شنبه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۲ مهر ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۰:۳۱ 113 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :44704
آقای روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها:

دانشگاه نقش مهمی برای مدیریت آینده کشور دارد

رئیس جمهور با اشاره به نقش مهم دانشگاه در مدیریت آینده کشور گفت: اگر امروز نقصی از مدیران گرفته می‌شود و نقدی مطرح می‌شود باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه‌ها هم هست چرا که آن‌ها در همین مرکز تربیت شده اند.

به گزارش جلال شرق ؛ آقای روحانی افزود: این مراسم به عنوان احترام و کرنش در برابر علم، دانش، پژوهش و فناوری است.
وی ادامه داد: مخاطب این کرنش، استادان و دانشجویان عزیز ما هستند.
آقای روحانی با اشاره به اینکه دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در علم و فرهنگ پذیری نسل جوان و انضباط و قانون مداری دارند گفت: دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در مهارت هایی دارند که دانشجویان از این محیط می آموزند.

رئیس جمهور افزود: دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه کهن، قدیمی و برتر، یادآور خاطرات دوران دانشجویی است.
آقای روحانی گفت: به ۵۰ سال پیش که برمی گردم و آن زمانی که وارد دانشگاه تهران شدیم استادان مبرز، فرهیخته، بنام و دانشجویان بسیار پرتلاش را می بینم که بسیاری از این دانشجویان و فارغ التحصیلان چهره های برتر علمی کشور به شمار می روند .
رئیس جمهور همچنین به حضور این چهره ها در جایگاه های مهم بین المللی و جهانی از جمله حضور در دادگاه لاهه اشاره کرد و افزود: در همین دادگاه اخیر لاهه برخی از چهره ها، از همین دانشگاه تهران بودند و یکی از این افرادی که به وکالت از ایران سخن می گفت، جزو همکلاسی های ما در دوران دانشجویی در دانشکده حقوق بود.
وی گفت : دانشگاه ها می توانند به فرموده امام مبدأ تحول باشند و همچنین به فرموده مقام معظم رهبری دانشگاه می تواند مظهر اقتدار باشد.
رئیس جمهور افزود: به مدیریت ها که نگاه می کنیم در دور میز هیأت دولت گرفته تا در مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه های مختلف اکثریت قاطع آنها پرورش یافته دانشگاه هستند، عده ای پرورش یافته حوزه ودانشگاه و تعدادی داریم پرورش یافته حوزه هستند.
وی گفت: دانشگاه نقش بسیار مهمی برای مدیریت آینده کشور دارد.
رئیس جمهور افزود: اگر امروز نقصی از مدیران گرفته می شود و نقدی مطرح می شود باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه ها هم هست چرا که آنها در همین مرکز تربیت شده اند.

نقد به اندازه هم مفید و هم لازم است
رئیس جمهور گفت: نقد به اندازه هم مفید و هم لازم است.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها افزود: با ورود به همین دانشگاه، احساس شخصیت و نشاط بیشتر کردم ، آنهایی که وارد دانشگاه می شوند کلمه دانشجو بسیار زیباست، در دانشگاه دو واژه دانشجو و استاد، ​واژه هایی بسیار زیبا و غرور آفرین است البته منظور ما از استاد به معنی عام کلمه و همان است که در کلاس دانشجویی به فردی که تدریس می کند و در واقع به همه معلمان در دانشگاه ها می گویند.
وی با بیان اینکه نقش دانشگاه برای ما بسیار مهم است اظهار داشت: علت موفقیت ما در دولت یازدهم کجا بود؟ از امید به آینده شروع شد نه با کار و برنامه ریزی ما، بلکه قبل از برنامه،​کار و تلاش ما، دیدگاه مردم درباره آینده، جامعه ما را در مسیر جدیدی قرار داد.
رئیس جمهور افزود: در سال ۹۲ و بعد از اینکه من انتخاب شده بودم، هنوز دولت شروع نشده بود اما به محض انتخاب، قیمت دلار پایین آمد بازار آرام شد و امیدها بالا رفت .
آقای روحانی تصریح کرد: هنوز دولت آغاز نشده بود، چرا که مردم به آینده بهتر با تعامل بیشتر با جهان و با آرامش بیشتر با فضای امن تر و نه امنیتی تر امیدوار شده بودند، هنرپیشه سینما، کارگردان و نویسنده کتاب هم امیدوار شده بود و می دانست خیلی برای گرفتن مجوز معطل نمی شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه دانشجو نیز امیدوار شده بود اظهار داشت: آنها هم امیدوار شده بودند زیرا می دانستند از سال ۹۲ دیگر مراسم ۱۶ آذر آزاد است و همه دانشگاه ها می توانند مراسم ۱۶ آذر داشته باشند، می توانند حرف بزنند، سخن بگویند و نقد کنند.
آقای روحانی افزود: گاهی برای انسان ممکن است از لحاظ عاطفی پذیرش انتقاد زیاد سخت باشد، من نیز زمانی که در روزنامه و فضای مجازی ۱۰ تا ۱۵ انتقاد را می خوانم می گویم بس است برای امروز و کنار می گذارم، زیرا هم وقت بیشتری ندارم و هم نقد بیش از حد می تواند مفید نباشد.
رئیس جمهور با بیان اینکه نقد به اندازه هم مفید و هم لازم است تصریح کرد: براساس روایات اگر کسی برادر مومن خود را در فضای دوستانه دو نفری نصحیت کند ،به آن زینت داده و مشکلش را حل کرده است اما اگر همین نقد را در جمع عمومی مطرح کند، باعث نگرانی، ناراحتی و شرمساری او می شود.
آقای روحانی گفت: در زندگی جمعی، خانوادگی و اجتماعی اینچنین است­ و در زمینه دولت و حکومت هم تا حدی می تواند صادق باشد، در حال حاضر استادانی که در کشور ما از لحاظ اقتصادی مقاله می نویسند و مصاحبه و نقد می کنند، عده ای دیگر از استادان هم هستند که من ندیده ام اصلا مصاحبه کنند یا در روزنامه حرف بزنند، اما مرتب برای من نامه می نویسند که این موضوع تاثیرگذارتر است .
رئیس جمهور افزود: استادی که در بحث اقتصادی نقد دارد و برای من مستقیم نامه می نویسد من هم نامه او را به دقت می خوانم و برایش پیام تشکر می فرستم، می گویم نامه شما رسید من آن را خواندم و سپاسگزارم.
آقای روحانی گفت: البته برخی هم مصاحبه می کنند، ​من آن را نیز می شنوم،​گاهی اوقات نقد به اندازه بسیار مفید است و نقد بیش از حد مثالش همان نمک است یعنی نمک طعام اگر به اندازه باشد لازم است، اگر به اندازه نباشد بی مزه است و اگر زیاد باشد نمی توان غذا را خورد .
رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه ها باید نقاد و پرسشگر باشند اظهار داشت: دانشگاه ها باید دولت را نقد کنند، هیچ تردیدی در این موضوع وجود ندارد البته خواهش من این است که این نقد با اطلاعات کافی باشد .
آقای روحانی گفت: فردا عده ای استادان اقتصادی را دعوت کرده ام تا رو در رو با آنها بنشینیم وصحبت کنیم، برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده ،برخی به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشته اند، من نیز حرف هایی دارم که فردا مستقیم به آنها می گویم .
وی افزود: وقتی ما از موضوعی نقد می کنیم باید شرایط کشور را دقیقا بدانیم و بدانیم که کجا هستیم ، شما وقتی به شخصی دستور ورزش می دهید به سلامت و سن طرف نیز نگاه می کنید که در چه سن، شرایط و سلامتی قرار دارد .
رئیس جمهور با بیان اینکه نمی شود به همه نسخه ورزش داد اظهار داشت: شرایط کشور، شرایط یکسانی نیست،در آن شرایط باید ببینیم چه کار باید بکنیم و راه چیست،​ نه در یک شرایط ایده آل.
آقای روحانی با طرح این سوال که چه عاملی باعث شد ما در دولت یازدهم پیشرفت کنیم گفت: امید مردم به آینده باعث این پیشرفت شد، به نظر من کلید اصلی دولت یازدهم امید مردم بود، ​مردم فضا را روشن می دیدند و می دیدند که هر روز گرهی گشوده می شود.

ادامه دارد.  /   صدا و سیما

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است