یکشنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار
6 جولای 2020 ، ساعت 20:37 264 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :61774
دبیر جشنواره تئاتر فجر :

فراخوان جشنواره ، در اولین فرصت بعد از به نتیجه رسیدن  اعلام خواهد شد/ جامعه تئاتر کشور باید خود را با شرایط موجود کرونا، وفق دهد

دبیر جشنواره تئاتر کشور  اعلام کرد : جامعه ی تئاتر کشور باید خود را با شرایط موجودجامعه  و ویروس کرونا  ، وفق دهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ،  حسین مسافر آستانه پس از پذیرش دبیری جشنواره تئاتر فجر  در یک گفتگوی اختصاصی با جلال شرق گفت:   در طول  تاریخ برگزاری جشنواره های تئاتر فجر و حتی  در سطح بین الملل  ، جشنواره تئاتر فجر امسال یکی از استثنتاترین دوره ها ی تئاتر  است  زیرا  وضعیت بیماری فراگیر کرونا  هیچ برنامه ریزی از پیش تعیین شده ای را نمی طلبد .

وی با اظهار تاسف از تغییر شرایط  و وضعیت موجود و غیر قابل پیش بینی در جامعه با توجه به ویروس کرونا اظهارکرد :   ما بر اساس  دستورالعمل هایی که ستاد کرونای کشور  در خصوص تجمع افراد در برگزاری هر گونه آئین و مراسم  صادر می کند باید برنامه ریزی کنیم و چون این دستورالعمل ها تابع شرایط خاص  و از پیش تعیین شده نیست  کار برنامه ریزی را برای ما دشوار کرده است.

دبیر جشنواره تئاتر فجر با اذعان به اینکه ما  ناچاریم برای برگزاری جشنواره تئاتر فجر به چند جنبه برگزاری آن فکر کنیم  افزود : با افراد و کارشناسان و دوستان مختلف   نشست ها و گفتگوهایی خواهیم داشت و درباره موضوعات مختلف برگزاری این دوره از جشنواره به یک وحدت رویه خواهیم رسید  و آن را اعلام خواهیم کرد.

حسین مسافر آستانه در خصوص فراخوان جشنواره تئاتر فجر  گفت: چند روزی است که دبیری جشنواره را پذیرفتم  و فرصت کوتاهی خواهیم داشت ناچاریم هرچه سریعتر  برنامه ریزی کرده و با مشاوره ای که با کارشناسان  خواهیم داشت سعی خواهیم کرد  هر چه سریعتر فراخوان را عملی کنیم .

وی در باره مهمانان و گروه های تئاتر کشورهای دیگر  اظهار کرد:قطعا ما در این دوره از جشنواره  تئاتر فجر ، به شکل بین المللی نخواهیم داشت و اگر امکان حضور یک یا دو گروه از هر کشوری فراهم بیاید ممکن است دعوت بشوند و گرنه ما این جشنواره را به دلیل شرایطی که در آن قرار داریم قطعا به صورت ملی برگزار خواهیم کرد.

مسافر آستانه  با اذعان به اینکه ما ناچاریم به آن چه که شدنی است فکر کنیم  و انجام دهیم  گفت:  با بعضی از دوستان متخصص خود ، جلساتی خواهیم گذشت تا برگزاری  این دوره را به صورت اینترنتی فراهم کنیم و این خود تابع شرایط خاصی  است که برنامه ریزی  و پلتفرم خاصی باید طراحی شود که اگر بتوانیم همزمان  با آ نچه در سالن های نمایش اجرا می گذرد از طریق  فضای مجازی یا ایجاد یک شبکه خاص  در معرض دید مردم ایران و یا در سطح بین المللی تا جایی که طراحی اجازه دهد  قرار دهیم این کار را انجام خواهیم داد.

وی در خصوص  تاخیر در فراخوان  جشنواره  تئاتر فجر  با توجه به زمان باقی مانده افزود : فراخوان در اولین فرصت بعد از به نتیجه رسیدن  انجام  خواهیم داد زیرا تعجیل در این امر  ممکن است  ما را به نتیجه مطلوب نرساند و لازم است که ما  شرایط را بررسی و به یک فراخوان واحد برسیم وآن را  تغییر ندهیم  و فراخوان را  بر اساس شرایط متعددی که  با اساتید خواهیم گذاشت و  به یک نتیجه قطعی خواهیم رسید   اعلام خواهیم کرد.

دبیر جشنواره تئاتر فجر  به موضوعات  این دوره  نیز اشاره کرد و اظهارکرد: طبعا موضوعات تئاتر فجر موضوعاتی مشخصی است ولی ما  موضوع محدود  نداریم اما موضوعات ارزشمند فرهنگی خودمان که دارای شخصیت ها ، اتفاقات تاریخ ساز مانند دفاع مقدس و خود انقلاب و  این چنین موضوعاتی  ر ا مدنظر خواهیم داشت و خیلی از گروه ها این آمادگی را دارند که با این موضوعات کارهای خوب وارزشمندی تولید کنند  و  زمانی که در فراخوان به جمع بندی برسیم همه این موضوعات را  اعلام خواهیم کرد.

حسین مسافر در پاسخ این سوال که آیا  داوری این دوره  تئاتر فجر در دو بخش حرفه ای و آماتور خواهد بود گفت:   عموما این تقسیم بندی را  به غلط در بعضی از دوره ها در جشنواره  اعمال کردند ما این تقسیم بندی را نداریم همه کسانی که در سطح ملی و در شهرستان ها کار  تئاتر می کنند  دارای ارزش هایی هستند که نمی توانیم آماتور  تلقی کنیم ممکن است به دلیل شرایطی که دارند کمتر کار کنند  زیرا امکان کارکردن تئاتر  برای شهرستان های ما به جز بعضی از استان ها  مانند تهران ، گیلان؛ مشهد ، تبریز و بعضی از شهرهای دیگر  که دارند  عموماَ طوری است که نمی توانند چند کار اجرایی  بالای صحنه ببرند و کار آنان وابسته به این جشنواره است  ولی کارهایشان بسیارخوب و سطح حرفه ای است .

وی تاکید کرد : ما قطعا تقسیم بندی حرفه ای و آماتور نخواهیم داشت  ما دنبال کارخوبیم ، چه از جون ها  و چه از پیشکسوتان  باشدما  به دنبال کیفیت  کار هستیم  که مدنظر ماست .

دبیر جشنواره در خصوص تولید محتوا  و کار جدید در تئاتر فجر امسال گفت: خیلی کارسختی است قطعا  با همه این سختی ها   بیشتر آثارمان آثار تولید جدید خواهد بود اگر چه  ما تقریبا نصف  سال کاری تئاتر  را  که بعد از عید تا آذرماه خواهد بود پشت سر گذاشتیم بنابراین باید به سمت تولید آثار جدید برویم .

مسافر آستانه اظهار امیدواری کردکه به لطف خداوند  شرایط بیماری تعدیل و به طورکلی از بین برود تا یک فضای امن برای  از سرگیری فعالیت گروه های تئاتری در کل کشور فراهم آیدو تا امکان بازدید آثار زیادی در همین زمان کوتاه برروی صحنه داشته باشیم

این کارگردان و بازیگر تئاتر کشور در خصوص چالش های فرا روی تئاتر کشور و جامعه هنرمندان گفت:قطعا باید متولیان فرهنگی که مسئولیت  تئاتر کشور را دارند باید برای تنگناهای اقتصادی ایجادشده هنرمندان تئاتر در دوران کرونا چاره ای بیندیشند و تا آن جا که من اطلاع دارم اداره کل هنرهای نمایشی کشور  برنامه ریزی در این زمینه داردتا گروه های هنری  را مورد حمایت قرار دهد تا  بدین وسیله بتوانند به  گروه های هنری  یک کمک حداقلی کنند.

وی با اذعان به اینکه در شرایط خاص و  ویژه ای قرار داریم  و نمی توانیم گروه های تئاتری کشور را به حال خود رها کرد گفت:  گروه های تئاتری که به صورت خصوصی فعالیت می کنند  اکنون در مرز ورشکستگی هستند  و ناچارا باید کمک های ویژه ای برای آنان دیده شود.

دبیر جشنواره تئاتر فجر درباره زمان برگزاری این دوره گفت: فعلا برنامه ریزی ما آن است که در همان دهه فجر برگزارشود  اما  شرایط  دست ما نیست  باید صبر کنیم  چه اتفاقی در زمان دهه فجر خواهد افتاد و امکان اینکه زمان برگزاری این دوره مقداری تغییر کندوجود دارد.

مسافر آستانه در باره پذیرش دبیری این دوره از جشنواره  با توجه به چالش های فرا روی  آن در برگزاری  گفت: راستش تمایلی به پذیرفتن دبیری جشنواره نداشتم  چندین بار هم مطرح شد امتناع کردم ولی با صحبت  هایی که با جامعه هنری و مسئولین داشتیم  آن را پذیرفتم.

وی افزود :  ما در کل فعالیت تئاتری ، دو راه داریم  یکی اینکه تئاتر را تعطیل کنند و برویم  دنبال کارخودمان و یک زندگی دیگری را آغاز کنیم  آن گاه نیاز جامعه به این کار فرهنگی  به چه صورت خواهد بود؟

دوم اینکه جامعه تئاتر کشور باید خود را با شرایط موجود از نظر اقصادی ، فرهنگی  ورعایت پروتکل بهداشتی وفق دهد که من  راه دوم را برگزیدم و به جای تعطیلی  و رفع مسئولیت از خودم در این  شرایط سخت  ، با این امید که جامعه تئاتری همکاری  بهتر از گذشته همانطوری که قبلا داشته اند با من داشته دبیری جشنواره رو پذیرفتم تا   این جشنواره رو به پیش ببریم .

مسافر آستانه  در پایان از همه هنرمندان تئاتر سراسر کشور که یاریگر وی  در انجام کارهای اجرایی هنری در تمام این سال های اخیر بودند  و با جان و دل با وی همکاری داشتند  تقدیر و تشکرکرد

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است