پنج شنبه, ۹ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار
24 می 2016 ، ساعت 17:59 1,908 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15239

شفیعی : انصراف ایران از شکایت دریافت خسارت تأخیر از روسیه/انجام مسکو به تعهداتش در تحویل سامانه اس۳۰۰

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به انصراف ایران از شکایت دریافت خسارت تأخیر از روسیه، گفت: این اقدام در پی انجام مسکو به تعهداتش در تحویل سامانه اس۳۰۰ صورت گرفته است.

به گزارش جلال شرق ، نوذر شفیعی  در واکنش به ادعای مقامات شرکت روسی مبنی بر موافقت ایران برای انصراف از شکایت خود از روسیه به دلیل تاخیر در تحویل سامانه اس ۳۰۰، گفت: احتمال انصراف جمهوری اسلامی از شکایت خود از کشور روسیه به خاطر تأخیر در تحویل سامانه مذکور وجود دارد، که این رویکرد به علت انجام تعهدات از سوی دولت مسکو است.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در سال ۲۰۰۵ قراردادی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برای فروش ۶۵ سامانه اس ۳۰۰ از سوی روسیه با ایران امضاء شد و متأسفانه از آن سال به علت کارشکنی برخی کشورهای غربی، روسیه از تحویل این سامانه به ایران اجتناب می کرد.

وی گفت: ایران همواره درباره قرارداد اس ۳۰۰، شرط بازپسگیری شکایت خود از روسیه را اجرای قرارداد مذکور و تحویل کامل سامانه اس۳۰۰ اعلام کرده بود و ما از این موضع کوتاه نیامدیم و در نهایت روسیه اقدام به اجرای قرارداد کرد.

شفیعی با اشاره به وضعیت اجرای قرارداد تحویل سامانه اس ۳۰۰ به ایران از سوی روسیه، تصریح کرد: این قرارداد به تدریج در حال اجرایی شدن بوده و تجهیزات آن به مرور در حال وارد شدن به کشور است و دولت مسکو تعهداتش را انجام داده است.

نیکلای ولوبوئف، معاون شرکت روس‌تک روسیه اعلام کرده که ایران شکایتش علیه روسیه درباره تأخیر در تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ را پس گرفته است.

لازم به ذکر است که پس از بدعهدی روسیه در تحویل سامانه اس۳۰۰، ایران یک درخواست غرامت ۴ میلیارد دلاری را به دیوان بین‌المللی داوری فرستاد. خبرگزاری خانه ملت،

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است