دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
آخرین اخبار
14 می 2016 ، ساعت 19:24 1,519 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :14827

رتبه‌جهانی ایران در خودکشی/آمار ۱۰‌کشور اول در خودکشی+جدول

«هیچکس برای اینکه می‌خواهد بمیرد خودکشی نمی‌کند، پس چرا آنها این کار را می‌کنند؟ چون آنها می‌خواهند جلوی دردی را بگیرند.» این جمله از تیفانی بارتولو نویسنده آمریکایی – ایتالیایی این روزها با خودکشی‌های علنی در ایران بسیار مرتبط است.

به گزارش جلال شرق ، در دو هفته اخیر در ایران چهار نفر در ملاء عام خودکشی کرده‌اند؛‌ از مردی که از پل عابری در خیابان میرداماد خود را حلق‌آویز کرد و مرد دیگری که در بیمارستان میلاد خودکشی کرد تا خودکشی دختر ۱۳ ساله در اتوبان نیایش و آخری هم پسر ۲۸ ساله‌ای که در میدان رسالت خودکشی نافرجامی داشت. این اتفاق‌ها همگی نگرانی‌ها را در رابطه با آمار خودکشی در ایران افزایش داد و حتی وزیر بهداشت در رابطه با اپیدمی‌شدن خودکشی هشدار داد!

 بر اساس آخرین آماری که سازمان جهانی بهداشت منتشر کرده است، هر ۴۰ ثانیه یک نفر به علت خودکشی کشته می‌شود و این یعنی سالی حدود ۸۰۰ هزار نفر ! از این آمار ۴۰۶۹ نفر را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند، طبق این آمار که ایران را صد و بیستم جهان می‌کند، روزانه حدود ۱۱ نفر در ایران خودکشی می‌کنند.
آمار ۱۰ کشور اول در خودکشی
رتبه نام کشور آمار خودکشی در سال ۲۰۱۲ از هر ۱۰۰ هزار نفر
۱ گویان        ۴۴٫۲
۲ کره جنوبی ۲۸٫۹
۳ سریلانکا ۲۸٫۸
۴ لیتوانی ۲۸٫۲
۵ سورینام ۲۷٫۸
۶ موزامبیک ۲۷٫۴
۷ تانزانیا و نپا ۲۴٫۹
۹ قزاقستان ۲۳٫۸
۱۰ بروندی ۲۳٫۱
اما ایران با وجود میزان روزانه حدود ۱۰ خودکشی رتبه مناسبی دارد. هر هفته حدود ۷۷ نفر در ایران خودکشی می‌کنند که شاید نشان دهد خودکشی ۴ نفر در هفته‌های اخیر آمار نگران‌کننده‌ای نباشد. البته آخرین آماری که پزشکی قانونی درباره آمار خودکشی در ایران ارائه کرده، کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.
رتبه ایران در رابطه با خودکشی
رتبه نام کشور      آمار خودکشی در سال ۲۰۱۲ از هر ۱۰۰ هزار نفر
۱۱۵ توگو، هندوراس ۵٫۵
۱۱۷ کلمبیا، سنگال ۵٫۴
۱۱۹ مراکش         ۵٫۳
۱۲۰ مقدونیه، ایران ۵٫۲
۱۲۲ اسپانیا         ۵٫۱
۱۲۳ ویتنام، گامبیا        ۵
خودکشی در ملاء عام
خودکشی انسان‌ها دلایل مختلفی دارد، از افسردگی تا مشکلات روانی و … اما به گفته روان‌شناس‌ها اینکه انسان در ملاء عام خودکشی کند پیامی با خود دارد. این اتفاق اغلب یک پیام سیاسی یا اجتماعی دارد اما در بعضی از مواقع ممکن است نتیجه یک اختلال روانی هم باشد. برای مثال در سال ۲۰۰۳ مردی علاقه خود به ترور کندی را با خودکشی در همان جایی که او کشته شده بود، نشان داد!
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است