چهارشنبه, ۷ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۷ فروردین ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۰:۰۳ 1,569 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :39100

روابط نزدیک با کشورهای همسایه از اهداف مهم دولت

رئیس جمهوری: سیاست برقراری روابط نزدیکتر با کشورهای همسایه در دولت دوازدهم با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.

به گزارش جلال شرق ، آقای روحانی پیش از عزیمت به دو کشور ترکمنستان و آذربایجان افزود: این سفر در پاسخ به سفر‌های روسای جمهور کشور‌های ترکمنستان و آذربایجان به تهران و به دعوت رسمی روسای جمهوری این دو کشور انجام می‌شود.
رئیس جمهور گفت: یکی از اهداف مهم دولت یازدهم روابط نزدیکتر با کشور‌های همسایه بوده است که این سیاست در دولت دوازدهم با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت لذا خوشحالم که در آغاز سال ۹۷ نخستین سفر خارجی ما به کشور‌های همسایه‌ای است که هم در زمین و هم در دریای خزر، همسایه ما هستند.

بررسی مسایل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی؛ محور اصلی گفت‌وگو‌ها
آقای روحانی روابط جمهوری اسلامی ایران با دو کشور ترکمنستان و آذربایجان را بسیار حسنه و خوب با ظرفیت‌های فراوان به منظور توسعه روابط دو جانبه دانست و افزود: در این سفر به طور طبیعی درخصوص مسائل دوجانبه و موضوعات مهم منطقه‌ای و همچنین مسائل بین المللی گفتگو خواهیم کرد، اما عمدتا مباحث این سفر روابط اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور است چرا که علاوه بر روابط تجاری و اقتصادی و سنتی بین دو کشور مسئله ترانزیت منطقه و اتصال آب‌های جنوب ایران به منطقه آسیای مرکزی و قفقاز اهمیت زیادی دارد.
رئیس جمهور ادامه داد: ارتباط ما با کشور‌های قفقاز و آسیای مرکزی از طریق این دو کشور است و هم اکنون ما هم در سرخس، اینچه برون و آستارا راه ارتباطی داریم.
آقای روحانی به دو طرح ترانزیتی منتهی در دست اقدام اشاره کرد و گفت: با تکمیل این طرح‌ها روابط اقتصادی سهل‌تر خواهد شد که یکی طرح راه آهن چابهار به زاهدان است که بندر چابهار را از طریق راه آهن به آسیای مرکزی متصل می‌کند و دیگری طرح مشترک ایران و آذربایجان برای اجرای راه آهن رشت به آستاراست که با احداث این خط راه آهن باز هم منطقه جنوب ما را به قفقاز روسیه و گرجستان و سایر کشور‌های اروپایی متصل می‌کند.
آقای روحانی تصریح کرد: در واقع ترانزیت ما هم به منطقه آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه، اروپا و چین است بنابراین این خط ترانزیتی برای ما اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد.

امضای سند همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه نفت و گاز
رئیس جمهور گفت: یکی از اسنادی که امضا می‌شود فعالیت مشترک ایران و آذربایجان برای خط راه آهن رشت به آستاراست و یکی دیگر از توافقات با آذربایجان، سندی است که همکاری دو کشور را در دریای خزر برای نفت و گاز به امضا می‌رساند که این یک تحول بزرگ اقتصادی در روابط دو کشور است که روابط دو کشور را بسیار نزدیک‌تر از گذشته می‌کند.
آقای روحانی ادامه داد: در هر دو کشور اسنادی در زمینه موضوعات صنعتی، کشاورزی، بهداشتی، گردشگری و سایر موارد امضا می‌شود.
رئیس جمهور افزود: بازرگانان دو کشور اجلاسی خواهند داشت و درباره همکاری‌های بخش‌های خصوصی میان دو کشور مذاکره خواهند کرد.
آقای روحانی گفت: در این سفر دیدار کوتاهی هم در شهر تاریخی مرو خواهیم داشت که علاوه بر اینکه شهری کهن و قدیمی است و در تاریخ ما جایگاه ویژه‌ای دارد، مهمترین مسئله آن، این است که در نقطه‌ای از این شهر محل سکونت مولای ما علی ابن موسی الرضا (ع) بوده است که زیارت این مکان برای ما مغتنم است و ان شاءالله به آن مکان تشرف پیدا می‌کنیم. / صدا و سیما

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است