مضمون این روایت توجه داشته باشد. در این روایت آمده است خداوند در آسمان هفتم که به نظر می‌رسد یک مقام و مرتبه معنوی است، مَلَکی دارد به نام «داعی». این ملک در ماه رجب از ابتدای شب تا صبح، دائما ندا می‌دهد «طوبی للذاکرین، طوبی للطاعئین» یعنی خوشا به حال اهل ذکر و طاعت. سپس آن ملک از قول حق تعالی می‌گوید «انا جلیس من جالسنی و مطیع من اطاعنی و غافر من استغفرنی. الشهر شهری و العبد عبدی و الرحمت رحمتی و من دعانی فی هذا الشهر اجبت و من سالنی اعطیت و من استهدانی هدیت» یعنی خداوند که سلطان حقیقی و مطلق در همه عوالم است، می‌فرماید من همنشین کسی هستم که با من بنشیند، مطیع کسی هستم که از من اطاعت کند، می‌آمرزم کسی را که از من طلب آمرزش کند، این ماه، ماه من است و بنده، بنده من است و رحمت، رحمت من است و هر کس مرا در این ماه بخواند، به او پاسخ می‌دهم و هر کس چیزی از من بخواهد به او می‌بخشم و هر کس طلب هدایت کند، او را هدایت می‌کنم.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در ذیل این روایت آمده است که حق تعالی می‌فرماید «و جعلت هذا الشهر حبلا بینی و بین عبادی. فمن اعتصم به وصل الی». یعنی این ماه را به مثابه ریسمانی میان خود و بندگانم قرار دادم و هر کس به آن متمسک شود، به من خواهد رسید. این، تعبیر بسیار عجیبی است. وصول به ساحت حق تعالی، غایت آمال عارفین است و بر همین اساس از فرصت بی نظیر ماه رجب برای نزدیکتر شدن به آستان قدس الهی نباید غفلت کنیم.
آیت الله آملی لاریجانی، این قبیل روایات را از یکسو موجب امیدواری انسان و از سوی دیگر موجب یادآوری برخی غفلت‌ها دانست و تصریح کرد: مضامین دعا‌های ماه رجب بسیار عمیق است و معمولا هم دعا‌های کوتاهی هستند. در یکی از این دعا می‌خوانیم «خاب الوافدون علی غیرک». یعنی وفود به غیر خدا موجب خسارت است. این در حالی است که با کمی دقت در احوال خود می‌بینیم همه زندگی ما وفود علی غیرالله است. همه وقت، صحبت و تقاضای ما با دیگری است. در ادامه این دعا آمده است «وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلاَّ لَکَ‏ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلاَّ بِکَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلاَّ مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَکَ‏ بَابُکَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُکَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُکَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ ‏وَ نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ …» یعنی کسی که بر غیر تو وارد شود محروم است و آنکه به غیر تو رو کند زیانکار است و هر که به درگاه غیر تو برود محتاج می‌شود و هر که از غیر فضل و کرم تو درخواست کند بینواست. درگاه لطف تو به روی مشتاقان باز و خیر و احسانت برای طالبان‏ مبذول است و فضل و کرمت برای سائلان، مباح و عطایت برای امیدواران مهیاست.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: حال برخی اهل معنا این است که به جای چنگ زدن به وسایط و وسایل، به بخشندگی بی دریغ خداوند و خزائن الهی چشم می‌دوزند. ما، چون غافلیم و وفود علی الله را نمی‌بینیم، در قید وسایط هستیم، اما بزرگان، بخشش الهی را می‌بینند و گویی از چشمه، مستقیما عنایات را تحصیل می‌کنند.
آیت الله آملی لاریجانی، با اشاره به عبارت «فَضْلُکَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ»، اظهار کرد: فضل، آن چیزی نیست که ما استحقاق آن را داریم؛ چنانکه خداوند در آیه ۳۵ سوره مبارکه «قاف» می‌فرماید «لَهُم مَّا یَشَاؤُونَ فِیهَا وَلَدَیْنَا مَزِیدٌ». وقتی اراده الهی بر بخشش استوار می‌شود، فضل خود را برای سائل، مباح می‌کند و آنچه بیش از استعداد اوست عطا می‌کند. در این شرایط، نه تنها ابواب سماء برای انسان سائل باز می‌شود بلکه فضل حضرت «ذوالفضل» بر انسان روا داشته می‌شود.
رئیس دستگاه قضایی با اشاره به عبارت «نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ» نیز گفت: امید بی حساب هم معنایی ندارد. باید اهل درخواست از حق تعالی باشیم. در رزق الهی، حد و حساب نیست؛ چنانکه می‌فرماید «ان الله یرزق من یشاء بغیر حساب». مقصود از «بغیر حساب» ممکن است بی حد یا بی سبب باشد. وقتی باب مشیت الهی به بخشش و اعطا تعلق گرفت، بدون سبب هم رزق می‌دهد.
آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: دعا‌های این ماه هر کدام شیوه و اشاره به باطنی خاص دارد. در جایی آمده است «اَللّهُمَّ اِنِّی اَسْئَلُکَ بمَعانِیَ جَمیعِ مَا یَدْعُوکَ بهِ وُلاهُ اَمْرِکَ المَأْمُونُونَ عَلَی سِرِّکَ الْمُسْتَبْشِرُونَ … حَتَّی ظَهَرَ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ» این معانی بلند را باید انسان با توجه و دقت بخواند. این‌ها معارف بلندی است که از ناحیه اهل بیت عصمت علیهم السلام بما رسیده است، بغیر از این ابواب الهی، کجا این معارف بلند را می‌توان یافت. در این ماه که از مواعد استجابت دعاست، برادران و خواهران ایمانی خود را از دعای خیر خود بی نصیب نگذاریم و از خدا بخواهیم به همه ما توفیق بندگی و میل به سوی حق تعالی عطا کند و اگر احساس کردیم که این میل در وجود ما نمی‌جوشد باید به فکر اصلاح درونی خود باشیم. فرهنگ «کمک به اقتصاد کشور با حمایت از تولید داخلی» باید نهادینه شود.

فرمایش‌ رهبر معظم انقلاب در ابتدای هر سال؛ چراغ راه عمل مسئولان و مردم
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جدید، سخنان معظم له در ابتدای هر سال را چراغ راه عمل مسئولان و مردم توصیف کرد و با بیان اینکه مطالب بسیار ارزنده و منظمی از سوی مقام معظم رهبری بیان شد، تصریح کرد: همه ما باید از اندیشه منظم و توصیه‌های عمیق رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) استفاده کنیم. مساله اصلی در کشور ما علاوه بر مسائل گوناگون، عبارتست از ایجاد اشتغال، خروج از رکود و حمایت از تولید داخلی. مساله معیشت مردم و اقتصاد، مساله‌ای اساسی است. گرچه مسائل با هم ارتباط دارند، اما باید همه دست به دست هم دهیم و برای حل مشکلات اقتصادی کشور گام‌های اساسی برداریم.

برخی کالا‌های خارجی ممکن است نسبت به تولیدات داخلی مزایایی داشته باشد، اما اگر ما مزیت بزرگتر یعنی کمک به اقتصاد کشور را مدنظر قرار دهیم، بی تردید به سمت استفاده از تولیدات داخلی می‌رویم.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند، رفع مشکلات اقتصادی، با وجود امکانات فراوان طبیعی، استعداد‌های عظیم انسانی، جوان‌های خوش فکر و استادان اهل فکر و عمل، امری شدنی است و اگر مدیریت صحیح و اعتماد به توان داخلی وجود داشته باشد، از بسیاری از مشکلات می‌توانیم با سربلندی عبور کنیم.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه یکی از ارکان مهم جریان تولید ملی، استفاده از کالای ایرانی است، خاطرنشان کرد: ما با خرید هر کالای ایرانی، به تولیدکنندگان و اقتصاد کشورمان کمک می‌کنیم. بنده هم به عنوان یک مسئول در جمهوری اسلامی از مردم می‌خواهم که با خرید کالای ایرانی از تولیدکنندگان داخلی حمایت کمک کنند. البته منکر این نیستیم که برخی کالا‌های خارجی ممکن است نسبت به تولیدات داخلی مزایایی داشته باشد، اما اگر ما مزیت بزرگتر یعنی کمک به اقتصاد کشور را مدنظر قرار دهیم، بی تردید به سمت استفاده از تولیدات داخلی می‌رویم. حسب برخی گزارش‌ها نیز بسیاری از کالا‌های ایرانی بهتر از نمونه‌های مشابه خارجی هستند؛ لذا باید با تذکر این مزیت ارزشی که خرید کالای ایرانی در واقع کمک به خودمان است، این فرهنگ را در جامعه نهادینه کنیم.

کالای ایرانی نباید به مردم خسارت وارد کند
آیت الله آملی لاریجانی در عین حال تاکید کرد: باید این تذکر قاطع را نیز به تولیدکنندگان داخلی بدهیم که کالای با کیفیت و قابل رقابت تولید کنند تا بتوان خرید محصولشان را به مردم توصیه کرد. کالای ایرانی نباید موجب وارد آمدن خسارت به مردم شود.
رئیس قوه قضائیه، یکی از مهمترین اقدامات در زمینه حمایت از تولید داخلی را مبارزه با قاچاق دانست و تصریح کرد: اینکه گاه می‌شنویم تا ۲۰ میلیارد دلار قاچاق کالا داریم به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. باید با قاچاق مقابله کنیم، البته این مقابله نباید محدود به برخورد‌های قوه قضائیه، نیروی انتظامی و گمرک باشد بلکه دستگاه‌های مسئول نیز باید برنامه‌های کارشناسی شده و نسخه‌های تجربه شده در زمینه توازن قیمت ارز و عدم استفاده از رانت‌های دولتی را در دستور کار قرار دهند. دو نرخی بودن ارز همیشه به ضرر تولید داخلی است، چون در جایی تبدیل به رانت می‌شود. بر همین اساس، دولت محترم، گمرک جمهور اسلامی، نیروی انتظامی و قوه قضائیه باید دست به دست هم دهند تا با یک مقابله معقول، واردات کالای قاچاق به حداقل برسد و این بیماری که به صورت یک اپیدمی در کشور درآمده، ریشه کن شود.

عزم دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی
آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عزم دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی همچون سال‌های قبل، اظهار کرد: قوه قضائیه ضمن برخورد با مفاسد اقتصادی و کسانی که با شیوه‌های غلط اقدام به انباشت سرمایه‌های بادآورده می‌کنند، حفظ امنیت سرمایه گذاری را مدنظر خواهد داشت. ما باید با کمک دولت و مجلس کاری کنیم که سرمایه گذار خارجی و داخلی، سرمایه خود را با اطمینان خاطر به چرخه کار و تولید بیاورند. «امنیت سرمایه گذاری» از محور‌های مهم جلسه امروز سران قوا بود
رئیس قوه قضائیه با اشاره به جلسه امروز سران قوا نیز گفت: این جلسه برای رسیدن به راهکار‌های اجرایی منویات مقام معظم رهبری برگزار شد که در آن، یکی از مهمترین نکات، همین بحث امنیت سرمایه گذاری بود. ان شاءالله قوه قضائیه هم طرح‌هایی در این زمینه آماده خواهد کرد و امیدواریم این موضوع به نحو موثرتری پیگیری شود.

توسعه واحد‌های قضایی موجب تسهیل مراجعات مردم به واحد‌ها
آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با مروری بر خلاصه توفیقات قوه قضائیه در سال گذشته خاطرنشان کرد: خوشبختانه با وجود همه تنگنا‌های بودجه‌ای و امکاناتی، در توسعه واحد‌های قضایی توفیقاتی داشتیم که این توسعه موجب تسهیل مراجعات مردم به واحد‌ها شده است.
رئیس دستگاه قضایی افزود: در سال گذشته با وجود اینکه ورودی پرونده‌ها افزایش یافته بود، اما با همت و کار جهادی قضات شریف، تلاش شد که آمار پرونده‌های مانده در دستگاه قضایی افزایش نیابد. بر همین اساس ازهمه قضات شریف و مسئولان قضایی در سراسر کشور که با فکر و اقدام شایسته خود مانع از افزایش آمار پرونده‌های مانده شدند، قدردانی می‌کنم.

بسیاری از هجمه‌ها علیه قوه قضائیه ناشی از برخورد‌های قاطع در مورد افراد سرشناس بود
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به تلاش در جهت اجرای بدون تأخیر احکام قطعی در سال گذشته، اقدامات دستگاه قضایی در زمینه توسعه زیرساخت‌های الکترونیک را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: این اقدامات هم در مرکز آمار و فناوری اطلاعات و هم در سازمان ثبت و مجموعه‌های دیگر دستگاه قضایی پیگیری شد تا علاوه بر تسهیل کار مردم، جلوی بسیاری از مشکلات و مفاسد گرفته شود.
رئیس دستگاه قضایی با اشاره به تلاش این دستگاه در مقابله با مفاسد اقتصادی نیز گفت: بحث مبارزه با فساد و مفسدان در سال گذشته ادامه داشت و بسیاری از هجمه‌ها علیه قوه قضائیه نیز ناشی از همین برخورد‌های قاطع خصوصاً در مورد افراد سرشناس بود. همگان دیدند که قوه قضائیه فارغ از جهت گیری‌های سیاسی افراد و گروه ها، حسب قانون با مجرمان برخورد کرد و این روند ادامه خواهد داشت، گرچه برخی متخلفان زیاده خواه از این برخورد‌ها ناراضی هستند. ما معتقدیم این برخورد‌ها موجب امن‌تر شدن فضای جامعه می‌شود.

کمبود بودجه و نیروی انسانی؛ دو مشکل اساسی دستگاه قضا
آیت الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به سال دوم اجرای برنامه پنج ساله چهارم توسعه قضایی، ابراز امیدواری کرد که همه ارکان قوه قضائیه و مجموعه‌های دستگاه قضایی بر اساس این برنامه حرکت کنند و از آن عقب نمانند.
رئیس قوه قضائیه در پایان، کمبود بودجه و اعتبارات و همچنین کمبود نیروی انسانی را دو مشکل اساسی دستگاه قضایی دانست و تصریح کرد: متاسفانه بودجه و اعتبارات لازم به همان میزانی هم که پیش بینی می‌شود، به قوه قضائیه نمی‌رسد. در خصوص نیروی انسانی نیز باید در یک دوره گذار، نیرو‌های مورد نیاز دستگاه قضایی جذب شوند تا ضمن تسهیل در رسیدگی‌ها از اطاله دادرسی جلوگیری شود. پس از این دوره گذار، قطعا نیازی به توسعه بیشتر نیست و امیدواریم این موضوع نیز حل شود.
براساس این گزارش، بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبوردهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید. / صدا و سیما

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است