یکشنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۲:۵۲ 139 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :43731

“سنبل آبی” حوزه‌های تالابی و مناطق آبی گیلان را به‌شدت تهدید می‌کند

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان‌ گفت:‌ گونه بسیار خطرناک و مهاجم سنبل آبی،‌ آب بندان‌ها و عرصه‌های تالابی گیلان را تهدید می‌کند.

به گزارش جلال شرق؛ امیر محمدپور صبح امروز  اظهار داشت:‌ سنبل آبی به عنواگ جدیدترین گونه مهاجم و یکی از مظاهر بیو تروریسم در محیط زیست شناخته شده است و به شدت آب‌ بندان‌ها،‌ تالاب‌ها و عرصه‌های آبی استان گیلان را تهدید می‌کند.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان عنوان کرد:‌ وظیفه و رسالت مجموعه پدافند غیرعامل در شرایط کلان،‌ حفاظت از زیرساخت‌ها و جان و مال و سرمایه مردم است بنابراین با وقوع و شیوع یک تهدید به ویژه در حوزه زیستی تمام تلاش خود را در رفع خطرات موجود انجام می‌دهد.

محمدپور در مورد گیان سنبل آبی به عنوان یک تهدید بزرگ افزود:‌ قرارگاه پدافند زیستی گیلان برای از بین بردن این گیاه ورود کرده است زیرا این گونه فوق‌العاده خطرناک به اکو سیستم منطقه،‌ شرایط زیست محیطی و اقتصاد مردم به ویژه در حوزه کشاورزی آسیب‌های بسیار جدی وارد می‌کند.

وی شناسایی تهدیدات را عمده فعالیت قرارگاه پدافند زیستی دانست و بیان داشت:‌ پس از فرآیند شناسایی یک تهدید،‌ مرحله کنترل آن با استفاده از روش‌های علمی و سپس کاهش تأثیر آن و در مرحله پایانی مدیریت کردن شرایط بحران رویه‌ای است که در مبارزه با سنبل آبی در پیش گرفته می‌شود.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان شمایل ظاهری سنبل آبی را اغواگر خواند و گفت:‌ باید با کار جمعی و با کمک تشکل‌های مردم نهاد و NGO ها در زمینه اطلاع رسانی به مردم قوی‌تر ورود کنیم زیرا هم اینک بسیاری از شهروندان از خطرات و مضرات این گیاه مهاجم اطلاع ندارند.

محمدپور تهدیدات سنبل آبی در گیلان را بسیار خطرناک اعلام کرد و ابراز داست:‌ طبق نظر اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت سنبل آبی جزء ۱۰ گونه مهاجم خطرناک کل دنیا و بر اساس اعلام انجمن جهانیوعلف‌های هرز آبی نیز این گیاه از خطرناک‌ترین گیاهان کره زمین شناخته شده است.

وی ایجاد تغییرات اساسی در اکو سیستم منطقه را نخستین خطر شیوع سنبل آبی اعلام کرد و گفت:‌ رشد بسیار سریع،‌ تهدید جدی اقتصاد کشاورزی منطقه،‌ جذب فوق‌العاده منابع آبی و گسترش و پراکندگی فوق‌العاده بالا در مناطق آبی از جمله خطراتی است که گیاه سنبل آبی برای گیلان ایجاد می‌کند.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان با بیان اینکه سنبل آبی در مدت ۵۰ سال قادر به خشک‌کردن منابع آبی یک منطقه است افزود:‌ این گونه گیاهی خود را به راحتی با طبیعت وقف می‌دهد و با گسترش در تالاب‌ها به علت ممانعت از ورود اکسیژن به داخل آب موجب مرگ گسترده آبزیان می‌شود.

محمدپور همکاری تمام دستگاه‌های زیرمجموعه قرارگاه پدافند زیستی در گیلان را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد:‌ ‌سپاه قدس گیلان،‌ اداره کل شیلات استان، تشکل‌های مردم‌نهاد،‌ فرمانداران و ‌شهرداران و در رأس آن‌ها استانداری گیلان برای مبارزه با گسترش سنبل آبی در حال فعالیت هستند  /     تسنیم

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است