یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار
21 نوامبر 2019 ، ساعت 16:48 455 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :56244
در ششمین روز از گرامیداشت هفته کتاب؛ مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان؛

آسیب های اجتماعی از طریق اجتماع حل می شود

نشست کتاب خوان فرهیختگان استان گیلان با حضور هفت شرکت کننده در پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ؛ نشست کتاب خوان فرهیختگان استان گیلان با حضورمسئولین استانی ،  دوستداران کتاب و کتابخوانی و اصحاب رسانه در سالن کنفرانس پژوهشکده گیلانشناسی دانشگاه گیلان برگزار شد.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

حیدری: آسیب های اجتماعی از طریق اجتماع حل می شود

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان در ابتدای این نشست کتاب خوان ویژه و در جمع دوستداران کتاب و کتابخوانی، حضار را به مطالعه کتاب «اجتماعی شدن؛ رویکردی نوین در کاهش تقاضای مواد مخدر و روان گردان ها» دعوت کرد و گفت: امروزه جوامع جهانی از جمله ایران با مقوله آسیب های اجتماعی مواجه هستند.
رحیم حیدری با بیان اینکه آسیب های اجتماعی در نگاه اول انکار و سپس باور می شوند، تصریح کرد: برای متوقف کردن یک آسیب اجتماعی ابتدا باید آن را باور کنیم و بعد با برنامه ریزی به دنبال درمان و کاهش آن باشیم.
حیدری با اشاره به عوامل شکل گیری آسیب های اجتماعی، یادآور شد: نظریه پردازان غربی فقر، بیکاری، شکاف اجتماعی و… را از جمله مولفه های شکل گیری آسیب های اجتماعی معرفی می کنند، اما اندیشمندان داخلی آسیب های اجتماعی را ناشی از مشکلات روحی و روانی و ضعف هویتی و شخصیت تکامل نیافته می دانند.
وی با بیان اینکه هیچ فرد و مجموعه ای نباید خودش را مصون از آسیب های اجتماعی بداند، یادآور شد: انواع و اقسام اقشار مردم در معرض آسیب های اجتماعی هستند و لذا باید مسائل اجتماعی را اجتماعی دید و از طریق اجتماع حل کرد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد را یکی از راهکارهای کاهش و درمان آسیب های اجتماعی دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به نفوذ سازمان های اجتماعی و مردم نهاد در بین آحاد جامعه اثرگذاری آنان بالاست لذا کتاب مذکور در ۴۳۷ صفحه به چگونگی استفاده از این ظرفیت در راستای مقابله با اعتیاد و جنبه های اجتماعی آن اشاره دارد.
این مسئول فرهنگی با تاکید بر لزوم اهمیت دادن به سرمایه اجتماعی از طریق افزایش ظرفیت های اجتماعی، اجتماع محوری و شبکه سازی اجتماعی، افزود: متاسفانه متولیان فرهنگی و اجتماعی و نظامی و قضایی تنها به ارائه آمار و اطلاعات کمی اکتفا می کنند و کمتر به سازمان های مردم نهاد بها می دهند لذا کتاب «اجتماعی شدن» به ترویج رویکرد اجتماعی شدن با تاکید بر کاهش اعتیاد به مواد مخدر تاکید دارد.

موسوی: دانش آموزان باید یاد بگیرند اهل مطالعه شوند

سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان نیز در ادامه، مطالعه کتاب «قدرت خواندن» اثر فرانک فوردی و ترجمه محمد معماریان را توصیه کرد و گفت: این کتاب برای برنامه ریزان فرهنگی و اجتماعی بسیار کارگشا خواهد بود.
وی با بیان اینکه امروز مسئله افول کتابخوانی ملموس تر از گذشته است، افزود: عدم گرایش مردم به کتاب و کتابخوانی دلایل مختلفی از جمله فقدان فرهنگ سازی مطالعه، گرانی کتاب و شیوع رسانه های دیجیتال دارد.
رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان با بیان اینکه کتاب «قدرت خواندن» تاریخ کتاب و مطالعه و تحولات کتابخوانی در مواجهه با دوران های مختلف را بررسی می کند، گفت: به نظر نویسنده کتابخوانی همواره یک موضوع چالش برانگیز در بین جوامع مختلف بوده، اما ریشه معضل معاصر کتابخوانی را در کمرنگ شدن فرهنگ کتاب و ارزشمندی فی نفسه کتابخوانی می داند.
موسوی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی مطالعه در نظام آموزش و پرورش، گفت: متاسفانه مدارس ما به جای ترویج فرهنگ کتابخوانی بیشتر بر روی سواد و مهارت تاکید دارند لذا نباید سواد را با خواندن اشتباه بگیریم، زیرا سواد یک مهارت برای رمزگشایی متون مکتوب است، اما خواندن فراتر از سواد بوده و با تخیل سر و کار دارد.
وی برشمردن اثرات مخرب دنیای دیجیتال بر فرهنگ کتابخوانی را از دیگر ویژگی های کتاب معارفه شده دانست و تصریح کرد: بهترین مکان برای معرفی خواندن به عنوان یک دستاورد فرهنگی ارزشمند مدرسه است و دانش آموزان باید یاد بگیرند اهل مطالعه شوند.
این مدرس دانشگاه با بیان اینکه ادبیات دینی و متون آسمانی مطالعه را یک فضیلت اخلاقی می دانند، خاطرنشان کرد: کتاب و خواندن رابطه ای برای دستیابی به حقیقت است و لذا نباید خواندن را در سواد خلاصه کنیم، بلکه خواندن فرصتی برای کسب معنا و معرفت است.

معرفی کتاب «مسافر تاریخ» توسط معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان

محمد پرحلم، معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان نیز، به معرفی کتاب «مسافر تاریخ» خاطرات عزیز طویلی پرداخت و اظهار کرد: عزیز طویلی کتاب «تاریخ جامع انزلی» را در ۹ جلد منتشر کرده که شناسنامه گیلان و ایران است.
وی با تاکید بر لزوم توجه به تاریخ شفاهی، عنوان کرد: حوزه هنری گیلان تاکنون بالغ بر ۵۰ عنوان کتاب را در قالب تاریخ شفاهی و خاطره منتشر کرده است و سعی کردیم گذشته را برای آیندگان مستند سازیم.
معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان با بیان اینکه در خاطرات نگاری گیلان با شخصیت های معاصر سر و کار داریم، گفت: در تاریخ شفاهی متولدین ۱۳۰۰ به بعد با یکسری رخدادهای عمومی همچون جبر و فقر دوره رضاخانی، کشف حجاب، کودتای ۲۸ مرداد، فعالیت حزب توده و… مواجه هستیم.
پرحلم شناخت تاریخ را نیازمند تاریخ شفاهی دانست و اضافه کرد: تاریخ شفاهی کتابی جذاب و خواندنی است و همه شخصیت ها اعم از روحانی و معلم و هنرمند و آزاده و… در آن وجود دارد.

معرفی کتاب«پوشاک در گیلان» توسط فرشته طالش انساندوست

فرشته طالش انساندوست، پژوهشگر گیلانی و مولف کتاب «پوشاک در گیلان» نیز در این نشست به معرفی کتاب خود پرداخت و گفت: پوشاک در گیلان در سه حوزه غرب، شرق و مرکز گیلان بررسی شده است و با وجود سهم ۹ درصدی گیلان از مساحت کشور، با تنوع بسیار بالای پوشاک گیلانیان مواجه هستیم.
وی با اشاره به تفاوت پوشاک زنان و مردان در غرب و شرق و حتی مرکز، خاطرنشان کرد: پوشاک گیلان بخشی از هویت فرهنگی ما در استان و کشور است و نباید به موزه ها خلاصه شود و وظیفه داریم این هویت را حفظ کنیم.
در ادامه این نشست، صابر خوش روش کتاب «چگونه بیاندیشیم»، احمد اصغرزاده کتاب «چهارراه پولسازی» و حسین احمددوست کتاب «نیروی التیام بخش نوشتن» را معرفی کردند.

گفتنی است در این نشست   رحیم حیدری،مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان؛ سیدهاشم موسوی رئیس پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان؛ محمد پرحلم، معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان؛ فرشته طالش انساندوست، پژوهشگر گیلانی و مولف کتاب «پوشاک در گیلان»؛ صابر خوش روش، از نخبگان استان گیلان و عضو انجمن نخبگان کشور؛ احمد اصغرزاده، مدیر شرکت دانش بنیان در زمینه محصولات کشاورزی؛ حسین احمد دوست، مدیرعامل انجمن خیریه گیلان شایسته ما، زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان رشت حضور داشتند.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است