پنج شنبه, ۱ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
1 مارس 2018 ، ساعت 13:31 1,006 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :38335
مدیرکل شیلات استان گیلان :

صید ماهیان خاویاری از ۳۵۰تن با بیش از ۹۹ در صد کاهش به زیر یک‌تن رسیده است .

مدیرکل شیلات استان گیلان در نشست کمیته صید و صیادی شهرستان آستانه‌اشرفیه اعلام کرد : صید ماهیان خاویاری از ۳۵۰تن در سال  به زیر یک‌تن رسیده است .

به گزارش جلال شرق ، مهندس شعبانی که در جمع اعضای شورای تأمین و حفاظت و حراست دریا و رودخانه سفیدرود برای صید ماهیان مولد در سال جدید  سخن می‌گفت  ضمن تقدیر از همه عواملی که در امور صید و صیادی کمک می‌کنند اظهار کرد : ما در سال ۹۵ در کشور یک‌میلیون و ۷۰۰ تن انواع  ماهیان تولیدشده است و این در حالی است که سرانه مصرف ماهی در کشور  به ۱۰کیلو ۶۰۰گرم رسیده است.

وی بابیان اینکه در گیلان حدود ۷۰ تن انواع ماهی تولید می‌شود سرانه مصرف ماهی را در این استان ۱۶ کیلو  نام برد و افزود : سرانه صید در استان گیلان ۲۵ کیلو است و  با توجه به سرانه مصرف ۱۶ کیلویی در گیلان ، بقیه در استان‌های دیگر و یا مسافران مورد خرید و مصرف می‌شود.

شعبانی با اشاره به مصرف سرانه ۲۰ کیلوگرمی ماهی در دنیا و این‌که این میزان مصرف ، به‌عنوان شاخص توسعه  دنیا  است  محصولات دریایی و ماهی را به‌عنوان بهترین غذای پاک در جهان نام برد که باید در مصرف بیشتر آن در جامعه تلاش کرد.

مدیرکل شیلات با اشاره به این نکته که اگر رودخانه‌ها به حال خود رها شوند  ماهیان نمی‌توانند آن زادآوری و بازسازی را داشته باشند به‌ضرورت صید ماهیان مولد و تکثیر مصنوعی و رهاسازی در رودخانه پرداخت و بیان کرد : ما سالانه ۱۵۰ میلیون قطعه انواع ماهی را برای حفظ ذخایر دریا و پویایی اقتصاد صیادان  رهاسازی می‌کنیم

وی رودخانه سفیدرود را یکی از بهترین رودخانه‌های کشور در بخش صید ماهیان مولد  نام برد و ادامه داد: ما در سال گذشته با رقابت سالمی  که  ایجاد شد و با استفاده از ظرفیت‌های صیادان بومی منطقه  توانستیم ۶۰ تن ماهی مولد صید کنیم که در بخش تولید و تکثیر ماهیان استخوانی مؤثر بوده است.

شعبانی ماهی خاویاری شاهکار خلقت خداوند در ماهیان نام برد و تصریح کرد : اگر مانتوانیم ذخایر ماهیان غضروفی را بازسازی کنیم شاید ماهیان خاویاری که تاکنون بیش  از ۹۹ درصد از بین رفته است  به‌طورکلی نسل آن به  انقراض برسد

فرماندار آستانه‌اشرفیه نیز ضمن حساس برشمردن صید ماهیان مولد  گفت: با توجه به‌ضرورت تولید و تکثیر ماهیان مولد و حفظ ذخایر دریایی  باید با تمرکز و مطالعه کافی نسبت به انتخاب پیمانکار برای صید ماهیان مولد  همراه با نظارت نهادهای مربوط اقدام کرد.

رحیم حیدری افزود : در طی سال گذشته به اذعان مدیرکل شیلات گیلان ،  روند رو به رشد صید ماهیان مولد را داشتیم که باید این روند رو به رشد را حفظ و درصورتی‌که نقایصی هم باشد آن‌ها را برطرف کنیم .وی بابیان اینکه ما نسبت به هیچ‌کدام از افراد و اشخاص حب و بغضی نداریم خاطرنشان کرد : انتظار ما از افراد  این است که  دقت لازم را در صید داشته باشند.

وی تأکید کرد : انتخاب افراد بر اساس شاخص‌ها و ارزیابی‌ها انجام خواهد گرفت و امیدواریم بر اساس معیارهای تعیین‌شده بتوانیم باپشتکار بیشتر در حفظ ذخایر و تکثیر ماهیان عمل کنیم .

در این نشست حمیدرضا سلیمانی رئیس اداره شیلات آستانه‌اشرفیه ، رئیس اداره اطلاعات ، رئیس حفاظت و حراست محیط‌زیست و شیلات و… دیدگاه‌های خود را در جهت انتخاب پیمانکاران صید ماهیان مولد بیان کردند و تصمیم نهایی برای انتخاب به نشست آتی واگذار شد

 

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است