سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹
آخرین اخبار
21 ژانویه 2020 ، ساعت 10:29 139 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :57746

حمایت “برنی سندرز” از ایران در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در تهران

سندرز ریاست نشستی را بر عهده داشت که در آن “آندرو پالی” نامزد حزب سوسیالیست کارگری انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۸۰ آمریکا، به شدت از سیاست کارتر در قبال ایران انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل ار عصر ایران ؛  آمریکا در گزارشی به مواضع “برنی سندرز” و هم حزبی‌های او در زمان بحران سفارت ایالات متحده آمریکا در ایران در سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ پرداخته و مدعی شده برنی سندرز که هم‌اینک نیز دیدگاهی مخالف سیاست‌های دولت ایالات متحده آمریکا علیه ایران دارد، در همان سال‌ها نیز  به طور ضمنی از تسخیر سفارت آمریکا در ایران حمایت می‌کرده است.

به گزارش عصرایران، این گزارش با اشاره به مواضع حمایتی“حزب سوسیالیست کارگری” آمریکا (SWP) در آن سال‌ها از اشغال سفارت آمریکا در تهران، نوشت: در سال ۱۹۸۰ و تنها ۶ ماه پس از عملیات ناکام نظامی دولت کارتر برای خارج کردن اعضای به گروگان گرفته شده سفارت آمریکا از ایران ( ماجرای حمله ناکام به طبس) “اندرو پالی” نامزد ریاست جمهوری (انتخابات ۱۹۸۰ آمریکا) از حزب سوسیالیست کارگری آمریکا از این اقدام ایرانیان حمایت می‌کرد.

به نوشته این گزارش: در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در دانشگاه ورمونت در اکتبر سال ۱۹۸۰ (ایالت برنی سندرز) اندرو پالی در نشستی به ریاست سندرز به ایراد سخن پرداخت و در جریان سخنان خود ضمن دفاع از اشغال سفارت آمریکا در ایران گفت:” تقریبا اطمینان دارد که همه کسانی که در تهران به گروگان گرفته شده‌اند یا جاسوس سازمان سیا هستند و یا برای محافظت از فعالیت‌های جاسوسی سیا در سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران استقرار یافته بودند.”

 

او با انتقاد شدید از عملیات نظامی ناکام جیمی کارتر رییس جمهوری وقت آمریکا برای خارج کردن گروگان‌ها از ایران، دولت کارتر را به بهانه‌جویی برای  راه اندازی یک جنگ جدید در منطقه علیه ایران متهم کرد.

او همچنین با محکوم کردن “جنگ کارتر علیه مردم ایران” گفت که ایالات متحده با عملیات “پنجه عقاب” (عملیات ناکام در طبس) در آستانه جنگ با ایران بود، جنگی که به گفته او نه برای منافع مردم آمریکا بلکه برای محافظت از منافع نفتی و بانکی امثال “راکفلر”ها و میلیاردرهای آمریکایی در شرف وقوع بود.

پالی همچنین پیش‌بینی کرد که آمریکایی‌ها به زودی در این جنگ تحمیلی کارتر به قیمت جان‌هایشان هزینه خواهند داد.

به نوشته دیلی بیست، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۰ “برنی سندرز “سناتور کنونی ایالت ورمونت و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که در آن زمان یک جوان چپ‌گرا بود کاملا از مواضع و دیدگاه‌های “اندرو پولی” درباره بحران گروگانگیری و ماجراهای پس از آن، دفاع می‌کرد.

به نوشته “دیلی بیست” کمپین انتخاباتی برنی سندرز به مطالب درج شده در این گزارش درباره حمایت این نامزد انتخاباتی از ایران در ماجرای بحران گروگانگیری در ۴۰ سال پیش، پاسخی نداده است.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است