چهارشنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۷
آخرین اخبار
۲۴ مهر ۱۳۹۵ ، ساعت ۱۶:۲۷ 1,677 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :23409

عراقچی؛ چالش‌های حوزه برجام ناشی از تعلل طرف مقابل است

رئیس ستاد پیگیری برجام با اشاره به برخی بدعهدی‌ها و چالش‌های پیش روی اجرای برجام گفت: عمده مشکلات ما در حوزه بانکی است ولی اینطور نیست که در نقل و انتقالات بانکی دچار بن بست شویم.

به گزارش جلال شرق ،سید عباس عراقچی در مصاحبه با صدا و سیما  به آخرین جلسه کمیته هسته ای مجلس و آخرین روند اجرای برجام اشاره کرد و افزود: کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وظیفه بررسی اجرای برجام را برعهده دارد و همچنین تهیه گزارش هایی که کمیسیون امنیت ملی باید به صحن علنی مجلس ارائه کند، برعهده این کمیته است.

وی اضافه کرد: اعضای کمیته هسته ای مجلس در آستانه ارائه اولین گزارش خود از روند اجرای برجام هستند بنابراین لازم بود گزارشی را از آخرین وضع روند اجرایی برجام هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها به مجلس ارائه کنیم.
رئیس ستاد پیگیری برجام اظهار داشت: درباره گزارش های تهیه شده، چالش های همزمان وجود دارد، بدعهدی هایی که همچنان از طرف مقابل وجود دارد و باید برای آنها چاره اندیشی شود و دستاوردهایی که وجود داشته است و حرکت اقتصادی دستگاه های مختلف محور گزارش امروز ما به کمیته هسته ای مجلس بود.
وی تصریح کرد: نیت نمایندگان اعضای کمیته هسته ای و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این است که گزارش جامع و متعادل از دستاوردها و چالش های برجام و تصویر روشنی از برجام ارائه شود.
رئیس ستاد پیگیری برجام درباره اینکه آیا روند اجرایی ب ۸۸۱c رجام قابل قبول است؟ گفت: این موضوع را باید دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف که درگیر اجرای برجام هستند در حوزه های بانکی، مالی، بیمه ، تجارت و هسته ای جواب بدهند ولی تا جایی که ما برجام را دنبال می کنیم مسیرهای بسیار خوبی باز شده و گشایش های خوبی صورت گرفته است.
وی افزود: حرکت کشور در راستای بهره گیری از ثمرات برجام، حرکت خوبی است اما در عین حال چالش هایی هم وجود دارد و مشکلاتی هست که برخی از آنها به تعلل طرف مقابل و تاخیرهایی که در بعضی جاها داشته اند برمی گردد.
عراقچی گفت: بعضی جاها بدعهدی هایی که انجام داده اند و فضاهایی که باید برای اجرای موفقیت آمیز برجام ایجاد می کردند و این کار را انجام ندادند ازجمله چالش هایی است که وجود دارد و ما به طور مرتب پیگیر این موضوعات هستیم.
معاون وزیر امور خارجه افزود: چند روز پیش، افک برخی دستورالعمل های خودش را اصلاح کرد و مسیرهای جدید و بهتری را برای تعاملات بانکی باز کرد.
وی تصریح کرد: عمده مشکلات ما در حوزه بانکی است ولی اینگونه نیست که در نقل و انتقالات بانکی دچار بن بست باشیم و امور انجام می شود.
عراقچی اظهار داشت: امور انجام می شود البته مشکلات و چالش هایی هم که وجود دارد منوط به این است که کشورهای غربی به خصوص امریکا، راهگشایی های بیشتری را در زمینه تحریم ها انجام بدهند و ما در حال پیگیری هستیم.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است