یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
8 مارس 2021 ، ساعت 11:09 703 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :64926

صدمین نماینده زن مجلس از کدام حوزه انتخابیه راهی بهارستان می شود

سرویس یادداشت جلال شرق ، امروز ۸ مارس در تقویم بین المللی به نام روز زن نامگذاری شده است  و این امر بهانه ای شد با توجه به انتخابات میاندوره ای مجلس یازدهم چشم اندازی  به تعداد نمایندگان در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی بیندازیم  و با بررسی دیدگاه های سیاسی  آنان ، سهم گیلان را در تمامی این ادواره بازنگری کنیم .

اگر چه در تاریخ  این ملت  شیر زنانی  داشتیم که  در عرصه علمی ، ورزشی ، اجتماعی ، فرهنگی ، مذهبی  و پژوهشی در دنیا حرفی برای گفتن داشتند و دارند و چون برگی زرین در تاریخ ایران و جهان می درخشند.

در واقع  نقش زنان ایران اسلامی در عرصه جهاد و۸ سال دفاع مقدس  مقوله ی دیگری است که در این سطور کوتاه  نمی گنجد ولی پیوسته در این آب خاک زنانی بودند که خاک خوردند ولی خاک ندادند **،  ازپاسبانی گرد آفرید در مرزهای ایران و توران در اسطورها گرفته  تا رشادت های انسیه بنت انس  برای کمک به مجروحان در غزوات  صدر اسلام و… نشان از شجاعت های بی بدیل و مثال زدنی زنان ایرانی – اسلامی  را  ، تاریخ به نظاره نشسته است.

اما آن چه نگارنده  می خواهد به آن بپردازد  با توجه به فرا رسیدن انتخابات میان دوره ای پیش رو  مجلس یازدهم  و سهم و نقش زنان  بعد از پیروزی انقلاب در بهارستان است  . در تمام یازده دوره مجلس تا کنون  ۹۹ نماینده زن وارد مجلس شدند  که از استان گیلان  تاکنون  فقط یک نماینده زن آن هم سرکار خانم هاجر تحریریه نیک صفت در دوره هفتم از حوزه انتخابیه رشت وارد مجلس شده اند  که به ترتیب در دوره اول ، دوم و سوم ۴ نماینده زن ، دوره چهارم ۹ نفر، دوره پنج ۱۴ نفر ، دوره ششم و هفتم ۱۳ نفر، دوره هشتم  ۸ نفر، دوره نهم ۹ نفر، دوره دهم ۱۸ نفر، دوره یازدهم  ۱۶ نفر راهی مجلس شورای اسلامی  و قانون گذاری کشور شدند.

اما در دوره یازدهم  که به جز ۵ نفر از تهران ، ری ، شیمرانات و اسلام شهر وارد مجلس شدند  که متاسفانه خانم فاطمه رهبر به علت کرونا دارفانی را وداع کرد بقیه نمایندگان زن از شهرهای  بروجرد ، قزوین ، مرند و جلفا، ایلام ، مبارکه ، نیشابورو فیروزه، اصفهان ، شهرضا و دهاقان ،ایوان و چرداول، زرند و کوهبنان ، مشهد و کلات ، مریوان و سرو آباد، نایین ، خور و بیابانک  بودند  که از میان این نمایندگان سرکار خانم هاجر چنارانی  از نیشابور و فیروزه ، زهره الهیان از تهران ، ری ، شیمرانات و اسلام شهر ، سمیه محمودی  از شهرضا و سمیرم سفلا   سابقه نمایندگی داشتند بقیه برای اولین بار وارد مجلس شدند.

از ۱۶ نماینده زن راه یافته در دوره یازدهم  ۵ نفر  با شعار مستقل ، ۹ نفر اصولگرا و ۲ نفر اعتدالگرا وارد مجلس شدند  وبیشترین آرای دوره  یازدهم  را خانم زهره الهیان با ۷۷۳هزار و ۲۶۳ رای از تهران و.. و کمترین رای را خانم الهام آزاد از نائین و خور و بیابانک  با ۸۵۷۰ رای  در بین زنان نماینده  کسب کرده و راهی مجلس شدند.

در دوره دهم که ۱۷ زن نماینده مجلس بودند  ۹ نماینده از تهران و ۸ نماینده زن از استان های دیگر بودند که در مجموع دو نماینده مستقل ، دو نماینده اعتدالگرا ، یک نماینده اصولگرا و بقیه اصلاح طلب بودند

در دوره نهم  ۹ نماینده زن که همه اصولگرا بودند  راهی مجلس شدند  که ۴ نفر از این زنان از حوزه انتخابیه تهران  و بقیه از شهرهای دیگر بودند.

در دوره هشتم  نیز ۸ نماینده زن اصولگرا با ۵ نفر منتخبین تهران در مجلس حضور داشتند.

در دوره هفتم  نیز ۱۳ نماینده زن در مجلس حضور داشتند که ۵ نفر از تهران و بقیه از دیگر شهرهای کشور بودند که خانم هاجر تحریریه نیک صفت با شعار اصولگرایی از شهر رشت اولین نماینده زن از استان گیلان بود که پس از انقلاب راهی بهارستان شدو از این ۱۳ نماینده فقط دو نفر با شعار اصلاح طلبی به مجلس راه یافتند و بقیه اصولگرا بودند.

در دوره ششم  نیز ۱۳ نفر که ۱۱ نفر با شعار اصلاح طلبی و ۲ نفر با شعار اصولگرا وارد مجلس شدند که ۵ نفر آنان نمایندگان منتخب مردم تهران بودند.

در دوره پنجم  ۱۴ نفر از زنان  که بیشتر به گروه های چپی و راستی  معروف بودند به مجلس راه یافتند که ۷ نفر با گرایش چپی و ۳ نفر با گرایش راستی و یا نفر با گرایش اعتدالگرایی و بقیه مواضع خاصی نداشتند وارد مجلس دوره پنجم شدند

اما در دوره چهارم  ۹ نماینده  که ۶ نفر آنان بدون وابستگی به چپ یا راست وارد  مجلس شدند که ۵ نفر از تهران ، ۲ نفر از تبریز و دو نفر بعدی نیز  از مشهد و کرمانشاه بودند

در دوره سوم و دوم  و اول  ۴ نفر  که همگی از تهران بودند به جز خانم مریم بهروزی که با شعار راست گرایی و بقیه با چپ گرایی وارد مجلس شورای اسلامی شدند نمایندگان خانه ملت بودند.

ان چه پر واضح است   اگر چه  نیمی از جامعه ایرانی را زنان تشکیل می دهند ولی از لحاظ آماری جایگاه زنان و میزان تاثیر گذاری آن ها در ایجاد یک فراکسیون تاثیر گذار  برای تصویب قوانین و دفاع از حقوق جامعه زنان  کمتر دیده شده است  ، و اگر در عرصه های دیگر نیز نگاهی بیندازیم  حضور زنان در جایگاه های سیاسی  نقش پر رنگی نداشته  و بیشتر شعار گرایانه بوده است و هرجا هم که  زنان  در مسئولیتی حضور داشتند کارنامه موفقی از خود به جا گذاشتند  ، به طوری که در رانت ها و اختلاس ها ی چند هزار میلیاردی  جا پای زنان جامعه را  یا نمی بینیم و اگر هم دیده شده است   اندک  و خانم زاده هایی بودند که از رانت سیاسی جایگاه پدران خود  و زد و بند سیاسی  بهره برده اند  که آن هم در مقیاس عددی به چشم نمی خورد  و سوال آخر  این که  آیا  از ۶ حوزه انتخابیه  میان دوره ای مجلس یازدهم صدمین نماینده زن   از کدام شهر راهی   بهاستان خواهد شد   و آیا زنان کشور در رسیدن به خواسته های خود گام های عملی تری را برای کسب کرسی های بیشتر مجلس  خواهند برداشت  باید به انتظار نشست و منتظر نتایج آرای انتخابات میان دوره ای مجلس یازدهم در ۲۸ خرداد بود.

**ستارخان، سردار مقاومت آذربایجان و جنبش مشروطیت نوشته است: من هیچ وقت گریه نمی کنم چون اگر اشک می ریختم، آذربایجان شکست می خورد و اگر آذربایجان شکست بخورد، ایران زمین می خورد… اما در مشروطه دو بار اون هم تو یه روز اشک ریختم.

حدود ۹ ماه بود که تحت فشار بودیم… بدون غذا. بدون لباس… از قرارگاه اومدم بیرون … چشمم به یک زن افتاد با یه بچه تو بغلش. دیدم که بچه از بغل مادرش اومد پایین و چهار دست و پا رفت به طرف  و بوته علف… علف رو از ریشه درآورد و از شدت گرسنگی شروع کرد خاک ریشه ها رو خوردن… با خودم گفتم الان مادر اون بچه به من فحش می ده و میگه لعنت به ستارخان که ما را به این روز انداخته… اما مادر کودک اومد طرفش و بچه اش رو بغل کرد و گفت: عیبی نداره فرزندم… خاک می خوریم اما خاک نمی دهیم… اونجا بود که اشکم دراومد.۱

۱-منبع: کتاب گلچین خاطرات ستارخان

انتهای پیام /.

مرتضی لطفی نژاد جلالی

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است