دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹
آخرین اخبار
27 ژانویه 2020 ، ساعت 16:33 133 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :57951
وزارت بهداشت اعلام کرد؛

دامپزشکی، مرجع اعلام علت تلف شدن پرندگان میانکاله / آنفلوآنزای پرندگان منتفی است

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه تلف شدن پرندگان مهاجر در میانکاله به علت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کاملا منتفی است، گفت: اعلام نتایج و علل قطعی تلف شدن پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله باید از سوی سازمان دام‌پزشکی صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از ایسنا ؛  دکتر حسین عرفانی  با بیان اینکه در تالاب بین‌المللی میانکاله طی روزهای گذشته چند صد پرنده تلف شده‌اند، گفت: سازمان محیط زیست و سازمان دام‌پزشکی برای بررسی‌های بیشتر این واقعه در محل مستقر هستند و نکته مهم آن است که موضوع آلودگی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این منطقه منتفی است.

وی با اشاره به اینکه هنوز علت بروز این اتفاق مشخص نیست، از تداوم روند بررسی‌های بیشتر توسط سازمان‌های ذی ربط و دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران خبر داد و افزود: به همین دلیل هنوز برای قضاوت زود است مگر اینکه آزمایشات به نتایج مشخصی برسند.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین درباره مصرف گوشت پرندگان شکار، به ایسنا گفت: نهادی که اجازه اظهار نظر پیرامون شکار پرندگان و ممنوعیت آن است، سازمان حفاظت از محیط زیست است. اما نباید از این نکته غافل بود در شرایطی که مشکوک به بیماری هستیم و تلفات گسترده این چنینی پرندگان اتفاق افتاده است،‌ ممنوعیت مصرف گوشت شکار و ایجاد ممانعت در شکار پرندگان امری بدیهی است.

وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اظهارات سازمان دامپزشکی مبنی بر احتمال علت تلف شدن پرندگان مهاجر به دلیل سم بوتولیسم که منشا تولید آن ریشه گیاهان پوسیده است، تاکید کرد: این موضوع بعید به نظر می‌رسد و تاکنون نیز شواهدی مبنی بر این موضوع وجود نداشته، مگر این که پس از بررسی نتایج آزمایشات و سایر بررسی‌های صورت گرفته این نتیجه به شکل رسمی از سوی سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع ذی‌صلاح اعلام شود.

انتهای پیام

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است