چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار
13 فوریه 2020 ، ساعت 18:22 159 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :58526

خواص شگفت‌انگیز گلسنگ‌های ایران

مدیر موزه گلسنگ‌های ایران گفت: گلسنگ‌های ایران خواص شگفت‌انگیز بسیاری در صنایع مختلف و مصارف دارویی دارند که در این موزه به مردم در این خصوص، آموزش داده می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ؛   «محمد سهرابی»  اظهار داشت: در تالار مردمی موزه مباحث مربوط به استفاده گلسنگ ها، تاثیر آنها بر بناهای تاریخی، گلسنگ‌های حساس و مقاوم به آلودگی هوا، جنبه های دارویی و نقش آنها در تولید مواد شیمیایی، نقش آنها در سلامت مرتع و محیط زیست و شاخص های بسیار مهم سنجش و اکوسیستم ها در موزه آموزش داده می‌شود.

عضو هیات علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ادامه داد: اطلاعات بسیاری از مفاهیم کاربرد گلسنگ ها در جوامع محلی مختلف توسط متخصصان جمع آوری می شود، به صورتی که افراد از نقاط مختلف ایران به موزه می آیند و اطلاعاتی را از نام های سنتی و کاربردهای مختلف آنها در اختیار ما می گذارند.

وی با اشاره به کاربرد های گلسنگ ها اشاره کرد: به عنوان مثال از برخی گلسنگ ها در استان کهکیلویه و بویر احمد به عنوان پودر بچه و برخی از آنها در منطقه آذربایجان به عنوان ماده حنا استفاده می شود که قدرت بسیار زیادی در پایدار کردن رنگ ها دارند.

مدیر موزه گلسنگ ها عنوان کرد: در شمال ایران نیز از گلسنگ ها به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود به طور کلی ارتباطات بسیار ملموسی در این تالار در خصوص فرهنگ ایرانی و سنتی در رابطه با گلسنگ ها وجود دارد.

سهرابی اظهار داشت: ایده ها، نظرات و کاربردهای گلسنگ‌ها از سوی جامعه توسط متخصصان دریافت می شود که مفهوم آن همان «علم عامه» است. همچنین در این موزه نام های عامه پسند و همچنین نام‌هایی که مردم می‌توانند راحت تر آنها را خطاب کنند ارائه می شود.

موزه گلسنگ شناسی یکی از دستاوردهای سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است، سازمانی که در سال ۱۳۵۹ با هدف حمایت از محققان شکل گرفت و بعد از چند سال انجام تحقیقات کاربردی نیز به وظایف آن افزوده شد.
این سازمان هفت پژوهشکده به نام‌های مکانیک، کشاورزی، زیست فناوری، فناوری‌های شیمیایی، برق و فناوری اطلاعات، مطالعات و فناوری‌های نو و مواد پیشرفته و انرژی‌های نو را در خود جاداده و مرکز رشد آن وظیفه توسعه نوآوری‌های واحدهای فناور را برعهده دارد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است