- جلال شرق - http://jalaleshargh.ir -

روحانی: زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام محدود است

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران عصر یکشنبه در تماس تلفنی با «ترزا می» نخست وزیر انگلیس، ضمن تاکید بر لزوم تضمین منافع ایران در برجام تصریح کرد که اتحادیه اروپا زمان محدودی برای حفظ این توافق دارد.

به گزارش  جلال شرق ، روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به برجام، تامین منافع ملی خود را دنبال می کند؛ گرچه متاسفانه طرف‌های مقابل در اجرای تعهدات خود، عملکرد رضایت بخشی نداشته‌اند.
رئیس جمهوری با اشاره به نقش انگلیس در مذاکرات هسته‌ای از سال ۲۰۰۳ تا تصویب برجام به عنوان توافقی برد – برد، اقدام آمریکا در خروج از آن را غیرقانونی، غیرمسوولانه و مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست.
وی با تاکید بر اینکه زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران محدود است، اظهار داشت: منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام، مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی و روابط بانکی و سرمایه گذاری، باید به طور شفاف مشخص و تضمین شود.
روحانی نشست هیات‌های کارشناسی و جلسه روز سه شنبه وزیران امور خارجه ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری کرد این جلسه بتواند منافع تهران را با حفظ برجام، تامین کند.
رئیس جمهوری، نقش برجام را در تقویت صلح و امنیت در منطقه بسیار مهم برشمرد و در عین حال تاکید کرد که مسئولیت هر وضعیتی که در پی خروج آمریکا از این توافق پیش آید، برعهده این کشور است.
روحانی اظهار داشت: در برجام دو طرف تعهداتی دارند و این پذیرفتنی نیست که تنها یک طرف به تعهداتش عمل کند.
وی با اشاره به نقش تعیین کننده سه کشور اروپایی در حفظ برجام، مقاومت اروپا را در برابر تحریم های ثانویه آمریکا، حرکتی شجاعانه و موجب حفظ جایگاه و اعتبار جهانی آن برشمرد.
رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اینکه حفظ امنیت خاورمیانه برای ایران و جهان بسیار مهم است، تاکید کرد: برای حفظ امنیت منطقه، همه کشورها باید تلاش کنند.
روحانی در ادامه به وضعیت غمبار ملت یمن اشاره کرد و با بیان آمادگی ایران برای همکاری با سازمان ملل متحد و کشورهای اروپایی جهت تامین صلح و امنیت این کشور، اظهار داشت: بحران یمن راهکار نظامی ندارد و وظیفه همگان است که برای جلوگیری از کشتار مردم بی‌گناه در این کشور تلاش کنند.
نخست وزیر انگلیس نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از پایبندی ایران به حفظ برجام ، تاکید کرد: هدف اتحادیه اروپا حفظ برجام است و ما با همکاران اروپایی، تمام تلاش خود را برای حفظ آن و بهره مندی ایران از مفاد این توافق بکار می گیریم.
مِی به نشست روز سه شنبه وزیران امور خارجه ایران، سه کشور اروپایی و مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک، هم اشاره کرد و گفت: در این نشست کشورهای اروپایی بسته ای از پیشنهادات برای حفظ برجام آماده کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا مطابق با بیانیه خود، ایران را یک شریک متعهد و قابل اعتماد می داند، گفت: در این راستا بسیار مهم است که همه طرف ها برای حفظ برجام تلاش کنند.
رئیس جمهوری کشورمان و نخست وزیر انگلیس در تماس تلفنی خود در عین حال تاکید کردند که به رایزنی ها و گفت وگوها در این رابطه ادامه خواهند داد. / ایرنا