یکشنبه, ۶ بهمن ۱۳۹۸
آخرین اخبار
1 آوریل 2019 ، ساعت 17:23 1,432 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :48871

ضرورت ساماندهی مسیر آب سفید رود در آستانه اشرفیه

سرویس یادداشت جلال شرق ، سیلاب های اخیر و ریزش باران که در دهه اخیر در کشور بی سابقه بوده است بخشی از کاستی ها و زیر ساختها ی کشور را نمایان ساخت و اگر همت مردمی و تلاش های مدیران کشور به ویژه در جنوب شرقی و جنوب و شمال غربی نبود شاید خسارت  جبران ناپذیری بیش از آن چه در منطقه گلستان و آقا قلا و گمیشان به وقوع پیوسته است خود را نشان می داد.

گیلان به دلیل فضای طبیعی خود هرساله باران های زبادی را  به خود دیده است و امسال نیز مثل دیگر استان های کشور از ریزش نزولات آسمانی  بی نصیب نبود اما شاهد  بعضی از آبگرفتگی های شهری در غرب و شرق گیلان بودیم که نیازمند  مدیریت و بازبینی در اجرای خروجی روان آب ها به رودخانه های اطراف شهرها باشیم تا به اموال مردم  آسیبی نرسد .

آن چه که نگارنده را بر آن داشت تا این موضوع را به نگارش در آورد یکی از مواردی است که امکان وارد شدن خسارت به دو بخش زیر ساختی شهرستان آستانه اشرفیه وجود دارد  که جا دارد عالی ترین مقام اجرایی شهرستان با حضور دادستان محترم به عنوان حافظ بیت المال  در انحراف آب سفید رود در پل عبدالله آباد و پل کورکا اقدام عاجل نمایند تا خدای ناکرده دچار خسرانی نشویم که هزینه های بی شماری را بر بیت المال  و مردم وارد کند.

در ساخت پل عبدالله آباد که دارای ۲۵ دهانه است در طراحی  اولیه، عبور آب  از میانه های پل برنامه ریزی شده است ولی بر اثر مرور زمان  آب سفید رود از قسمت غربی پل به آخرین دهانه پل در قسمت شرقی رسیده است و دو سد بندی که برای حفاظت از دهانه پل آخر قرار داده شده به تدریج دفن شده وهر لحظه بر اثر طغیان و ازدیاد آب در مواقع ریزش باران های سیل آسا امکان شستن خاک های زیر پایه پل و فروریختن و قطع راه مواصلاتی شرق به غرب گیلان وجود دارد اگر چه ریختن کلوخ سنگ های بزرگ در انتهای دهانه پل بخشی از راه کاراست  تا از تخریب پل جلوگیری شود ولی در صورت بروز سیلاب های عظیم کافی نیست  .

نکته دوم جزیره ای است که در پل کورکاء به وجود آمده است و باعث شده است آب به سمت شرق پارک ساحلی هدایت شود و باعث ریزش بخشی از دیواره ها و زیر ساخت های پارک ساحلی شود و با باران های اخیر نیر بخشی از درختان حاشیه پارک ساحلی را آب فرار بگیرد و احتمال وارد شدن خسارت  به زیر ساخت های پارک ساحلی و به تبع آن  به اموال مردم وجود دارد .

اگر چه سفید رود در گذشته بیش از این حجم آب را دیده است ولی  در همین بارش های اخیر بخشی از جداره ها و دیوارهای احداث شده توسط شهرداری دچار ریزش  شده است که اقدام در دیواره سازی  و با استفاده از شن و ماسه انباشت شده بعد از پل با نظارت نهادهای نظارتی و همکاری راهداری می تواند  موثّر باشد.

فرماندار آستانه اشرفیه در گفتگو با جلال شرق  به یک نکته اساسی در بحث برداشتن و یا  لایروبی رودخانه ها در اطراف پل اشاره کرد و گفت:  بر اساس قانون نمی توان ۵۰۰متر بالاتر و یا۱۰۰۰متر پایین تراز پل ها شن و ماسه های انباشت شده را برداشت و یا ساماندهی  کردو نیازمند موافقت راهداری استان است.

رحیم حیدری افزود : همانگونه که برداشت شن و ماسه بیش از اندازه می تواند خسارت جبران ناپذیری به پل و تاسیسات وارد کند  وجود آبرفت ها و انباشت شن نیز در اطراف پل ها و عدم برداشت آن نیز می تواند  آسیب زا باشد .

وی با اشاره به مشکل اساسی سیل اخیر گلستان ادامه داد: عدم لایروبی در محل ورودی پل ها و آزاد نبودن آب برای ورود به دریا باعث شد که آب عقب نشینی کرده و آن مشکل اساسی را برای مردم این استان به وجود آورد.

حیدری ادامه داد:  مشکلی  را که در پل بزرگ عبدالله آباد داریم آن است  که به تدریج مسیر آب در دهانه پل ها با انباشت آبرفت ها به سمت آخرین پایه پل  رسیده و متصرفان نیز  با کاشت درخت  مسیر  آب را گرفته اند وآب برای عبور آزاد نیست .

فرماندار آستانه اشرفیه  خاطر نشان کرد:   اگر راهداری اقدام به آزاد سازی مسیر آبراه پل  عبدالله آباد از متصرفان نکند  به طور یقین سیل و سیلاب هم پل را خراب خواهد کرد و هم به باغات مردم خسارت وارد خواهد شد.

وی تصریح کرد : باید تمام نهادها  و سازمان ها پای کار باشند تا از حوادث احتمالی پیشگیری شود.

در اینجا ضرورت دارد دادستان محترم شهرستان به عنوان حافظ بیت المال  برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به مردم و زیر ساخت ها دستورات لازم را برای آزاد سازی  مسیر آب سفید رود از متصرفان و حریم پل ها صادر ومجوزات لازم بر اساس شیوه نامه ابلاغیه استانداری گیلان برای ساماندهی آبرفت های اضافی اطراف دهانه های پل ابلاغ فرمایند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است